.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 

Očkování proti rakovině děložního čípku

09.07.2013

Co je HPV

HPV neboli human papilloma virus je virus, který se vyskytuje ve více než 100 různých typech, přičemž malé procento z nich může zapříčinit vznik rakoviny děložního čípku.

Nádorové změny se ovšem netýkají pouze děložního čípku či zevních rodidel, ale také pochvy, konečníku, nebo penisu u mužů. Známá je také papillomatoza hrtanu. Mezi další potíže, které tento virus způsobuje, patří tzv. kondylomata, neboli genitální bradavice.

Onemocnění mohou probíhat bez příznaků, nebo se příznaky objeví až za dlouhou dobu po nákaze (genitální bradavice okolo 4 měsíců, nádorové onemocnění třeba až za 15 let). Infekce HPV se ve většině případů zbavíte pomocí vlastní imunity. Někdy však může přetrvávající infekce, která je způsobena vysoce rizikovými typy viru (především typ 16 a 18), způsobit až výše zmíněnou rakovinu.

Způsob nákazy a ochrana

Bylo zjištěno, že během života se některým typem papilloma viru nakazí až 80 % populace. Přenos většinou probíhá při sexuálním styku (také orálním, či análním), ale může se uskutečnit také přenos z kůže na pohlavní orgány. Tedy i z rukou při pouhém mazlení. Kondom je tedy sice důležitou, ne však 100% účinnou ochranou. Prodělaná infekce také nezaručuje imunitu do budoucna.

Mezi rizikové faktory vzniku karcinomu děložního čípku patří:

  • brzké zahájení sexuálního života
  • časté střídání partnerů
  • nechráněný sex
  • špatná imunita (oslabená kouřením, stresem, atd.)

Karcinom děložního čípku je onemocnění rozvíjející se pomalu. Časté preventivní prohlídky u vašeho gynekologa (min. jednou za rok, při potížích častěji) tak mohou včas odhalit počínající potíže a pomoci zahájit léčbu už ve stádiu tzv. přednádorových změn.

Další možnou ochranou je právě zmiňované očkování.

Očkování proti HPV

V současné době jsou na trhu dvě vakcíny – Silgard a Cervarix. Ani jedna z nich nechrání proti všem typům HPV a ani ochrana proti daným typům není bohužel stoprocentní. Zastánci tohoto očkování poukazují na vysokou nebezpečnost HPV a jeho rozšířenost, přičemž vyzdvihují schopnost těchto očkování výskyt onemocnění snížit. Odpůrci poukazují na vysokou nebezpečnost těchto vakcín, především z důvodu vysokého obsahu hliníku v nich.

Vakcína Silgard chrání před čtyřmi typy HPV – dvěma nejrizikovějšími, které nejčastěji způsobují rakovinu děložního čípku (16 a 18) a dvěma nízkorizikovými (6 a 11), které však způsobují až 90 % nepříjemných genitálních bradavic. Aplikuje se v průběhu jednoho roku s druhou dávkou 2 měsíce po první a třetí 6 měsíců po druhé.

Vakcína Cervarix chrání pouze před dvěma nejrizikovějšími typy. Aplikuje se také třemi dávkami, s tím rozdílem, že druhá dávka se aplikuje pouze měsíc po první a třetí 6 měsíců po druhé.

Novinkou od 1. 4. 2012 je to, že očkování vakcínou Cervarix bude pro všechny dívky od 13 do 14 let bezplatné. Na vakcínu Silgard se bude 300 Kč doplácet. Podmínkou je, aby první očkovací látka byla aplikována v daném věkovém rozmezí, protože se předpokládá, že dívky v tomto věku nemají ještě žádné sexuální zkušenosti, tudíž je vakcinace nejúčinnější.


Vedlejší účinky

Reklamy v časopisech i billboardech se snaží přesvědčit matky, aby daly své dcery očkovat proti lidskému papiloma viru (HPV), původce rakoviny děložního čípku. Protože se jedná prakticky o jediný typ očkování, který nabízí ochranu před rakovinou, vyvolávají tyto vakcíny veliký zájem lékařů i široké veřejnosti, zejména matek dospívajích dívek. Gardasil však označují experti v USA za nejnebezpečnější vakcínu, která je v současné době aplikována lidem.

Před čím vakcíny chrání?

Tyto vakcíny mají ochránit dívky a ženy ve věku 9-26 let před vznikem rakoviny děložního čípku a bradavicemi na pohlavním ústrojí (condylomata accuminata). Nikdo neříká, že ani dívky, které jsou infikované HPV, nemusejí rakovinou děložního hrdla onemocnět. V ohrožení jsou pouze ty dívky a ženy, které mají poškozený a oslabený imunitní systém. Vzdělaní imunologové uvádějí, že při nákaze HPV žena v 90 % neonemocní, avšak vytváří si imunitu na celý život!

Gardasil / Silgard (Merck)

Vakcína firmy Merck Gardasil byla schválená k očkování dívek a žen ve věku 9-26 let v USA v červnu 2006; licenci Evropské komise získala stejná vakcína pod názvem Silgard v září 2006 pro všech 25 členských států EU.

Gardasil/Silgard obsahuje neinfekční virové částice čtyř hlavních typů HPV; každý z nich je adsorbovaný na amorfní soli hliníku. Při jedné injekci tak dívka dostane návdavkem do těla 900 mg hliníku.

Cervarix (GSK)
V nabídce je rovněž vakcína firmy GlaxoSmithKline Cervarix, která obsahuje pouze dva typy HPV – 16 a 18, nechrání tedy před vznikem kondylomat. Hliníku má ještě víc než vakcína firmy Merck – celkem 1 mg. K tomu ještě obsahuje skvalen. O jeho možných nedozírných následcích jsme psali v souvislosti s očkováním proti prasečí chřipce.

Existuje však dalších 120 kmenů HPV. Oponenti této vakcinace připomínají, že při potlačení účinků některých virů se jiné se stejnými patologickými důsledky stávají agresivnější a že i očkované ženy do tří let onemocněly jinými typy nádorů děložního čípku. Ostatně, v příbalových letácích všech těchto vakcín se uvádí, že očkování nechrání před všemi typy rakoviny děložního čípku ani nechrání všechny očkované. Doba trvání ochrany po očkování není v současné době známá. V dalším textu budu používat pouze název Gardasil, protože převážná většina údajů o vedlejších účincích je z amerického tisku.

 

Sledování účinku Gardasilu v klinických studiích

Švédští lékaři a badatelé sledovali 17 622 žen ve věku 16-26 let od prosince 2001 do května 2003. Závěry této studie, na které se podílelo asi 37 autorů z 26 institucí se jeví jako velmi přesvědčivé a pozitivní; uvádí se, že očkování má 96-100% účinnost při ochraně proti virům, které jsou obsaženy ve vakcíně a vysoká účinnost byla zjištěna pro kondylomata. Trochu překvapující je to, že v celé rozsáhlé studii tak velkého souboru žen není ani jedna věta o pozorovaných vedlejších účincích.

Také další studie, které zahrnovaly tisíce žen prokazovaly, že očkování mělo 90-100% účinnost v prevenci předkancerozních lézí děložního čípku. Zajímavé však bylo pozorování, že výskyt škodlivých účinků byl podobný u skupiny žen očkovaných Gardasilem jako u skupiny žen, které dostávaly injekci bez očkovací látky (placebo). To však spíše svědčí o škodlivosti látek, které obsahuje placebo – injekční roztok zbavený pouze virů. Nejčastěji to byla bolest hlavy, horečka a nevolnost.

Gardasil – další experiment farmaceutických firem na lidech?

Studie s očkováním větší skupiny dívek a žen pochází z Nepálu. Výzkumníci dostali darem 3300 ampulí Gardasilu, kterými očkovali v doporučovaných třech dávkách pro jednu osobu v roce 2008 1096 školaček ve věku 12-16 let ze 17 středních škol v Kathmandu. Závěr? Školačky snášely očkování dobře a vyskytlo se u nich pouze zarudnutí a otoky v místě vpichu. Co jiného se dalo očekávat jako protislužba za vzácný dar?

Velký klinický test s Gardasilem probíhal v Indii, který sponzorovaly obě firmy – Merck i GlaxoSmithKline. Protože v průběhu klinických testů v Indii zemřelo šest děvčat očkovaných Gardasilem a 120 dalších trpí vážnými zdravotními potížemi od bolestí hlavy, poškození žaludku, epilepsií a předčasným přechodem, rozhodla se vláda Indie zakázat pokračování klinických testů s Gardasilem v jejich zemi. Na světlo se tak dostává to, že děti a mládež v Indii slouží velmi často jako subjekty různých studií k testování vakcín.

Vedlejší nežádoucí účinky Silgardu a Cervarixu podle příbalových letáků

Zatímco příbalový leták Silgardu se omezuje ve výčtu vedlejších škodlivých účinků očkování na bolest, otok a zarudnutí v místě vpichu, eventuelně a velmi vzácně dušnost a krvácení, příbalový leták Cervarixu již uvádí jako časté nežádoucí účinky i nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha, bolest kloubů, vyrážky, horečky a závratě.



Analýza vedlejších účinků Gardasilu

V USA je populární internetový program pro hlášení vedlejších účinků vakcín VAERS. Lékaři nemají povinnost podávat do tohoto systému hlášení a tak se odhaduje, že tam svoje potíže oznámí pouze asi 10 % postižených pacientů.

Jedna ze současných prací analyzovala údaje z programu VAERS ohledně výskytu Guillain-Barré syndromu (GBS). To je velice těžké onemocnění, které postihuje periferní nervy a projevuje se omezením až ztrátou pohyblivosti, necitlivostí v nohách, změnami ve smyslovém vnímání a celkovou slabostí. Neurologové nalezli hlášení 69 případů výskytu GBS po očkování Gardasilem v USA v letech 2006-2009. Je to prokazatelně větší výskyt než v běžné populaci. Počátek tohoto onemocnění nastává 6 týdnů po očkování.

Jiná analýza udává jako vedlejší účinky Gardasilu vedle GBS tromboembólie, autoimunitní poruchy, záněty slinivky břišní, anafylaktický šok, zánět míchy, poruchy hybnosti a úmrtí.

Do léta 2010 bylo hlášeno 89 úmrtí dívek po očkování. K dalším škodlivým účinkům patří i ztráta vědomí, paralýza, křeče, otoky, bolesti na hrudi, problémy s dechem, nepravidelnosti srdeční činnosti, selhání ledvin, vyrážky, narušení menstruačního cyklu, trvalé zvracení. Podle údajů výrobce bylo do USA k 31. prosinci 2008 dodáno více než 23 milionů dávek Gardasilu. Jestliže tedy bylo k tomuto datu hlášeno do VAERS 12 424 vážných vedlejších účinků, pak Barbara Slade spočítala, že to odpovídá poměru 54 zpráv na 100 000 distribuovaných vakcín. Nicméně, toto „nízké“ číslo patrně neposkytne útěchu rodičům, kterým zemřelo dítě po očkování, které mu zaplatili, aby ho ochránilo v dalším životě. Případy výskytu zánětu míchy a roztroušené sklerózy jsou podle oficiálních údajů ojedinělé, avšak alarmující. Podobně je to i s výskytem žilní trombózy. Je hlášen jeden případ na 500 000 dávek, avšak kdo ví, zda to nepostihne právě naší dceru? Z této množiny analyzovaných vedlejších příznaků bylo 236 případů postižených těhotných žen, kde vedly většinou k potratu nebo ke krvácení. Očkování těhotných Gardasilem bylo proto v USA již zakázáno.

Jaký je skutečný výskyt vedlejších účinků?

Dr. David Kessler, bývalý ředitel FDA řekl: „Hlásí se pouhé jedno procento vedlejších účinků.“ Samotná FDA přiznává, že 90 % lékařů vedlejší účinky vakcín v současné době raději nehlásí. Tajná zpráva Connaught Laboratories, amerického výrobce vakcín uvádí, že skutečný počet příhod vedlejších škodlivých účinků je 50krát vyšší než je počet hlášení ve vládním VAERSu. Veřejnost se skutečný počet vážných vedlejších účinků a úmrtí v důsledku očkování nikdy nedozví. Stovky dívek a mladých žen musely být hospitalizovány. Moji kolegové z USA, kteří se zabývají problematikou očkování odhadují, že postižených dívek a žen po očkování Gardasilem jsou miliony.

Že se tomu nechce věřit? Nechme tedy promluvit peníze. Když v Americe dávají rodiče svoje dítě očkovat, zaplatí požadovaný poplatek za vakcínu svému lékaři. Část těchto peněz jde do fondu pro kompenzaci v případě poškození dítěte v důsledku očkování. V minulých několika letech (2006-2009) byla vyplacena více než miliarda dolarů pro tisíce poškozených a za stovky úmrtí po očkování. Jsou tedy opravdu vakcíny zcela bezpečné a jejich vedlejší účinky minimální?

Gardasil je doporučován mužům

Jako nový tah farmaceutických firem se objevilo doporučení očkovat Gardasilem, vakcínou na ochranu děložního hrdla, chlapce školního věku. Dokonce i lékaři u nás nabízejí chlapcům očkování na ochranu té části těla, kterou nemají!

A jak je toto doporučení vysvětlováno? Chlapci by prý mohli onemocnět rakovinou hrdla po orálním styku s dívkou, která je infikována HPV. Podle doporučení FDA z října 2010 by měla vakcína sloužit jako ochrana před genitálními bradavicemi u mužů ve věku 9-26 let. Je to míněno vážně nebo je to pokus získat další odbytiště pro tuto vakcínu, kterou dívky a ženy odmítají? Muži prý vakcínu dobře snášejí; jako vedlejší účinky jsou uváděny pouze mdloby, horečky, nevolnosti a bolesti hlavy. Protilátky v jejich krvi prý přetrvávají rok - 29 měsíců, po delší době je již nikdo neměřil.

Úmrtí chlapce a kojenců

V srpnu 2010 byl hlášen z New Jersey případ desetiletého chlapce, který zemřel sedm dní po očkování Gardasilem. Poté, co si stěžoval na dušnost, únavu a celkovou slabost, ho matka převezla do nemocnice. Jeho smrt tak přibyla do seznamu 20 567 hlášených případů vedlejších účinků po očkování Gardasilem a 89 úmrtí dívek v systému VAERS v létě 2010. K tomu přibylo v létě 2010 i hlášení o úmrtí tří kojenců, kteří zemřeli krátce poté, kdy jejich kojící matky byly očkovány Gardasilem. Děti i matky byly před očkováním zcela zdrávy.

Jeden příběh očkovaných sourozenců

Názorným a smutným příkladem je příběh sourozenců z Floridy, který byl uveden v tisku na konci roku 2010. Když měla jít patnáctiletá Daniela na druhou injekci Gardasilu, rozhodli se rodiče, že dají očkovat i jejího bratra, sedmnáctiletého Chada. Oba sourozenci byli naprosto zdraví studenti střední školy. Daniela dostala tři týdny po očkování velký epileptický záchvat. Lékaři se nejdříve domnívali, že dívka se předávkovala nějakou drogou. Protože se jí objevilo poranění na obličeji po pádu, obviňovaly otce, že dívku bil. Později se objevil záchvat i u syna. Ačkoliv vyděšená matka upozorňovala lékaře, že to může být reakce na vakcinaci Gardasilem, ti nechtěli uvěřit, že chlapec toto očkování, určené přece pro dívky, dostal. Bohužel, Chadovi se záchvaty opakují a lékaři mu diagnostikovali epilepsii. Kromě toho trpí Chad bolestmi ramen, průjmem a zažívacími potížemi. Zatímco Daniela se jakž takž uzdravila, ze zdravého Chada se stala troska. Denně dostává 22 prášků, které mají zlepšit jeho zdraví…

Závěr

Přes předpokládané pozitivní účinky Gardasilu jsou vedlejší nepříznivé reakce tak vážné, že by neměly být přehlíženy ani zatajovány. Každá matka, která se rozhoduje o očkování své dcery s úmyslem ochránit její zdraví by měla být informována o možných komplikacích, byť je jejich výskyt v oficiální interpretaci minimální.

Je smutné, že představitelé a mluvčí zdravotnického establishmentu tyto skutečnosti neznají nebo je vědomě přehlížejí a svým doporučením vystavují generaci mladých žen i mužů působení stále ještě nedostatečně vyzkoušených vakcín.

Většina lidí je přesvědčená, že jejich pan doktor/paní doktorka všemu rozumí a ví co dělá. Nevěřte tomu. K očkování mládeže do 18 let je nutný souhlas rodičů. I v ČR došlo k řadě poškození a úmrtí dětí po očkování. Na vině je nerespektování možných lékových interakcí, nevhodné načasování, nerespektování slabin dítěte…

Při poškození dítěte jsou postiženi hlubokým traumatem rodiče a celá rodina. Trápí se navíc pocitem svojí viny. Mnoho amerických matek říká: „Kdybych to věděla, nikdy bych…“ Postižení dítěte je mnohdy trvalé a znamená nepředstavitelnou zátěž pro celou rodinu, ovlivňuje i zdravé sourozence.

A moje osobní doporučení? Pokud milujete svoje dítě, naučte ho včas bezpečnému sexu a hygieně, ale nedávejte ho očkovat ani Silgardem ani Cervarixem.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

„Nežádoucí účinky by se neměly přehlížet ani zatajovat,“ říká prof. Strunecká.


Rozhovor s prof. Struneckou

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Nežádoucí účinky vakcíny proti rakovině děložního čípku jsou vážné

„Představitelé zdravotnického establishmentu i poslanci neznají nebo vědomě přehlížejí skutečnost,“ říká prof. Anna Strunecká o záměru hradit stále ještě nedostatečně vyzkoušené vakcíny.

Politici navrhují, aby rodiče dívek ve věku 13 až 14 let nemuseli platit za vakcínu, která by je měla ochránit před viry, jež vyvolávají rakovinu děložního čípku. Fyzioložka prof. RNDr. Anna Strunecká DrSc., upozorňuje, že vakcínu Gardasil, na evropském trhu dostupnou pod názvem Silgard, považují američtí experti za nejnebezpečnější vakcínu, kterou se dnes očkuje. Totéž platí o vakcíně Cervarix.

Paní profesorko, jak se liší vakcíny Silgard a Cervarix?

Gardasil/Silgard obsahuje neinfekční virové částice čtyř hlavních typů lidského papiloma viru (HPV). Dva z nich mohou být původci zhoubných nádorů děložního čípku, druhé dva způsobují bradavice na pohlavním ústrojí, takzvaná kondylomata. Cervarix obsahuje pouze dva typy HPV, nechrání tedy před vznikem kondylomat. Obě vakcíny obsahují značné množství hliníku, který může také vyvolávat různé nežádoucí účinky.

Uvádí se, že existuje dalších sto dvacet kmenů HPV. Jak tedy mohou tyto vakcíny dostatečně ochránit dívky před rakovinou?

V tom je právě problém. Oponenti této vakcinace připomínají, že při potlačení účinků některých virů se jiné se stejnými patologickými důsledky stávají agresivnější a že i očkované ženy do tří let onemocněly jinými typy nádorů děložního čípku. Ostatně, v příbalových letácích všech těchto vakcín se píše, že očkování nechrání před všemi typy rakoviny děložního čípku a nechrání všechny očkované. V současné době není ani známá doba trvání ochrany po očkování. Navíc nikdo dosud jednoznačně neprokázal, že HPV je určujícím faktorem pro vývoj karcinomu, protože většina žen je sice nakažená, avšak zároveň nemá rakovinu děložního čípku.

O vedlejších účincích vakcín se nehovoří?

Neurologové nalezli 69 případů výskytu Guillainova-Barrého syndromu (GBS) po očkování Gardasilem v letech 2006 až 2009. To je velice těžké onemocnění, které postihuje periferní nervy a projevuje se omezením až ztrátou pohyblivosti, necitlivostí v nohách, změnami ve smyslovém vnímání a celkovou slabostí. Počátek tohoto onemocnění nastává šest týdnů po očkování. Jeho původcem je hliník z vakcín, který je i „tvůrcem“ amyotrofní laterální sklerózy (ALS), dalšího vážného onemocnění, objevujícího se u očkovaných dívek.

V USA je populární internetový program pro oznamování vedlejších účinků vakcín (VAERS). Lékaři nemají povinnost podávat do tohoto systému hlášení, a tak se odhaduje, že tam svoje potíže uvede pouze asi deset procent postižených pacientů. Jako další nežádoucí účinky Gardasilu vedle GBS a ALS jsou hlášeny tromboembólie, autoimunitní poruchy, záněty slinivky břišní, anafylaktický šok, zánět míchy, poruchy hybnosti a dokonce úmrtí. Další poukazují na ztrátu vědomí, paralýzu, křeče, otoky, bolesti na hrudi, problémy s dechem, nepravidelnosti srdeční činnosti, selhání ledvin, vyrážky, narušení menstruačního cyklu či trvalé zvracení. Celkem se na seznamu VAERS objevuje 21 292 případů vedlejších účinků vakcíny Gardasil. Do začátku letošního roku zemřelo v USA po očkování 93 dívek, jeden chlapec a tři kojenci, jejichž kojící matky byly očkovány Gardasilem.

Jaký je ale skutečný výskyt vedlejších účinků?

Dr. David Kessler, bývalý ředitel FDA (Food and Drug Administration) řekl: „Hlásí se pouhé jedno procento vedlejších účinků.“ FDA přiznává, že devadesát procent lékařů vedlejší účinky vakcín raději nehlásí. Tajná zpráva Connaught Laboratories, amerického výrobce vakcín, uvádí, že skutečný počet příhod nežádoucích účinků je padesátkrát vyšší než je počet hlášení ve vládním VAERSu. Veřejnost se o nich ale nedozví. Moji kolegové z USA, kteří se zabývají problematikou očkování, odhadují, že postižených dívek a žen po očkování Gardasilem jsou miliony.

Lze tak obrovskému číslu vůbec věřit?

Když v Americe dávají rodiče svoje dítě očkovat, zaplatí požadovaný poplatek za vakcínu svému lékaři. Část těchto peněz jde do fondu pro kompenzaci v případě poškození dítěte v důsledku očkování. Jen v letech 2006 až 2009 byla vyplacena více než miliarda dolarů pro tisíce poškozených a za stovky úmrtí po očkování. Jsou tedy opravdu vakcíny zcela bezpečné a jejich vedlejší účinky minimální?

Velmi výmluvná je zkušenost z postlicenčního testu účinků vakcíny Gardasil v Indii, který sponzorovali výrobci – Merck a GlaxoSmithKline. Protože šest očkovaných děvčat ve věku 10 až 14 let zemřelo a objevilo se 120 různých vážných zdravotních potíží od bolestí hlavy, poškození žaludku, epilepsie a poruch menstruačního cyklu, rozhodla se vláda Indie pokračování klinických testů s Gardasilem v jejich zemi zakázat. Faktem tak zůstává, že studie účinků těchto vakcín u dívek mladších než 16 let nebyla dosud nikde provedená.

Jako nový tah farmaceutických firem se objevilo doporučení očkovat Gardasilem chlapce školního věku. Dokonce i lékaři v České republice jim nabízejí očkování na ochranu té části těla, kterou nemají! Jak toto doporučení vysvětlují?

Chlapci by prý mohli onemocnět rakovinou hrdla po orálním styku s dívkou, která je infikována HPV. Vakcína má také sloužit jako ochrana před genitálními bradavicemi u chlapců a mužů ve věku 9 až 26 let. Muži prý vakcínu dobře snášejí. Jako vedlejší účinky jsou uváděny pouze mdloby, horečky, nevolnosti a bolesti hlavy.

Názorným a smutným příkladem je však příběh sourozenců z Floridy, který se objevil v tisku na konci roku 2010. Když měla jít patnáctiletá Daniela na druhou injekci Gardasilu, rozhodli se rodiče, že dají očkovat i jejího bratra, sedmnáctiletého Chada. Oba sourozenci byli naprosto zdraví studenti střední školy. Daniela dostala tři týdny po očkování velký epileptický záchvat. Lékaři se nejdříve domnívali, že dívka se předávkovala nějakou drogou. Protože si při pádu poranila obličej, obviňovali otce, že dívku bil. Později se objevil záchvat i u syna. Ačkoliv vyděšená matka upozorňovala lékaře, že to může být reakce na vakcinaci Gardasilem, ti nechtěli uvěřit, že chlapec toto očkování, určené přece pro dívky, dostal. Bohužel, Chadovi se záchvaty opakují a lékaři mu diagnostikovali epilepsii. Kromě toho trpí bolestmi ramen, průjmem a zažívacími potížemi. Zatímco Daniela se jakž takž uzdravila, ze zdravého Chada se stala troska.

Co místo očkování?

Bohužel Česká republika patří k zemím s vysokým výskytem karcinomu děložního hrdla. Internetové zdroje uvádějí 20 až 22 žen na sto tisíc žen. Významnou prevencí je tzv. Pap screening – histologické vyšetřování stěrů z děložního hrdla, které by měly pravidelně absolvovat ženy ve věku 25 až 60 let. Při včasném zachycení změn je možné rozvoji nemoci zabránit malým chirurgickým zákrokem.

Takže neočkovat?

Přes proklamované preventivní účinky Gardasilu/Silgardu a Cervarixu jsou nežádoucí účinky tak vážné, že by se neměly přehlížet ani zatajovat, byť se oficiálně interpretují minimálně. Každá matka, která se rozhoduje o očkování své dcery (nebo syna) s úmyslem ochránit jejich zdraví, by měla být informována o možných komplikacích. Velmi důležitý je i poznatek, že po očkování Gardasilem dochází často k mdlobám a k poranění různých částí těla po pádu, ke zlomeninám a modřinám. Proto se doporučuje sledovat očkované osoby nejméně 15 minut (raději déle) bezprostředně po očkování.

Je smutné, že představitelé a mluvčí zdravotnického establishmentu i naši poslanci tyto skutečnosti neznají nebo je vědomě přehlížejí a svým doporučením vystavují generaci dívek i chlapců působení stále ještě nedostatečně vyzkoušených vakcín.

A moje osobní doporučení? Pokud milujete svoje děti, naučte je včas bezpečnému sexu a hygieně, veďte dívky k pravidelným prohlídkám u gynekologa, ale nedávejte je očkovat ani Silgardem ani Cervarixem.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. působila mnoho let na Přírodovědecké fakultě UK v oboru fyziologie a vývojové biologie. Je členkou mnoha mezinárodních odborných společností. Zabývala se dlouhodobě mechanismy vzniku patofyziologických změn u hematologických onemocnění, schizofrenie, Alzheimerovy nemoci a autismu.


Ludmila Hamplová: Očkovat nebo neočkovat?

Každý den u nás zemře na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena. Celosvětová čísla jsou ještě děsivější. Očkování, které může riziko nemoci výrazně snížit, má i u nás řadu odpůrců. Proč? Má smysl se nechat očkovat? 

Rakovina děložního čípku se začíná prodírat na přední místa v žebříčku příčin úmrtí na světě. Statistiky znějí nemilosrdně. Ročně zemře přibližně 270 tisíc žen, to znamená jedno úmrtí každé dvě minuty. V Česku je každý rok tisíc nových pacientek s tímto onemocněním, z toho až 400 na rakovinu zemře.

Ohrožené jsou všechny ženy. Více pak ty, které pocházejí z chudších oblastí světa nebo příslušníci menšin. Šance, jak děsivé počty obětí snížit, je v očkování. Vakcína sice ženy stoprocentně nechrání, nicméně riziko onemocnění je výrazně menší. Zdá se, že mladé dívky, které se i u nás mohou nechat očkovat, nemusejí nic řešit. Přesto se občas objeví lékař či skupina, která vakcinaci zavrhne jako největší zlo a část pacientek odradí. Jiní zase na očkování nedají dopustit. Na čí straně je pravda? A kdo jsou ti největší odpůrci?

Jen prohlídky nestačí

Za vznikem rakoviny stojí infekce. Tu způsobují papillomaviry neboli HPV. K nákaze může dojít při jakémkoli sexuálním kontaktu. Pozor, k pohlavnímu styku přitom vůbec nemusí dojít! Chráněné nejsou ani ty ženy, které jsou celý život věrné jednomu partnerovi.

Samozřejmou prevencí by měly být každoroční gynekologické prohlídky. Díky nim může lékař včas rozpoznat změny na děložním čípku a ženy pak mají velkou naději na uzdravení. Ani ta nejpravidelnější prohlídka ale nezabrání , podle zastánců očkování, vzniku infekce – díky ní lze „pouze“ zahájit včas vhodnou léčbu proti již vzniklému onemocnění. Proto je nevhodnější prevencí před onemocněním rakovinou děložního čípku kombinace očkování a pravidelných gynekologických prohlídek. Cytologický stěr pomůže odhalit první buněčné změny na děložním čípku – proto je vhodné, i pokud se rozhodnete nechat se proti rakovině děložního čípku očkovat, tyto dva způsoby prevence zkombinovat, upozorňuje gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová z pražského Gyncentra. Cytologické stěry jsou navíc jednou ročně hrazeny pojišťovnou.

Věřící lékaři: Stačí, když budete věrní!

Očkování proti rakovině děložního čípku má i své odpůrce. První skupinou z nich jsou silně nábožensky založení lidé, nejčastěji katolíci. Ti se domnívají, že očkování nemá smysl a naopak je nebezpečné v tom, že mladým lidem v podstatě schvaluje promiskuitní chování. Rakovinou děložního čípku se nemohou nakazit ženy, které nikdy neměly pohlavní styk, ani ty, které žijí v manželství, ve kterém oba partneři neměli pohlavní styk s jinou osobou. Z této charakteristiky způsobu vzniku rakoviny děložního hrdla vyplývá, že tou nejprimárnější prevencí je pohlavní čistota obou partnerů. Až „sekundární“ primární prevencí, avšak o mnoho nedokonalejší, je očkování, vysvětluje MUDr. Ivan Wallenfels, slovenský gynekolog a aktivní katolík, v bulletinu mezinárodní křesťanské organizace odmítající antikoncepci Liga pár páru. Sám má tři dcery a ani jednu nenechal očkovat. Liga pár páru v Česku mezi katolíky distribuuje letáčky vybízející k „jediné účinné prevenci“ a to sexuální abstinenci. Jedinou cestou je tak pouze jeden sexuální partner na celý život.

Ve Velké Británii, kde je očkování mladých dívek hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, se proti němu postavil katolický kněz působící na střední škole Sv. Moniky v městě Prestwich nedaleko Manchesteru. Podle deníku The Times očkování napomáhá k nárůstu promiskuity místo toho aby nabídlo plný život v manželství.

Proti očkování bojují také esotericky ladění lidé, kteří v něm vidí obecně velkou hrozbu. Podle serveru Osud.cz, na kterém se objevují nejrůznější konspirační teorie a jiné značně neseriózní informace, lze očkování proti rakovině děložního čípku považovat za „genocidu mířenou na naše dcery“. Podle téhož serveru stojí za rakovinou ženských orgánů „problémy v partnerských vztazích“.

Zastánci očkování žádné pochybnosti nepřipouštějí. Podle nich jsou obavy z možných vedlejších účinků zbytečné. Většina vyspělých zemí usiluje o zařazení očkování proti HPV do povinného očkovacího kalendáře. Případné obavy o bezpečnost jsou neopodstatněné. Výskyt nežádoucích účinků je jako u jiných vakcín převážně ve formě zarudnutí a bolesti v místě vpichu, říká Doc. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. z výboru České vakcinologické společnosti:

100% účinnost?

Na závěr je třeba říci, že očkování výrazně snižuje pravděpodobnost výskytu rakoviny děložního hrdla. Ovšem nebrání proti vzniku všech případů. Chrání proti nejčastějšími typy HPV, ale ne proti všem. Typy 16 a 18 způsobují 80 % případů vzniku rakoviny děložního hrdla, tedy se jedná o výrazné snížení rizika. Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům virů obsaženým ve vakcíně. Vakcíny obsahují pouze obaly virů, neobsahují virovou genetickou informaci, která je nutná pro rozvoj infekce a nemohou proto způsobit onemocnění, vysvětluje MUDr. Drahoslava Krhounková, gynekoložka se specializací na dětskou gynekologii z Mostu. Podle ní je lepší zvolit očkování, než nedělat vůbec nic. U nás je očkování doporučováno pouze mladým dívkách, ale v zahraničí se běžně očkují i ženy starší 26 let, v Austrálii je dokonce vakcína doporučovaná až do věku 45 let, dodává lékařka. Sama se setkala s případy, kdy se u mladých dívek objevila rakovina. Mimo jiné i kvůli tomu nechala očkovat svoji dceru.


Čtěte dále:
Vakcinační teorie se drolí v základech – výzkum odhaluje, že pro boj s viry nejsou protilátky nutné



HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz