.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 

jáhly

15.10.2012

Jáhly - obilky prosa zbavené pluch.

jáhly jáhly

Jáhly - už naši předkové věděli, co je zdravé

Jáhly vznikají loupáním prosa. Historicky doložené údaje o pěstování prosa pocházejí z Indie a Číny kolem roku 3000 př. n. l. Proso bývalo jednou z hlavních součástí prosté lidové stravy a již staří Slované ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Naproti tomu staří Řekové a Egypťané z jáhel uměli udělat chléb, pivo a lihoviny.

Pokrmy z jáhel jsou lehce stravitelné, výživné a syté. Každý si tuto významnou obilovinu jistě oblíbí, když se ji naučí dobře uvařit a ochutit.

Čím jsou jáhly prospěšné

Pro vysoký obsah vitamínů skupiny B, minerálů (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek) a vlákniny jsou velmi vhodné pro sportovce, studenty, děti, rekonvalescenty a těžce pracující.

Jáhly jsou přirozeně bezlepkové, proto je mohou bez obav konzumovat i celiaci.

Konzumací jáhel bojujete proti únavě a depresi, neboť obsahují vysoký podíl fosforu, které naše tělo v hektickém světě potřebuje.

Vhodnou potravinou jsou i pro diabetiky. Jako jediná obilnina působí zásadotvorně, proto se doporučuje zařadit do jídelníčku pro prevenci nemocí žaludku, slinivky, sleziny a při tzv. překyselení žaludku.

Tuto potravinu díky vysokému obsahu železa jistě ocení děti i osoby trpící chudokrevností.

Jáhly obsahují více tuku než ostatní obliloviny, proto je trvanlivost jahel kratší. Po koupi je vhodné je co nejdříve spotřebovat, protože delším skladováním jáhly hořknou. Málokdo však ví, že hořká chuť podporuje správnou funkci srdce a tenkého střeva.

Příprava jáhel

Před vlastní úpravou je důležité jáhly důkladně propláchnout a minimálně 2x spařit horkou vodou, aby se odstranila nahořklá chuť.

Jáhly mají v kuchyni široké využití. Můžou se připravit buď na sladko v podobě různých kaší a nákypů nebo na slano v podobě placiček, rizotta, zavářky do polévky, ale také jako příloha k masovým, zeleninovým či houbovým pokrmům.

Pro lepší trávení jsou vhodnější v kombinaci s ovocem.


Pár jednoduchých receptů

Ananasová jáhlová kaše

Ingredience: 250g jáhel, máslo, ananasový kompot, vanilkový cukr

Jáhly 2x propláchneme vroucí vodou, abychom je zbavily nepříjemné nahořklé chuti.

Do hrnce nalijeme vodu a nálev z kompotu ve dvojnásobném poměru, než jsou jáhly.

Poté jáhly vložíme do hrnce a vaříme asi 15 minut, dokud se většina tekutiny neodpaří. Tímto způsobem vznikne jahelná kaše, do které přidáme vanilkový cukr a oříšek másla.

Hotovou jáhlovou kaši servírujeme do misky a pokládáme s kousky kompotovaného ananasu.

 

Staročeský jahelník

Sladký staročeský jahelník je zdravým mlsáním.

Ingredience: 250g libovolného ovoce, 3 vejce, 5 lžic cukru, 1l mléka, 400g jáhel, špetka soli, šťáva z citronu

Jáhly 2x propláchneme vroucí vodou, abychom je zbavily nepříjemné nahořklé chuti. Poté je nasypeme do studeného mléka a uvaříme kaši. Do vychladlé kaše vmícháme 4 lžíce cukru, žloutky a šťávu z citronu. Poté vmícháme tuhý sníh z bílků.

Nakrájíme si část ovoce podle chuti na malé kousky a vmícháme do jahelné kaše.

Kaši postupně po vrstvách vkládáme do vymaštěného pekáče. Jednotlivé vrstvy kaše prokládáme zbylým ovocem, které může být i kompotované. Na jahelník přidáme rozpuštěné máslo a nakonec asi 30 minut zapékáme.

Upečený jahelník podáváme ještě horký.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz