.
   
neděle 8. září
svátek slaví Mariana, Mariola , zítra Daniela, Omar
 
autor Lastura.cz

HAARP

14.04.2011

High Frequency Active Auroral Research Program

HAARP HAARP

HAARP, česky Vysokofrekvenční aktivní aurorální výzkum, je výzkumný projekt chování ionosféry a procesů v ní probíhajících včetně polárních září (odtud z názvu aurorální).

Stanice HAARP se nachází na Aljašce, serverně od malého města Gakona, na místě bývalého radaru OTH (over the horizon).

Při konstrukci projektu HAARP byly použity technologie amerického fyzika Bernarda Eastlunda, který je v 80. letech vyvinul a nechal si je patentovat (jedná se o americké patenty č. 4 686 605, 4 712 155, a 5 038 664).

Projekt HAARP jako takový začal již v roce 1990, ale stavba samotného zařízení byla započata v roce 1993, s minimální plánovanou funkčností 20 let. Stavěl se ve třech fázích, plné operability a současného výkonu dosáhl v létě roku 2007. Původně jej začala stavět firma Advanced Power Technologies a od roku 2003 BAE Advanced Technologie – dceřiná společnost zbrojařského koncernu a dodavatele vojenské techniky BAE Systems.


Zařízení HAARPu

HAARP disponuje radary pásma vysokých (HF) a ultravysokých frekvencí (UHF), měřičů změn geomagnetického pole, digisondu (sondu ionosférického šíření vysokofrekvenčních radiových vln), magnetometry a další.

Hlavní nástrojem pro ionosférický výzkum je Ionospheric Research Instrument. Jde o vysokofrekvenční vysílač, který je využíván k působení na ionosféru. V současné době se skládá z 48 antén o výšce 22 m, ale je plánováno, že na na ploše 13 hektarů jich bude vztyčeno 180. Vysílač umí vysílat spojitý nebo přerušovaný signál o výkonu je 3600 kW a frekvenčním rozsahu 2,8–10 MHz, jehož elektromagnetický „obraz“ může být následně sledován pomocí HF/UHF radarů, HF přijímačů a opticky. Podle týmu lidí z HAARPu je cílem sledovat procesy v ionosféře ovlivněné přirozeným vlivem sluneční interakce stejně jako jak ionosféra ovlivňuje radiové signály a vyvinout technologie lépe kompenzující tyto vlivy pro lepší, přesnější a spolehlivější komunikaci, s lepšími vlastnostmi, sílou signálu, rozsahem apod.

Očekává se, že studium takto vyvolaných změn ionosféry povede k pochopení přirozeného chování ionosféry. Co do praktických aplikací, vědci angažovaní v HAARPu si od projektu slibují mj. i vyvinutí technologie pro schopnější skenování i pod hladinou moře či pod zemským povrchem.


Konspirační teorie

Existují různé konspirační teorie, které HAARPu přisuzují jiné „nekalé praktiky“, mezi jinými prostředek pro spouštění přírodních pohrom jako povodně, sucha, devastující zemětřesení.

V září 1995 byla vydána práce Nicka Begicha, Jr., nazvanou Angels Don„t Play This HAARP: Advances in Tesla Technology, pojednávající o možnosti, ve které by HAARP „vedl geofyzikální válku“.

V roce 2002 ruská Státní duma vydala prohlášení, prezentované Vladimirem Putinem, který Spojené státy americké obvinil z vedení geofyzikální války.

„Spojené státy vytváří nové integrální geofyzikální zbraně, které mohou ovlivnit médium nejbližšího okolí Země prostřednictvím vysokofrekvenčních radiových vln. … Důležitost tohoto kvalitativního skoku může být srovnávána s přechodem od chladné oceli v střelné zbraně, od konvenčních zbraní k jaderným. Tento nový typ zbraní se od těch předchozích typů liší v tom, že médium blízkého okolí Země se najednou stává předmět přímého vlivu a jeho součástí.“ — News Bulletin

18. ledna 2010 venezuelská vládní televizní stanice ViVe vydala prohlášení, ve kterém obvinila Spojené státy americké z vyvolání série pokusných zemětřesení, v níž spojila zemětřesení v městě Heuréka v Kalifornii, zemětřesení v provincii S“-čchuan z roku 2008 a v té době právě proběhnuté zemětřesení na Haiti s technologií vyvíjenou v projektu HAARP, s perspektivou zaútočit v budoucnu touto technologií na Írán. O tomto prohlášení informovala i americká stanice ABC.

HAARP (a oblast, kterou výzkum tohoto projektu pokrývá) též bývá dáván do souvislosti s prací Nikola Tesly.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz