.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Rozhovor s Tomiem Okamurou

25.06.2013

O vládní krizi, přímé volbě, Praze a politických gaunerech...

V rozhovoru pro server www.prazskypatriot.cz se Tomio Okamura obšírně vyjadřuje k současné vládní krizi a šancím Miroslavy Němcové na to, aby se stala premiérkou. Vysvětlil také své dřívější výroky k Miroslavu Kalouskovi. Nebránil se otázkám týkajících se hnutí Úsvit přímé demokracie, jeho ambicí v něm a v politice obecně. Prozradil také, zda se cítí být patriotem.

popisek

V úterý Miloš Zeman pravděpodobně oznámí své další kroky při řešení současné krize, během které nemá Česká republika po rezignaci Petra Nečase premiéra. Kdybyste byl v jeho kůži, jak byste se zachoval?

Pan prezident by nejraději úřednickou vládu s tím, že by dovládla do řádných voleb. To je logické řešení – jeho SPOZ potřebuje čas na kampaň, navíc populární prezidentova vláda jí může získat další body – jak víme, z mnoha nestranických ministrů by se rázem stali kandidáti strany. A na místě prezidenta bych usiloval o tento model. Je navíc ekonomicky nejšetrnější a při dobrém výběru odborníků může být dokonce zemi prospěšný.

Naopak varianta, že by dovládla současná vláda jen s vyměněnou premiérkou, je absolutně nejhorší. Jistou míru naděje by měla vláda Miroslavy Němcové s novými lidmi, ale to by zase nepřipustil pan Kalousek. Představa, že by ODS začala díky paní Němcové zvyšovat preference, je to poslední, co potřebuje.

Největší logiku by mělo, kdyby pan prezident oslovil vítěze voleb – tedy ČSSD – ale pan Sobotka to odmítá a také to chápu, i na jeho místě bych jednal stejně – nevyužít propad preferencí pravice, to by musel být opravdu blázen. Pro ČSSD jsou nejvýhodnější předčasné volby stejně jako pro KSČM. V této situaci se jeví zatím jediné schůdné řešení – a to úřednická vláda, která povládne do předčasných voleb. V reakci na úřednickou vládu lze totiž čekat, že se najde 120 hlasů ve sněmovně, které zkrátí volební období. Všem je jasné že úřednická vláda nestraníků spřízněných s SPOZ ubere hlasy všem. Na druhou stranu i v krátkém čtvrtletním období má šanci získat nějaké body prezidentovi a jeho straně, takže tohle řešení je výhodné i nevýhodné pro všechny.

Z výše uvedeného je vám jasné, že každý z nás by se v dané situaci z logiky věci musel chovat podle toho, na které straně barikády je. Pokud jde o mne a náš Úsvit přímé demokracie, tak jsme samozřejmě pro okamžité volby. Stávající sněmovna nemá už léta důvěru občanů a většina občanů ČR si přeje předčasné volby, aby mohli vyměnit zdiskreditované politiky zleva i zprava. Jsme strana přímé demokracie, takže vůle občanů je pro nás svatá. Navíc občané mají pravdu – jestliže politici přestanou plnit své volební programy, pak je třeba je ihned vyměnit. Jen tak se naučí do budoucna své sliby dodržovat.

Vládu současné koalice by řídil Kalousek

Neměl by dát prezident přeci jen šanci Miroslavě Němcové, aby se pokusila o sestavení vlády? První premiérka v historii České republiky by se vám nelíbila?

Paní premiérka by se mi líbila, mám ji osobně rád, i když nejsem žádný ódeesák, ale to je dost málo na to, abych byl pro vládu, v níž by byli stejní gauneři jako dosud. Navíc nemá šanci. Paní premiérka by se líbila i mnoha voličům, ale není reálné, že by tohle TOP 09 připustila, když už si dala takovou práci se zničením ODS.

Kdo by podle Vás měl být za současné situace v čele vlády?

Netuším a je to celkem jedno – na tři měsíce to vážně není zásadní. Stačí, když to nebude Stalin, Pinochet nebo pan Kalousek. A faktem je, že pokud by tu byla vláda současné koalice, pak by ji opět řídil pan Kalousek. To si myslím nepřeje nikdo, až na spolek nejvěrnějších exlidovců kolem něj.

Minulý týden jste se ostře pustil do ministra financí Miroslava Kalouska. Je podle Vás jen otázkou času, než se na něj objeví nějaké kompromitující materiály. Jak jste to myslel?

Kompromitujících materiálů je přece spousta – od tunelů na ministerstvu obrany přes jeho byt, který manželka dostala od bratra mafiána za „podíl„ v předlužené firmě až po Kalouskovo napojení na hazard či zbrojní průmysl.

Samozřejmě, ke spoustě informací má klíč sám pan Kalousek, který ovládá Finančně analytický útvar ministerstva financí. A samozřejmě ho drží také exministr pan Pospíšil skze svého koně, nejvyššího státního zástupce pana Zemana. Ale vzhledem k tomu, že druhá část ODS má zase spřízněné duše v protikorupční policii a na jiných zastupitelstvích, tak je jasné, že na pana Kalouska dojde.

Jak vnímáte Kalouskovu roli po pádu vlády a jak předpokládáte, že se TOP 09, bez které nemá ODS šanci na sestavení nové vlády, zachová v následujících dnech a týdnech?

Není jiné cesty než rozpustit sněmovnu.

Přímá volba neznamená konec stran

Další vývoj v Parlamentu a chování jednotlivých poslanců lze těžko předvídat z toho důvodu, že je v něm velké množství zákonodárců, kteří již nejsou spjati se stranami, za které byli do sněmovny zvoleni. Myslíte, že by takový chaos nenastal, kdyby byla přímá volba poslanců, jak Vy navrhujete?

Nejde o přímou volbu, ale o přímou odvolatelnost politiků, kteří ztratili důvěru veřejnosti třeba tím, že lžou, kradou nebo prostě neplní slíbený program. To je jeden z klíčových bodů našeho programu. Stejně jako prosazení zákona o obecném referendu, aby mohli občané v závazném referendu navrhovat, opravovat či rušit zákony. Prosazujeme také jasné uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti všech politiků, exekutivy, soudců a státních zástupců.

Laici si myslí, že přímá volba navolí do sněmovny pestrou směsici nezávislých osobností. Není tomu tak ani náhodou. Přímá volba je přece v Senátu. Tam je sice více osobností, ale i tak tam vítězí politické strany.

Přímá volba neznamená konec politických stran a já o něj neusiluji. Naopak polické strany jsou důležité – jsou to svým způsobem jisté think-tanky (tohle sousloví nesnáším, ale nemám jiné), to znamená diskusní centra, v nichž se rodí návrhy řešení a hledá se pro ně veřejná podpora. Politický život je pro mne synergie občanů, občanských aktivistů i politických stran.

Samozřejmě v případě, že bychom tu měli skutečnou demokracii, tak tu žádná vládní krize není. V prvé řadě by občané nikdy v přímé volbě nezvolili lidi jako je Severa, Kalousek, Bendl, Tluchoř a spol. To je možné jen ve stávajícím poměrném systému, který považuji za zcela nevyhovující, což je na naší zemi za posledních dvacet let jasně vidět – chybí přímá odpovědnost odpovědných.

Ve druhé fázi v momentě, kdy někdo uklouzne a udělá chybu, zblázní se, spáchá trestný čin, tak by byl okamžitě odvolaný a ihned postižitelný. A poslanci by nikdy nehlasovali pro zákony, které si drtivá většina občanů nepřeje – například vyšší DPH. Takže dějiny by se ubíraly naprosto jinudy – a daleko klidněji. V přímé demokracii, která funguje v mnoha zemích demokratického světa, by prostě vláda i poslanci vládli ve shodě s občany, protože nic jiného by jim nezbylo.

Mezi volbami se vždy vynoří několik nových stran, které mají šance být zvoleny do Parlamentu, ale voliči se pak většinou přikloní k zavedeným značkám. Proč myslíte, že se lidé tak chovají a myslíte, že v následujících volbách, ať už budou řádném či dřívějším termínu, se to změní?

Lidé mají tendenci být fanatičtí fandové. A taky si říkají, lepší ten můj zloděj, než ten cizí. U vlastních lidí máme prostě sklon přehlížet špatné vlastnosti a naopak u druhých, u těch nepřátel, často vidíme chyby, které ani neexistují a jsou jen mediálním mýtem. Jsme hrozně ovlivnitelní. A samozřejmě největší sílu manipulovat veřejným míněním mají největší a nejbohatší strany.

Co říkáte na dění na pražském magistrátu, kde se v tomto volebním období již potřetí rozdávaly mocenské karty, a v současnosti vládne metropoli TOP 09 s podporou ČSSD?

Připadne mi to jako předzvěst toho, co si dohodli pánové Sobotka s Kalouskem na celostátní úrovni.

Nekádruji lidi podle stranické příslušnosti

Minulý týden Ministerstvo vnitra schválilo a zapsalo politické hnutí Úsvit přímé demokracie, které jste spoluzakládal. Hodláte se v předvolebních kampaních, kterých se zúčastníte, zaměřit od počátku na všechny kraje? A kdy na Prahu?

Postupně objíždíme všechny kraje. Termín, kdy budeme mít nějakou akci v Praze, netuším, ale určitě do konce roku. Nyní připravujeme plán na druhou polovinu roku. Průběžně ale beseduji s lidmi na různých fórech i v rámci Prahy. Všeobecně řečeno ale hlavní město není prioritou – naši voliči budou především lidé nespokojení se stávajícími elitami. A právě tyto elity mají zázemí hlavně v Praze.

Deklaroval jste, že hnutí Úsvit přímé demokracie spojuje politiky napříč polickým spektrem a osobnosti z kulturního i společenského života. O jaký typ politiků budete a o jaký naopak nebudete mít zájem?

Máme zájem o každého, kdo bude přínosem. To znamená, že si nebudeme platit nějaké muzikálové hvězdy, abychom měli hezkou tvář na bilboardu. Další věcí je, že svou budoucí práci ve sněmovně myslíme vážně. Znamená to oslovovat osobnosti, které budou schopné čtyři roky pracovat poctivě ve sněmovních výborech, v klubu i na plénu a budou schopné zvládat legislativní proces, budou v nějakém oboru znalí a zkušení, aby mohli zákony připomínkovat či tvořit na základě praxe.

Pokud je člověk slušný a poctivý a vím, že bude oporou, pak je mi v tomto ohledu jedno, zda ten člověk byl v ODS, KSČM, VV, KDU – ČSL nebo dokonce v TOP 09. Nekádruji lidi podle stranickosti, ale dělím lidi na slušné – to znamená ty, co pracují, chovají se slušně a nelžou – a na neslušné – to jsou zloději, podvodníci, lháři a paraziti.

Naopak zkušení lidé jsou vítání. Ovšem i nadšení spolehliví lidé bez politických zkušeností. Rád umožním i lidem z hnutí ANO pana Babiše nebo lidem pana Janečka a dalším, aby jako členové svých vlastních hnutí kandidovali na kandidátce Ůsvitu. Nechci rozdělovat, ale spojovat, takže každý kdo je ochotný podpořit změnu politického systému a je pro zavedení skutečné demokracie v ČR, ten je vítán.

Cítím se být patriotem

Jaké ambice bude mít hnutí v nejbližších volbách?

Vyhrát je. Pokud se všichni spojíme, pak je to více než reálné. Polovina voličů nechodí k volbám, protože nemá koho volit. Přátelé, tentokrát pojďte a pomožte nám zavést přímou demokracii, abyste pro příště o tom, kdo bude zvolený nebo ne, mohli přímo rozhodovat vy.

Připouštíte v budoucnu možnost, že by se hnutí stalo politickou stranou?

No, zatím moc ne. To je další práce navíc a já nemám ambice být doživotním politikem. Vidím to tak maximálně na dvě volební období. A pak bych se rád vrátil do soukromí. V přímé demokracii si už lidé najdou lepší a schopnější politiky, než jsem já.

Jak vidíte současnou i budoucí roli v tomto hnutí?

Jak jsem uvedl – budu tím beranidlem, značkou, se kterou se pokusíme získat občany pro přímou demokracii

Prozraďte na závěr, cítíte se být patriotem?

To snad víte, že ano. Na Českou republiku, na naše osobnosti i třeba na naši Prahu jsem hrdý odmalička. Byla to taky jediná obrana proti rasizmu a xenofobii, kterou jsem zažíval. Ukázat těm druhým, že můj národ, moje země, jsou na stejné, ne-li na vyšší úrovni, než ty ostatní.


Autoři: Dalibor Kracík, Lukáš Plecháček
24. června 2013
Zdroj: www.prazskypatriot.cz

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz