.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Lupenka - psoriáza

13.01.2010

Přenáší se geneticky, není přenosná kontaktem ani jinými možnými způsoby.

Jedná se o chorobu projevující se zvýšenou tvorbou šupin. Na první pohled proto může působit skutečně hrozivě, ale zkušený lékař ji snadno rozpozná od infekčních chorob. Regenerace kůže je při lupence zhruba pětinásobná, tzn. že zatímco kůže normálního člověka se obnoví zhruba za dvacet osm dní, u psoriatika proběhne dělení buněk v bazální vrstvě pětkrát rychleji.

Kožní podoba lupenky je sice častá, ne však jediná. Existuje ještě podoba kloubová a orgánová. Orgánová lupenky postihuje většinou střeva nebo játra - známá je psoriatická hepatopatie. Nejčastěji však lupenka napadá klouby - psoriatkcká artropatoe mnohdy sužuje lidi natolik, že jim způsobuje trvalou invaliditu.

Lupenka se aktivizuje především stresovými situacemi, přepracováním, rodinnými problémy nebo v souvislosti s proděláním některé akutní choroby, např. při angíně, chřipce. Lze říci, že čeká na spouštěcí faktor.

Postihuje nejdříve děti kolem šesti let, vzácně kolem druhého roku. Směrem vzhůru však není omezen. Jakmile jednou lupenku máme, stane se naším trvalým společníkem. Je totiž neviléčitelná, ovšem lze ji utlumit do klidového stavu. Patří k civilizačním chorobám dneška a počet nemocných v posledních letech výrazně stoupá. Dokonce i u lidí, kde není geneticky prokazatelná.

Léčbu je třeba vést v několika směrech: aplikací přímých léků na kůži, správnou životosprávou a zároveň v mentální, psychické rovině. (Lélaři z léků doporučují masti, odstraňující nánosy šupin a blokující nadměrnému dělení buněk. Jsou to různá cytostatika nebo masti se salicylem, kortikoidy, dehtem, z nichž některé působí pouze lokálně. V současné době lékaři zkoušejí různé imunologické preparáty, např. z řady imunosupresiv, jsou však velice rizikové a užívají se pouze při hospitalizaci za příslušné laboratorní kontroly.

U kloubové lupenky předepisují lékaři imunosupresívní prostředky nebo nesteroidní antirevmatika, která blokují další poškozování kloubů a člověk může žít bez větších problémů řadu let.

Na jaterní lupenku zabírají léky povzbuzující regeneraci jaterních buněk, v podstatě stejné jako po virových nemocech, např. žloutence.)

Nejdůležitějším prvkem zevní léčby je pobyt u moře, blahodárně působí konkrétně Mrtvé moře. Existuje centrum v Praze, které využívá metod, napodobující sluneční záření i složení Mrtvého moře. Tato léčba se nazývá Tomesa. Existuje ovšem asi jedno procento psoriáz, které se naopak slunečním zářením horší.

Léčba zevnitř - na lupenku zabírají homeopatické přípravky, které zasahují částečně i rovinu psychickou. Z dalších metod se osvědčila hemodialýza nebo léčba spojená s tvrdou redukční kůrou. Člověk, který trpí lupenkou, by měl každopádně probrat svůj jídelníček, snížit energetickou hodnotu potravin, z tuků používat jen rybí, rozloučit se s tučnými jídly a potravinami jako husa, čokoláda, ořechy,... Spíš by měl hladovět než se přejídat, hodně pít, nejlépe minerálku a různé čistící čaje.

Lupenkáři bývají lidé velice psychicky labilní a zpětně díky svému vzhledu značně nešťastní. A přitom se jedná o nemoc většinou snadno zlepšitelnou, nepůsobící žádné jiné zdravotní neštěstí. Stačí pravidelně postižená místa mazat... A opečovávat duši.

Pakliže nemůžeme vyloučit stresy ze života, měli bychom si proti nim vypěstovat jistou odolnost: možná příčina lupenky - „Nervozita, strach, že mi někdo ublíží. Umrtvování smyslů a ega. Odmítání přijmout zodpovědnost za vlastní city.“ – na to zapomeňme a žijme pozitivně. Procvičujme si nový mentální návyk: 'Žiju proto, abych se radoval ze života. Zasloužím si v životě to nejlepší. Příjmám své dobro. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.'


Preventivně si vařit čistící čaj ze lžičky tymiánu, fenyklu, kmínu, majoránky a kuličky jalovce.


Čaj z krtičníku

Pomoci mohou i byliny s čistícími a protizánětlivými účinky, jako je krtičník uzlovitý a jetel luční.

10 g čerstvého kořene lopuchu většího
5 g čerstvého kořene šťovíku kadeřavého
15 g čerstvého krtičníku uzlovitého
10 g čerstvých květů jetele lučního
750ml vody

Lopuch a šťovík smíchejte v rendlíku a přilijte vodu. Přiveďte k varu a 15 minut povařte, abyste připravili odvar. Do čajové konvice nebo džbánu dejte krtičník spolu s jetelem. Tyto byliny přelijte odvarem z lopuchu a šťovíku a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Uchovávejte v zakrytém džbánu.

Užívejte 3krát denně dávku ze skleny na víno. Podle potřeby ochuťte medem nebo citrónovou šťávou.


K léčbě malých flíčků nebo v raných stadiích lupenky může prospět krém ze svízele přítuly. Aplikujte malé množství na postižená místa 2krát nebo 3krát denně.

Pokud je zasažena kůže na temeni hlavy, vyrobte přípravek na oplachování vlasů použitím 10 ml tinktury z rozmarýny lékařské a 10 kapek smolného oleje na 500 ml teplé vody. Aplikujte po umytí šamponem při posledním spláchnutí vlasů.

Zdá se, že lupenka napadá spíše lidi nervózní a nesnášenlivé. Někdy mohou pomoci Bachovy přípravky z květů, jako je plané jablko, řepík lékařský či vrba bílá. Vyhněte se alkoholu a bylinám, jako je řebříček obecný, skořicové větvičky a lipové květy, protože ty podporují periferní krevní oběh a tím stimulují kůži.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz