.
   
neděle 8. září
svátek slaví Mariana, Mariola , zítra Daniela, Omar
 
autor Lastura.cz

Svahilština

27.10.2009

Svahilština (Kiswahili) je bantuský jazyk používaný ve východní Africe. Pro většinu mluvčích nejde o jazyk mateřský, ale především o dorozumívací a společně s angličtinou jde o nejdůležitější lingua franca východní Afriky. Za úřední jazyk byla prohlášena v Tanzanii, Keni a Ugandě.

Svahilština má gramatiku založenou na bázi jazyků bantuských, ale její slovní zásoba je směsicí převážně bantusko-arabsko-anglickou. To odráží nedávné období britské koloniální nadvlády a předešlé expanze arabské (ománské), menší vliv na slovní zásobu měly i perština, portugalština, hindština a některé africké jazyky. Rozeznáváme 3 hlavní dialekty:

* Unguja je ve svahilštině jméno ostrova Zanzibaru, kde se tento dialekt vyvinul. Je považován za nejčistší a standardní formu svahilštiny, která se rozšířila po celé Tanzanii.
* Mwita pochází z Mombasy a používá se na většině území Keni.
* Amu je nejmenší nářečí s domovem na ostrově Lamu a několika malých ostrovech sousedních.

Svahilština je i dnes dynamicky se vyvíjející jazyk, v období postkoloniálním vznikl smíšením angličtiny se svahilštinou s malou příměsi hindštiny nový slangový dialekt zvany Sheng.

Ve svahilštině existuje bohatá literatura. Nejstarší svahilské nápisy najdeme na náhrobních kamenech pocházejících ze 14. stol., později v ní byla psána islámská poezie, do 18. stol. se používalo písma arabského.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz