.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Artyčok zeleninový

29.06.2010
Artyčok
Artičoka zeleninová (s)
Cynara scolymus L.
Artichoke (a)
e Artischocke (n)
Artichaut commun (f)
Alcachofa(š)

Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)

Artyčok zeleninový Artyčok zeleninový Artyčok zeleninový Artyčok zeleninový


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Artyčok je trvalka s lodyhou přesahující jeden metr. Přízemní listy rostou v růžici, jsou lodyžní, střídavé, velké, šťavnaté, široce vejčité, peřenoklané. Kulovité zákrovy jsou tvořeny masitými listeny s plochým přívěskem, jsou tlusté a bez ostnů. Lůžko úborů je štětinatě plevkaté, květy mají modrofialovou, zřídka bílou barvu. Plodem je nažka. Velmi podobný artyčoku zeleninovému je artyčok kardový (Cynara cardunculus L.), ovšem je nápadně ostnatější.

 
 

Bylina pochází ze Středomoří, kde se pěstuje pro nedozrálé úbory, používané jako zelenina. Dobře se jí daří i u nás v teplejších oblastech, ve kterých se pěstuje vinná réva, protože nesnáší mrazy pod –10 °C. Z hlediska produkce drogy není na teplotu tak citlivá.

 
 

Drogou je list (Folium cynarae), sbíraný během květu, v červenci a srpnu.

Hlavní obsahovou látkou je hořčina cynarin, droga dále obsahuje flavonoidy, sliz, organické kyseliny, inulin, tanin, organické soli, vitamíny A a B, flavony a další účinné látky.

Droga patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

Jako vhodný lék slouží i aperitivní likér Cynar, dovážený z Itálie nebo Chorvatska. Slovakofarma vyrábí tinkturu Cynarosan, což je patrně nejlepší vyráběná léková forma. Z čajových forem je nejúčinnější odvar, získaný asi dvouminutovým vařením drogy. Podává se 4x denně jeden šálek.

List artyčoku lze velmi účinně kombinovat s řepíkem, jablečníkem,, tymiánem, omanem, třezalkou, řebříčkem, meduňkou a dobromyslí. Vhodným lékem je i balzám a pro jemné působení pak homeopatické přípravky. Klasický bylinný čaj ovšem působí nejúčinněji. Jedinou kontraindikací může být těžká porucha ledvin, jinak žádné vedlejší účinky nejsou známy.

Někteří zkušení léčitelé dovedou artyčok právem využívat skutečně mnohostranně. Vzhledem k tomu, že hlavní oblastí působení drogy jsou játra, je to celkem logické, protože mnoho nemocí začíná právě tam. Proto můžeme artyčok použít i při angině pectoris, při astmatu, revmatismu a při všech potížích s cholesterolem.rnrnPodle bylináře Jana Veverky se může používat i kořen, sbíraný hned po odkvětu rostliny. Tento bylinář podával šťávu z celé rostliny smíchanou s bílým vínem v poměru 1:2 a vše mírně přislazoval medem. Při této kúře se užívaly 2 až 4 lžíce denně, vždy před jídlem. Při migréně a ekzémech doporučoval koupele rukou a nohou v odvaru z celé rostliny, a to obden, vždy večer, trváním asi 15 minut.rnrnVelmi dobrý účinek má odvar čerstvého kořene artyčoku ve víně. Je to lék velice starý, který kromě již popsaných účinků také odstraňuje nepříjemný pach těla, především v podpaždí, jak popisuje už Matthioli. Odvar se připravuje následovně: Osmdesát gramů čerstvého kořene se zalije 1 litrem červeného, nekonzervovaného vína a nechá se krátce přejít varem. Po pomalém vychladnutí se uloží do chladna, ovšem ne do chladničky. Užívá se 3krát denně jedna polévková lžíce po dobu 15 dní, pak se udělá 14 dní přestávka a opět se 15 dní užívá. Celá kůra trvá 30 dní.

 
 

V homeopatii u nás je využívání artyčoku téměř neznámé, což je ovšem veliká škoda, protože tím, že jeho celková účinnost je prakticky soustředěna na játra a žlučník, je tato droga svým způsobem univerzální. Kromě látek, uvedených výše, přichází u homeopatických prostředků v úvahu hlavně působení enzymů jako inuláza, invertáza, proteáza, cynaráza a další, dále kyselina chlorogeniková a kávová, soli hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku.rnrnPro homeopatické zpracování jsou vhodné listy a případně i hlavice. List se sbírá v průběhu květu, okolo deváté hodiny ranní, stejně tak i hlavice. Listy nadrobno nakrájené se nechávají vyluhovat v lihu 90% (nesmí se použít slabší koncentrace) po dobu 14 dnů, za častého protřepávání, v teple, ale nikoli na slunci. Vzniklá základní tinktura se dále ředí až do potence D15 lihem 45%. Nejčastěji se užívají ředění D4 (při zánětech) a D13 až D14 (pro celkové posílení). Obecné neutrální dávkování je 3krát 10 kapek tinktury v ředění D7 před jídlem.rnrnKromě již popsaného působení doporučujeme používat drogu zejména při arterioskleróze, oligurii (sníženém vylučování moči) i při kožních chorobách.

 
 

– mladé dužnaté úbory se konzumují jako zelenina, chutí je mírně nahořklá
– vyrábí se z něho aperitiv Cynar
– používá se při nemocech jater, žlučníku, při poruchách trávení, brzdí arteriosklerózu, pomáhá při cukrovce
– působí jako afrodisiakum, podporuje činnost pohlavních orgánů

Používá se:
– kořen, sbírá se buď na jaře nebo na podzim
listy
– okvětní úbor, sbírá se v druhém roce života rostliny, když kvete

Pro pěstování musí mít výživnou zahradnickou půdu chráněnou před zimou a větry.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz