.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Bříza bělokorá

29.06.2010
Bříza
Breza previsnutá (s)
Betula pendula rothm.
Silver Birch (a)
(e) weisse Birke (n)
Bouleau blanc (f)
Abedul (š)

Čeleď břízovité (Betulaceae)

Bříza bělokorá Bříza bělokorá Bříza bělokorá Bříza bělokorá Bříza bělokorá


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Bříza patří mezi velmi staré léčivé prostředky.

Bříza je jednodomý, štíhlý strom s bílou kůrou (viz původní název bříza bílá), s trojhranně vejčitými listy, dlouze řapíkatými a dvakrát pilovitými. Listy jsou lepkavé. Samčí i samičí květy jsou stěsnány do formy typických válcovitých jehněd. Plodem jsou nažky. Bříza kvete v dubnu a v květnu.

 
 

Bříza je hojný, obecně rozšířený strom.

 
 

Drogou je především list (Folium betulae), sbíraný přednostně v dubnu a květnu. V březnu se ale dají sbírat pupeny (Gemmae betulae) a v dubnu, ovšem v závislosti na počasí někdy až v květnu, se stáčí míza břízy, zvaná březová voda.

Z jarní březové mízy se připravuje pro vlasovou kosmetiku březová voda a březové šampony protože příjemně osvěžuje pokožku hlavy, omezuje tvorbu lupů a dává vlasům pružnost a lesk.

Březová kůra se získává z poražených stromů, především z větví. Účinné antibiotické látky se získávají hlavně z vnitřní části větví. Usušené je roztlučeme na prášek. Doporučuje se jím zasypávat nepříjemné projevy při kožních onemocněních (po poradě s lékařem).

Březové drogy obsahují flavonoidy, silice, vitamíny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, třísloviny, betulalbin, prchavý olej, cukr a pryskyřice.

Sbírají se především listy, hlavně časně zjara, nejúčinnější jsou úplně mladé ještě lepkavé listy. Sušíme je ve stínu při teplotě do 40 °C. Kromě listů sbíráme také pupeny, jelikož podporují vylučování žluče.

Listová droga se užívá hlavně jako nedráždivý močopudný prostředek při chorobách ledvin a močových cest a v čajích proti revmatismu. Současně s rostoucí diurézou vzrůstá i vylučování chloridů a dalších solí, jakož i iontů sodíku. Silný protirevmatický účinek mají i březové koupele, ať už celkové nebo dílčí.

Březové pupeny léčí zánět kostí a kostní dekalcifikace, stimulují jaterní funkce, příznivě ovlivňují zánět slinivky a funkci sleziny. Při zánětlivých chorobách ledvin dokáží odstraňovat bílkovinu z moče.

Březovou mízu podáváme při revmatismu a při snížené funkci ledvin. Míza nesmí přijít do styku s kovy. Výtažek z březových pupenů podáváme jako tzv. drenážní prostředek po dobu 3 až 5 dní.

Březový list je mimořádně vhodný ke kombinacím, zejména v urologii a revmatologii. Při bolestech svalů a kloubů s horečkami kombinujeme březový list především s lipovým květem a s květem černého bezu ve stejném poměru a k tomu přidáme půl dílu natě mateřídoušky nebo tymiánu.

Výborný kostní lék dává výtažek z pupenu břízy, který použijeme jako drenážní prostředek. Výtažek z jedlových pupenů zde potom působí jako specifikum, zejména u mladistvých a také v geriatrii.

Bohužel méně obvyklou je aplikace březového listu pro koupele ve funkci odvodňovacího prostředku. Zejména otoky a tzv. "voda v těle" jsou vděčnými oblastmi použití, protože základ potíží je v ledvinách, na které březový list působí sice intenzivně, ale z hlediska funkce velmi mírně a nenásilně, bez vedlejších účinků.

Z nežádoucích účinků je možné zmínit slabý hemolytický vliv listové drogy, který se však projevuje pouze při delším podávání vysokých dávek.

Za pomoci celkových březových koupelí můžeme provést nenásilnou redukční dietu. Z množství asi 2 až 3 hrstí čerstvých březových listů na jeden litr připravíme 5 až 10 litrů odvaru, který zředíme ve vaně na 60 až 100 litrů. Celková koupel by neměla trvat déle než 15 minut, při mírné tělní teplotě vody. Po lázni se neutíráme a pohybujeme se asi 10 minut po místnosti.

Koupel provádíme 2krát, u těžších obezit i 3krát týdně, k tomu podáváme ještě 8 čajových lžiček otrub denně, a to i v době, kdy koupel neprovádíme. To nám umožní bezproblémový průběh nízkokalorické diety, kterou musíme současně držet. Celková doba léčby je minimálně tři týdny, maximálně 3 měsíce.

Při nedostatečné funkci ledvin a v důsledku toho otocích dáváme přednost právě březovému listí. Jedna polévková lžíce čerstvých, mírně pomačkaných listů se přelije sklenicí vařící vody, přikryje a nechá 10 minut vyluhovat. Pijí se 3 dávky denně, vždy mezi jídly, aby se ledviny zatěžovaly co nejméně.

Velmi dobrým prostředkem na kožní neduhy, ale také na dnu a obecnou vodnatelnost je odvar z březové kůry. Kůra se sbírá v březnu a dubnu a to tak, že se uříznou větvičky s bílou borkou a oloupe se kůra. Výhodné ovšem je oloupat kůru z pokácených stromů s bílou borkou. Suší se umělým teplem, třeba i na kamnech, ale teplota nesmí překročit 45 °C. Skladuje se na suchých místech.

 
 

Tak jako každou bylinu, bylo by možné využít i břízu pro homeopatickou praxi, ale s ohledem na obtížně homeopaticky zpracovatelný základní materiál a nijak zvlášť mimořádné výsledky se podle našich zkušeností homeopatické zpracování nedoporučuje.

 
 

Zcela mimořádný účinek mají březový dehet a březový olej. Dehet se vyrábí suchou destilací a v řadě zemí se prodává i v lékárnách. Březový olej se vyrábí také podomácku z mladé kůry a malých větviček. V USA se tím kdysi zabývalo mnoho malých výrobců, zejména farmáři. Vyráběl se destilací, ale také prostým vařením, protože při něm se vylučuje jakási "mastná" hmota, což je ve skutečnosti vlastní olej. Tento olej se dokonce používal pro svícení, ale pro léčivé účely se používá při všech zde popsaných potížích. Užívá se vnitřně 3krát denně 8 kapek, před nebo mezi jídlem. Zevně se olejem potírají kožní projevy, maximálně však 4krát denně.

Močopudný čaj
Hrst usušených březových listů povaříme 5 minut v 1/2 litru vody.

Koupel k čištění pleti
100 g březových listů povaříme v 1 litru vody a necháme 20 minut vyluhovat.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz