.
   
neděle 8. září
svátek slaví Mariana, Mariola , zítra Daniela, Omar
 
autor Lastura.cz

Jak začít změnu

15.03.2013

Video, které představuje Sharpa, „autora“ několika mírových revolucí. Je to něco, jako návod na to, jak přestat poslouchat a jak se dá prostřednictvím míru svrhnout vláda.

 

Poprvé s českými titulky! Dokumentární film, který získal hlavní ceny na mnoha filmových festivalech. Již více než padesát let jeden nenápadný americký vědec pomáhá lidem svrhnout své diktátory. Jeho taktika nenásilného odporu byla použita během revolucí v Srbsku, na Ukrajině a v Íránu. Tento film je příběhem lidí, kteří mají moc změnit svůj svět, moderních revolucí a muže, který za tím vším stojí.

Gene Sharp (* 21. leden 1928) je americký filozof a politolog, profesor politických věd na University of Massachusetts. Proslavil se knihami na téma nenásilného odporu, v nichž rozvíjí strategii Mahátma Gándhího. K jeho nejznámějším pracím patří kniha The Politics of Nonviolent Action z roku 1973.

Roku 1951 vystudoval sociologii na Ohio State University. V roce 1953 se zúčastnil protestů proti Korejské válce, načež byl devět měsíců vězněn. Poté se angažoval v pacifistickém hnutí a v letech 1955-1958 pracoval v pacifistickém týdeníku Peace News. Poté se vrátil ke studiu, studoval v Oslu u Arne Næsse, roku 1968 vystudoval filozofii na Oxfordské univerzitě. V roce 1972 se stal profesorem na Massachusettské univerzitě v Darmouthu. Roku 1983 založil neziskovou organizaci Institut Alberta Einsteina (Einstein kdysi napsal předmluvu k jeho první knize) k podpoře nenásilných protestů po celém světě. Institut je podporován Fordovou nadací, Randovou korporací i americkou vládní organizací International Republican Institute. Sharpova koncepce ovlivnila vlnu tzv. barevných revolucí ve východní Evropě či tzv. Arabské jaro. Od té doby se o Sharpovi často hovoří jako o kandidátovi na Nobelovu cenu míru (nominován byl roku 2009 a 2012).

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz