.
   
neděle 8. září
svátek slaví Mariana, Mariola , zítra Daniela, Omar
 
autor Lastura.cz

Hormonální antikoncepce může zabíjet

17.01.2013

S testy se nikdo neobtěžuje...

popisek

Už před několika lety začali čeští lékaři naznačovat, že užívání hormonální antikoncepce ohrožuje zdraví mladých dívek. Mohou dostat mrtvici, ochrnout a v krajních případech dokonce zemřít. Ve Francii se kvůli následkům jejího užívání strhla lavina žalob.

Pětatřicet tisíc lidí v Česku ročně postihne mrtvice. Třetina z nich zemře. Mezi nimi je i několik desítek dívek ve věku kolem dvaceti či pětadvaceti let. Proč?

To lékaři dlouho nevěděli. Dokud neurolog Jiří Neumann nezačal případy velmi podrobně zkoumat. „Ukázalo se, že když jsme vyloučili rodinnou zátěž a další možnosti, zbyl jeden společný jmenovatel: hormonální antikoncepce,“ říká. Že mohou pilulky proti otěhotnění způsobit mrtvici, dokazuje právě probíhající soudní pře ve Francii.

Tam řeší žalobu pětadvacetileté Marion Laratové, která po mrtvici skončila ochrnutá na půlku těla. Případ strhl lavinu rozhořčení a advokáti postižené dívky už zdokumentovali třicet dalších podobných příběhů, včetně jednoho úmrtí.

Marion Laratová brala hormonální pilulky jen tři měsíce, když ji mrtvice postihla. Vyšetření ukázalo, že trpěla vážnou poruchou srážlivosti krve. Dívky, které touto poruchou trpí, hormonální antikoncepci užívat nesmí. Potíž je však v tom, že Laratová o své nemoci nevěděla. Předběžná vyšetření totiž zpravidla nikdo neřeší – ani ony, ani lékaři.

Hormonální antikoncepce se u nás stejně jako ve světě hojně předepisuje (užívá ji 80 procent dívek do dvaceti let) a ženy i mnozí lékaři získali dojem, že je zcela bezpečná.

„Gynekologové testy na zjištění poruch srážlivosti nedělají. Jsou finančně příliš nákladné na to, aby se daly hradit z veřejného zdravotního pojištění. Není divu, když dívky začínají brát antikoncepci v šestnácti či sedmnácti letech, kdy nikoho nenapadne, že by nebyly zdravé,“ říká Neumann.

V populaci je přitom podle Všeobecné zdravotní pojišťovny deset procent žen, které trpí stejnou poruchou jako ochrnutá Francouzka. To znamená, že každou desátou Češku, která antikoncepci užívá, může potkat stejný osud jako Marion Laratovou. A možná i horší.

Podle genetičky Moniky Koudové mohou dívky zemřít na mrtvici klidně už v šestnácti letech. Stačí, když letí na dovolenou letadlem, čímž se zvýší riziko jak mrtvice, tak trombózy, tedy ucpání žil.

 

Představuje antikoncepce smrtelné nebezpečí?

Pilulky proti otěhotnění mohou zavinit mrtvici a dokonce smrt, varují lékaři čím dál hlasitěji. Trombóza ovšem není jediným vedlejším účinkem hormonální antikoncepce. Co játra žen, které ji berou, nebo jakou má souvislost s rakovinou? Jaké povinnosti má gynekolog, než vůbec prášky předepíše?

Hormonální antikoncepci u nás užívá 80 procent dívek do dvaceti let a samozřejmě i ženy starší, a tak mnozí lékaři zřejmě získali dojem, že je zcela bezpečná.

Vědecké výzkumy však ukázaly, že ženy užívající pilulky proti otěhotnění jsou častěji ohroženy nebezpečnou krevní sraženinou. Riziko se zvyšuje zejména v souvislosti s mutací genů způsobujících vyšší srážlivost krve.

O vlivu antikoncepce na játra se už dnes raději vůbec nemluví a je dokázáno také to, že malé dávky umělých hormonů obsažených v prášku mohou navíc při dlouhodobém užívání zvýšit riziko rakoviny prsu.

„Žena, která bere roky i desetiletí antikoncepci a pak dostane další hormonální zátěž pro stimulaci vaječníků při umělém oplodnění, může být ohrožena,“ tvrdí psychogynekoložka Helena Máslová už léta.

„Když už se ale žena pro prášky rozhodne, měla by si určitě nechat udělat genetické vyšetření srážlivosti krve. Uvádí se, ze takzvanou leidenskou mutaci genu způsobující vyšší srážlivost má u nás až sedm procent lidí, a to není málo na to, abych to byla právě já,“ varuje gynekoložka. Neslučitelné jsou podle ní pilulky a kouření.

Povinností gynekologů by mělo být se před orazítkováním receptu optat, jestli měl v rodině někdo žilní trombózu, plicní embolii, opakovaná zánětlivá onemocnění žil, křečové žíly, cévní mozkovou příhodu, problémy v těhotenství jako například opakované potraty bez objasněné příčiny, poškození placenty, úmrtí plodu či rakovinu prsu. V takovém případě má automaticky na pojišťovnu vyžadovat odborné vyšetření.

Test je vhodné podstoupit (a můžete také sama za peníze) i v případě, že kouříte, již hormonální antikoncepci nebo hormonální substituční léky užíváte, trpíte nadváhou či jste často na delší dobu znehybnění v důsledku déletrvajícího cestování.

 

Antikoncepce má i pozitiva

I přes zmíněná negativa se oslovení odborníci z České gynekologicko-porodnické společnosti shodují, že výhody antikoncepce jsou větší než její možná negativa.

„Musíme si uvědomit, že v sedmdesátých a osmdesátých letech bylo v Československu prováděno téměř tolik interrupcí, jako se narodilo dětí. Dnes je to zhruba 20 tisíc interrupcí na 115 tisíc porodů. Tyto výkony mohou ženy trvale poškodit,“ řekl před časem pro iDNES.cz například Lukáš Rob z Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Navíc antikoncepce prokazatelně snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy a rakoviny vaječníku.


Zdroj: idnes.cz

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz