.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Léčivá síla čaker: Nemoci z pohledu čaker

03.09.2013

Každá čakra je spojená s bezprostřední oblastí fyzického těla, až na několik výjimek, které zde uvádíme.

Když dojde k nerovnováze, zasáhne to většinou větší počet čaker, ale obvykle je jedna oblast zasažena nejvýrazněji a jsou zde lokalizovány potíže. Následkem toho se dostanou do nerovnováhy i další centra a potřebují se naladit na nové vibrace.

V dnešním světě souvisí mnoho nemocí s nižšími čakrami, což upozorňuje na to, že mnoho lidí dnes stojí před problémem nespouštět ze zřetele duchovní stránku svého bytí a udržet si přitom přijatelné postavení ve společnosti.

Jak jsem už dříve řekla, mnoho problémů duchovního rázu je soustředěno v astrálním těle a projevuje se tělesnou nemocí. Proto si budeme u čaker všímat jejich duchovních i emočních charakteristik a způsobu, jak mohou být tyto emoce transformovány do nové úrovně vědomí.


1. čakra - základní čakra

Stavba ledvin

Ledviny začínají svou činnost v pánvi. Zde duše uloží podrobný program struktury a funkce ledvin během této inkarnace, t. j. obsahují energii základní čakry. Před narozením pak vystoupí do své normální polohy v bederní krajině.

Nadledvinky

Nadledvinky se nacházejí na vrchní straně ledvin. Jejich hlavním úkolem je pomáhat tělu se vyrovnat se stresem tak, že regulují přívod energie k základním orgánům těla, aniž by se snižovala celková tělesná aktivita. Každá nadledvinka má dvě části:

a) medulla je propojena s autonomním nervovým systémem a vylučuje adrenalin a noradrenalin;

b) cortex vylučuje kortizol, aldosteron a malé množství pohlavních hormonů.

Jako prvotní odpověď na stres dochází ke zvýšenému vylučování adrenalinu do systému, který připraví tělo na útok nebo útěk. To je reakce každého organismu na nebezpečí a slouží zároveň jako dokonalý příklad duality, protože umožňuje jedinci volbu, zda utéct nebo zůstat a bojovat. Působením adrenalinu se snižuje činnost a přívod krve do dalších orgánů, jako jsou např. pohlavní orgány, zažívací trakt a močové cesty a odvádí tuto energii do orgánů zajišťujících základní funkce jako je srdce, plíce, mozek a svaly. Když nebezpečí pomine, tělo se přirozeně přeladí do klidového stavu jako třeba u kočky, která se po vyčerpávajícím honu za ptáky po zahradě natáhne a zdřímne si. Krev se pak vrací do ostatních orgánů a zmenšuje se prokrvení těch, které se předtím nadměrně namáhaly.

Jenže v dnešní době se věnuje velmi málo času takovému luxusu jako je odpočinek, takže nadledvinky jsou vystaveny neustálé stimulaci. To má za následek „moderní“ potíže jako je svalová únava, srdeční nemoci, snadná unavitelnost, žaludeční vředy, neplodnost a zažívací poruchy.

Aby se z vyčerpaného systému získalo více energie, uvolňuje se kortizol, který umožňuje uvolnění zásob energie ze svalů a z jater. Pokud se kortizol uvolňuje stále s nezmenšenou mírou, dostaví se příznaky jako při dlouhodobém užívání umělých steroidů. Mezi takové potíže patří hypertenze, cukrovka, ochabnutí svalů, řídnutí kostí a pokožky a oslabení imunitního systému.

Nakonec to vede k poruše funkce nadledvinek a člověk má oslabený adrenální systém a sníženou odolnost vůči stresu. Abychom pochopili proces, který je příčinou této neustálé tělesné zátěže, je užitečné si říci něco více o růstu duše a jeho souvislosti se základní čakrou.

Duch a hmota

Když se energie duše dostane do základní čakry, lze říci že duše se tím zcela inkarnuje do fyzického těla a je nyní spjata se zemí.

Základní čakra je místem, kde je duch plně spojen s hmotou a kde je vyjádřena „vůle být“, tedy lidská existence. Místem, kde duše začíná sestupovat do hmoty, je korunní čakra. Když si to představíme anatomicky, jde spojnice mezi korunní a základní čakrou míchou chráněnou obratli. Mícha je jako součást nervového systému přímo spojená s éterickým tělem a jeho prostřednictvím i s ostatními jemnými těly.

Toto tedy tvoří rámec pro fungování života na Zemi. Nejedná se o neměnnou funkci, protože když duše sestupuje do hmoty, mění to její vibraci a dochází ke změnám míchy i dalších nervů, což dále také pozměňuje vibrace tkáně, kterou vyživuje.

Na změnu polohy jednotlivých obratlů jsou zaměřeny metody chiropraktiků a osteopatů a tímto způsobem je umožněn volný průchod energii duše.

Duchovní aspekt: sebeuvědomění

Když se duše inkarnuje do fyzického těla, je si dítě vědomo samo sebe a jednoty mezi Matkou a Otcem. To mu přináší pocit jednoty, protože ví, kdo je a jaké je jeho místo ve Velkém plánu.

Bez tohoto vědomí je těžké se cítit jistý. Abychom unikli před úzkostí, snažíme se dosáhnout jistoty tím, že se obklopíme různými vnějšími strukturami jako je domov, rodina práce atd. Tím dosáhneme silnějšího ztotožnění se s fyzickým světem než se světem duchovním. Na úrovni základní čakry vede otázka jistoty ke krajním pólům nadřazenosti a podřízenosti, což se projevuje jako reakce útoku nebo útěku.

Růst duše nám dodává odvahu, abychom se do určité míry vzdali našeho lpění na vnějších formách a začali si být vědomi naší vlastní vnitřní síly. Cesta k tomu vede skrze přijetí obou krajních pólů a nalezení méně stresogenního způsobu života.

To znamená ani neutíkat ani neútočit. Znamená to pasiv-lí demonstraci síly a je známo, že zvířata neporušitelnost tohoto kroku respektují.

Takové stanovisko od nás vyžaduje odvahu a víru a může nás to na ose útok-útěk mnohokrát hodit od jednoho extrému k druhému. To je normální a pokud se nenecháme omezovat strachem, časem nalezneme vlastní rovnováhu. Útok a útěk jsou obvykle přítomny společně, ale jeden aspekt je rozhodující.

Lidé, kteří se snaží si harmonizovat základní čakru, jsou často perfekcionisti, kteří se bojí selhání a snaží se ze všech sil dosáhnout cíl, který by jim dal pocit bezpečí. Bohužel není přesně stanoveno, co je dokonalé a jejich cíle jsou obvykle nepřesně definované a proto také nedosažitelné, což vede k dalším pocitům selhání.

Lidé tohoto typu se snaží ze všech sil dosáhnout to, co je pro ně měřítkem úspěchu. Proto honí sami sebe i druhé, a to zvláště tehdy, když nastanou nějaké problémy. Jsou kritičtí a netolerantní k lidem, kteří nepracují podle jejich představ, jako by to bylo i jejich selhání. Bohužel úspěch dosažený za cenu cizí bolesti málokdy přinese vnitřní mír. Perfekcionisti se mohou stát podráždění a agresivní a projevuji málo pochopení pro potřeby těch, kteří je obklopují. Když se dostanou do úzkých, mohou se chovat útočně nebo se naopak omezit na obranu a stáhnout se do ústraní.

Často to jsou soutěživé typy, ať už v práci nebo v mimopracovních činnostech. Rádi provozují takové sporty jako je squash, tenis, plavání atd. A mohou být i podezřívaví, když mají pocit, že jejich výsadní postavení někdo ohrožuje.

Tito lidé často vyrůstali v rodinách, kde byl oceňován především úspěch a jen ten si zasloužil lásku. Hnacím příkazem se na psychologické úrovni stalo „buď dokonalý“ a dokud se tento příkaz neuvolní, řídí celý další dospělý život. Specifické problémy vznikají tam, kde mají tyto příkazy negativní podobu typu „nikdy nic neuděláš pořádně“ nebo „všechno zkazíš“. Je to obvyklé v rodinách, kde se rodiče cíti také nejistí a nepřejí si, aby je dítě předstihlo a bylo úspěšnější a naplněnější než oni.

Pro lidi „základní čakry“ je těžké odpočívat, protože mají strach, že by propásli udělat další krok na stupni k úspěchu, neustále jsou něčím zaneprázdnění. I když sedí, jeví neklid a neustále nad něčím přemítají. Nikdy nemají čas a nesnášejí fronty a čekání. To jdou raději pryč bez toho, co chtěli, než aby čekali. Tito lidé žijí v budoucnosti a v minulosti a připravují se o radost z přítomných chvil. Můžeme je poznat, když jdou po ulici - jejich hlava je už v práci a plánují, co budou dělat další den; nohy a spodní část těla se vleče v minulosti připoutaní ještě k tomu, co se přihodilo ráno, než odešli z domu. Pouze jedna oblast setrvává v přítomnosti; oblast solar plexu, sídlo emocí, které se ze všech sil snaží vstřebávat všechny informace, které přijímá.

Tito lidé mají zoufalou potřebu všechno kontrolovat a jsou na své věci velmi nároční: narovnávají obrázky, dělají si seznamy nahraných kazet a rozčiluje je, když někdo vrátí knížku do poličky jinam, než kam patří. Dělají vše podle pravidel a zařazují si lidi a věci do různých přihrádek. Jejich pocit bezpečí je v tom, když ví, kam co mají zařadit. Pokud však něco nebo někdo má v úmyslu narušit jejich pečlivě připravené plány (to se týká i počasí), stanou se podráždění a prožívají úzkost. Nevyrovnávají se snadno se změnou a přitom se mohou - díky své snaze po dokonalosti -dostat i do situací, pro které je stálá změna typická. To má za následek neustálou potřebu držet prst na výstražném tlačítku, což znamená, že jsou neustále ve stavu pohotovosti a ostražitosti.

Obydlí člověka, který je v práci perfekcionista, však může vypadat jako brloh. To je dokladem dvoupólové reality druhý pól je vyjádřen proto, aby vyrovnal krajní podobu prvního. Bipolarita se může projevit také jako přísný, pedantský otec a odbojný syn. Ani jeden z nich není uvolněný nebo spokojený, protože oba musí usilovat o to, aby si udrželi svou pozici.

Energii, která spojuje oba extrémy a přináší harmonii lze pozorovat u dvouletého dítěte. Dítě nežije podle lidských ale podle Božích zákonů a pamatuje si, jak se radovat.

Útěk je vyjádřením potřeby běžet pryč a ukrýt se. Dochází k tomu u lidí, kteří trpí agorafobií nebo kteří zaujmou obrannou pozici, když se k nim někdo přiblíží. Je to zjevné také u lidí, kteří zaujímají pozici autority, kde se mohou ukrýt za uniformu a vyhnout se tak konfrontaci s vlastní nejistotou. Pro lékaře může být ohrožující si svléknout bílý plášť nebo obejít stůl a být s pacientem v rovnoprávném postavení.

Nejistí vůdci povzbuzují ostatní, aby tím zvýšili vlastní pocit bezpečí, ale nedovolí nikomu, aby je přerostl ze strachu nad ztrátou kontroly. Proto podkopávají důvěru lidi kolem sebe a udržují je tak v závislosti a podřízenosti. To zadržuje energii solar plexu, kde sídlí osobní ego.

Útěk může znamenat, že je obtížné se zařadit do společnosti a tito lidé se mohou stát „odpadlíky“ nebo samotáři.

Samotářský typ často kritizuje ostatní a prohlašuje, že je mu lépe ve vlastní společnosti než ve společnosti idiotů nebo nudných panáků. Kritizováním a vyvyšováním se nad ostatní je snadné se vyhnout vlastním pocitům nedostatečnosti. Nakonec je jim jediným společníkem samota. To se netýká jen těch, kteří žijí sami, ale i lidí žijících ve velké rodině. Úsilí o dokonalý svět a odmítání těch, kteří nevyhovují jejich měřítkům, vede k strázni a hořkosti.

Pesimisté často říkají, že na tento svět sami přicházíme a sami také umíráme. Jenže stěží bych našla někoho, kdo nebyl v době svého narození k někomu připoután. Pupeční šňůra je významným spojením nejen s naší matkou, ale na symbolické úrovni i s Matkou Zemí nebo Matkou jako takovou.

Duše může období samoty využít k navázání spojení s osobností. Pak může být vedle křiku a hněvu vyslyšen tichý hlásek. Na duchovní úrovni nemůže být nikdo sám; na všech úrovních máme mnoho přátel, kteří nám pomohou odložit své okovy a začít důvěřovat. Je to snadnější, pokud jsme dosáhli úrovně vnitřní síly a bezpečí přicházejícího z naší milující a odpouštějící podstaty.

Někdy převažuje nejistota a pak se projeví v podobě podřízenosti. Tento typ lidí je přesvědčen o tom, že se jim nikdy nic nepodaří a všechno zkazí. Mají obavu poslat svou energii dolů do země a tak žijí částečně mimo své tělo ve světě fantazie a snů a jen částečně na zemi. Nedostatečné zapojení duše vede k hypotenzi (nízký krevní tlak), závratím a špatnému krevnímu oběhu v rukou a nohou. Věta „pokud váháš, co udělat, odejdi“ se na tento typ lidí naprosto hodí. Tito lidé mají také problém žít v přítomnosti, protože jsou zahlceni úzkostí z minulosti a svými představami, co od nich vyžaduje budoucnost. Strach ze života je pro ně větší než strach ze smrti.

Ať už je nejistota na vědomé úrovni odstraněna nebo přetrvává, pokud duch neovládá dostatečně hmotu, dochází k nemocem způsobeným nekontrolovanou energií základní čakry. Patří sem např. záchvaty paniky s bušením srdce, hyperventilace, časté močení a pravidelné návštěvy toalety, aby se uvolnila svalová křeč. Fyzické tělo prostě není plně pod kontrolou.

Jsou to všechno příznaky nadměrné funkce nadledvinek které začínají selhávat. Od lidí, kteří se snaží udržet nad-vším kontrolu, obvykle slýchávám, že se jejich potíže objevují v době klidu, nejčastěji uprostřed noci.

„Já to nechápu“, říkají, „když něco dělám, tak nemám žádné potíže, ale jakmile jsem v klidu, vycházejí na povrch.“

Vysvětluji jim, že když něco dělají, dokáže jejich vědomá mysl udržet tělesné aktivity pod kontrolou. Během odpočinku, když se vědomá mysl „vypne“, kontrola povolí a podvědomí má možnost se prostřednictvím tělesných symptomů vyjádřit.

Opět je tu situace, kdy se fyzické tělo snaží jednak vyrovnat a napravit nerovnováhu a jednak vysílá jasnou zprávu, v čem je skrytá příčina potíží. Potíže, o kterých jsme zde právě mluvili, nutí člověka, aby začal odpočívat a zamyslel se nad svým životem. Ale většinou to vidí jako nepříjemné narosení a ztížení svého života, což ho velmi skličuje nebo rozčiluje. Zpráva, kterou nemoc přináší, tak není využita.

Problémy základní čakry a nejistota jsou pro člověka typické a odhalují naše základní instinkty. Abychom se cítili na zemi bezpeční, potřebujeme vědět, že jsme jedineční, potřební a že naše místo na této planetě není zpochybňováno. Když to víme, je třeba, abychom si to uvědomovali i u opilců ve škarpě, u vraha, uprchlíka nebo u krále. Když dokážeme vidět jejich hodnotu, přestaneme soudit, protože my všichni přicházíme z jednoho zdroje.

Až dokončíme spojení mezi korunní a základní čakrou, fyzické tělo i emoce se dostanou pod kontrolu duše. To zvýší naše uvědomění si vlastní vnitřní cesty a přinese nám to důvěru a mír.

Aby se duchovní energie „uzemnila“, doporučují se činnosti, při kterých dochází k propojení mozku a rukou a nohou, např. zahrádkaření, malování, vaření, výroba keramiky, práce s dřevem, turistika a tanec.

Emoce

Strach je zdravý jen jako varovný signál, že vznikla nebezpečná situace, ale nějako trvalejší stav. Jako dítě jsem se naučila, že oheň pálí. To však neznamená, že vždy, když spatřím oheň, propadnu panice. Mám zdravý respekt pfC(j nebezpečím, ale přesto si mohu za chladné zimní noci ráda posedět u šlehajících plamenů. Neracionální strach může vést k ochromení aktivity a strnulosti a ukrývá tak před námi hlubší příčiny, které nejsme schopní kontrolovat. Strach lze chápat jako „chybná očekávání chybně chápané reality“ Strach se většinou vztahuje k uměle vytvořeným problémům ne k realitě.

Jak se rozvíjí vnitřní síla a odvaha a jsme méně závislí na vnější podpoře, iracionální strach se začne vytrácet a začínáme postupovat vpřed. Slovo odvaha, kuráž, má svůj původ ve francouzském „coeur„, což znamená „od srdce“. Vyjadřuje to tedy, že když naše činy vycházejí ze srdce naší duše, získáme odvahu.

Potřeba si oblékat brnění, obklopit se silnou zdí a posedle se chránit před vnějším působením prozrazuje, že v pozadí je strach. Jedinou ochranou, kterou potřebujeme, je láska, protože pouze láska, ať už k sobě nebo k ostatním lidem, nám přinese naprosté bezpečí a harmonii.

Řeč těla

Základní čakra je umístěna v oblasti křížové kosti, kostrče, konečníku a močového a pohlavního otvoru. Když se někdo necítí bezpečně nebo pociťuje úzkost, je běžné, že si tuto oblast chrání rukama nebo nohama.

Některé ženy sedí nebo stojí tak, že obtočí jednu nohu kolem druhé. Když pomineme, že to není nejlepší pro vazy a klouby, odhaluje to hluboko zakořeněnou nejistotu a nedostatek sebedůvěry. Mám zkušenost, že tento typ lidí často zaujímá obranné postavení a odmítá nové myšlenky, které by mohly otřást jejich i tak dost vratkým životem.

Nevyrovnanost základní čakry lze pozorovat také u lidí, kteří nejsou schopni v klidu postát nebo posedět. Je to výraz jejich pocitu, že nemají právo být zde a stát pevně na zemi- Oblasti, kde se v těle nadměrně ukládá tuk, také vyjadřují potřebu ochrany v těchto místech.

Velký zadek znamená přání být ochraňován a v bezpečí; silné nohy, zvláště u žen, slouží jako zátěž někomu, kdo tu vc skutečnosti nechce být a odráží nejistotu a přecitlivělost.

Příklady nerovnováhy v základní čakře

1) Zácpa

Zácpou často trpí lidé, kteří jsou stále v poklusu a pod tlakem a neposkytují tělu potřebný čas. Nevšímají si signálů těla a to vede k tomu, že jejich střeva jsou neustále „pod tlakem“.

Lidé tohoto typu nosí na svých bedrech příliš velkou zátěž a neodloží ji ani tehdy, když už je jejich aktivita zbytečná.

Zácpou trpí často lidé, kteří chtějí za všech okolností budit dojem, že mají vše pod kontrolou. Neradi vyjadřují své city, a to se na fyzické úrovni projevuje jako problém nechat něco vyjít na povrch.

Děti mají pouze dva způsoby, jak uplatnit vůči rodičům svou sílu: odmítat jídlo nebo skrývat své pocity. Tyto způsoby chování pak mohou přetrvávat až do dospělosti, ale jejich účinek je později zaměřen méně na ostatní a více na schopnost se ovládat.

Strach „nechat věci jít“ se může změnit ve výhodu. Tyto neprojevené emoce obsahují žal a smutek z minulosti. Když zůstávají v těle a nedostanou se ven, mohou se stále znovu vracet a zpřítomňovat nám ty nejhorší vzpomínky. Pacienti trpící zácpou si velmi dobře pamatují události, ke kterým došlo před třiceti lety. Vypadá to, jakoby jejich bezpečí záviselo na tom, jak dobře si budou pamatovat všechna příkoří.

Rádi vyprávějí opakovaně o všech křivdách a jsou velmi zarmoucení, když slyší, že by měli odpustit a zapomenout

2) Hemeroidy

Hemeroidy jsou rozšířené žilky. K jejich vzniku dochází během nadměrného tlačení a pokud se neposkytne procesu vyprazdňování dostatečný čas. Je to běžné např. u žen s malými dětmi, které jsou neustále vyrušovány, a to i na toaletě, hlásky, které se neustále domáhají jejich pozornosti. Je to také problém mužů, kteří se uchylují s novinami na toaletu jako na nejklidnější místo v celém domě. Najednou si uvědomí, že čas běží a začnou pospíchat a nedopřejí svému tělu potřebný čas na to, aby se po defekaci uvolnilo. Obě tyto kategorie lidí se potřebují naučit poskytnout svým tělesným funkcím potřebný čas a neřídit se hodinkami nebo přáním ostatních.

3) Zánět tlustého střeva, kolitida

Jedná se o zánětlivou chorobu střeva postihující v různém rozsahu střevní sliznici. Sliznatá, výběžkovitá část střeva je zanícená, krvácí a tvoří se na ní vřídky. Nejrozšířenějším příznakem bývá průjem s příměsí krve. Nemoc způsobuje celkovou slabost, anémii a bolesti a samozřejmě narušuje běžný způsob života. Mezi možné příčiny nemoci se často uvádí přecitlivělost na určitá jídla, virová infekce a stres. O poslední příčině je třeba uvažovat především u lidí, kteří mají sklon reagovat přecitlivěle a přehnaně na vnější podněty. Většinou to jsou perfekcionisti trpící strachem ze selháni- Pocházejí z rodin, kde byla laťka úspěchu nastavena vysoko. Aby unikli selhání a strachu, snaží se dostat pryč, což je symbolizováno průjmem. To je zjevně destruktivní proces a vyjadřuje to jejich zoufalství. Mají strach se zastavit a podívat se na situaci svého života, a tak se raději udržují v neustálé činnosti (včetně chození na toalety).

4) Průjem

Průjem, pokud nejde o dietní chybu, se objevuje často jako součást úzkostného očekávání nějaké situace. Jak už jsme řekli, je to obvyklé u lidí, kteří se navenek snaží vypadat klidně, ale uvnitř cítí nejistotu ohledně svého místa ve společnosti. Tento typ lidí je třeba povzbuzovat, aby zůstali klidní a důvěřovali své vnitřní síle. Je důležité nezapomenout, že i ti, kteří jsou zdrojem naší úzkosti, jako třeba učitelé, nadřízení, posluchači atd., jsou také lidé.

5) Crohnova nemoc

Jedná se o další typ zánětlivého střevního onemocnění, které napadá všechny vrstvy zažívacího traktu a může se objevit kdekoli od úst až po konečník. Hlavními příznaky je průjem, bolest, porucha vstřebávání a výskyt pištěli (kanálek mezi dvěma orgány). Za možnou příčinu se opět považuje přecitlivělost na určité potraviny a virová infekce.

Z duchovně - psychologického hlediska jsou lidé, kteří takto onemocní, také perfekcionisté, posedlí čistotou, plněním povinností a snahou „dělat věci dobře“. Na rozdíl od lidí náchylných ke kolitidě(zánět tlustého střeva) se u nich neobjevuje strach, ale spíš vztek, který se projevuje kruhovými zánětlivými uzlíky (granulomy), které jsou pro tuto nemoc typické.

Pro lidi tohoto typuje vhodné „se uvolnit“, t. j. stát se pružnější a méně strnulí ve svých stanoviscích. Zbavit se hněvu a jít vpřed.

Veškero nemoci zažívacího traktu jsou také spojeny s krční čakrou. Toto centrum souvisí s konfliktem „mé vůle proto Tvé vůli“ a mnoho dalších potíží, o kterých jsme mluvili souvisí se silnou nebo slabou vůlí. Skutečnost, že jsou lokalizovány v oblasti základní čakry, je spojuje s touhou být dokonalý. Další stránky vůle se projevují v jiných částech těla a odrážejí to, že úsilí směřuje k jiným cílům.

6) Chladné, neprokrvené prsty na nohou a rukou

Pokud se člověk cítí svým okolím ohrožen, instinkt mu I velí se stáhnout „dovnitř“, a tak jsou končetiny ponechány mimo tok životní energie. Naprosté sebeuvědomění a zbavení se strachu zvyšuje vnější i vnitřní teplo.

7) Frekvence močení

U velmi aktivních lidí, kteří jsou neustále v poklusu, můžeme pozorovat, že v pravidelných intervalech odbíhají na toaletu. Ví, kde jsou všechna veřejná WC v blízkosti jejich trasy. Jejich močový měchýř je prostě také tak nadměrné aktivní jako oni sami a má malou kapacitu, takže je ho třeba neustále vyprazdňovat.

Lidé tohoto typu většinou nejsou schopni fungovat s větší zátěží, protože jejich život je už dost náročný sám o sobě. Často používají tyto potíže podvědomě, aby se vyhnuli zátěžovým situacím, především vydat se někam, kde by se necítili bezpečně. „Nemohu jet na autobusový zájezd, protože tam není možnost chodit často na WC.“

8) Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře se projevuje bolestí při močeni a potřebou často močit.

Na emoční úrovni se projevuje vztek i strach přecházející do pocitu bezmoci, zvláště v určitých situacích nebo vztazích. „Hrozně mě rozčiluje, ale bojím se odejít.“

Lze pozorovat, že lidé tohoto typu mají sklon se raději držet starého zármutku a zranění, než se pustit a plout.

Léčení napomáhá ochota jednat ve směru energie pohybu a překročit svůj strach. Vstupte do oblasti své vlastní síly a pocítíte bezpečí, které vám to přinese.

9) Osteoartróza kyčelního kloubu

Onemocnění kloubu, osteoartróza, se projevuje ztuhlostí, omezením hybnosti a bolestí. (Pokud dojde k zánětlivé-mu procesu, jedná se o osteoartritidu.)

Klouby jsou naše prostředky, jak se pohybovat vpřed nebo stát pevně a bezpečně na zemi. Tato nemoc vlastně znemožňuje pohyb kvůli strachu opustit to, co je bezpečné a jisté. Odráží ztuhlost mysli, která se umíněně drží starých myšlenek a principů. Ty, u kterých se tyto potíže projevují, je třeba povzbudit, aby opět vykročili vpřed.

Většinou se jedná o změny postojů, toho, jak se člověk pohybuje a co jí. Zvláště otázka stravy je velmi důležitá, protože osteoartróza většinou souvisí se špatnými stravovacími návyky a nadváhou, což vede k dalším problémům.

Vzpomínám si, jak jsem jednou navštívila starou paní, která nemohla kvůli artróze vycházet z domu. Předtím mi říkala, že téměř nejí sladké a že se stravuje zdravě. U židle ale měla kupu sladkostí a když jsem se jí na to ptala, odvětila, že sladkosti dostala od členů rodiny, kteří by ji rádi nějak potěšili. Nechce je zarmoutit a tak je poslušně pojídá než se vrátí večer domů.

Vysvětlila jsem taktně rodině, že by bylo lepší pacientce dávat ovoce než sladkosti. Během měsíce ubyla pacientka pár kilo a mohla se doma snadněji pohybovat. Snížení váhv je podstatná věc pro lidi, kteří mají artrózou postižené hodně zatěžované klouby jako jsou kyčle nebo kolena, a pro lidi s nadváhou.

10) Ledvinové kameny

Kameny jsou tvořeny látkami, které z nějakého důvodu nebyly z těla vyloučeny běžným způsobem. V močovém traktu k tomu může dojít kdekoli, od ledvin až po močovou trubici a většinou to souvisí s dlouhodobým stresem a následně s omezením aktivity svalstva močového ústroji.

Na ezoterické úrovni je s močovým systémem spojeno přehlížení strachu. Kameny v močové trubici symbolizují nevyjádřený strach u lidí, kteří navenek vypadají sebejistě, ale uvnitř cítí v nějaké oblasti svého života nejistotu a úzkost.

Tento typ lidí potřebuje povzbudit k vyjádření a tím i eliminaci strachu, což dosáhnou tak, že si začnou uvědomovat vlastní vnitřní jistotu a schopnost volně kráčet po své vlastní cestě.

11) Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Jako krevní tlak se označuje tlak krve na stěny cév během systoly (stažení srdečních komor) a diastoly (uvolnění komor). Vyšší číslo při odečtu se vztahuje k systole (vnější tlak) a nižší číslo k diastole (uvolnění). Normální systolický krevní tlak je 120 mm rtuti a diastolický 80 mm rtuti. My lékaři sledujeme především zvyšování diastolického krevního tlaku, protože to znamená, že srdce a cévy nejsou schopny se dostatečně uvolnit. Za vysoký krevní tlak se považuje, když je diastolická hodnota nad 90 mm rtuti, i když je diskutabilní, zda zahájit léčení, dokud hodnota nepřesáhne 105 mm rtuti.

Z ezoterického pohledu je nemožnost se zcela uvolnit, a to i během klidové fáze, známkou, že se člověk nedokáže otevřeně projevit a něco před ostatními skrývá. To, co lidé skrývají, nejsou žádné senzační události, i když jsem měla i pacienty, kteří mi řekli hluboká osobní tajemství. Ale obvykleji jde o neschopnost být sám sebou z obavy, že nebudeme v očích ostatních dokonalí. Lidé tohoto typu jsou neustále ve střehu; hlídají každou známku své nejistoty a věnují hodně pozornosti tomu, aby se dobře ovládali.

Je zajímavé, že se u mnoha pacientů zjistí hypertenze až pote, co prodělali mrtvici a tím pádem nad sebou kontrolu ztratí a projeví se bezmocné dítě v nich skryté. Tvrdnutí tepen, kterým tito pacienti trpí, je způsobeno cholesterolem, což je jednak způsobeno skladbou potravy a jednak ho vytváří játra ve stresu. Vede k nepohyblivosti cév, což souvisí s tendencí dosahovat duševní jistoty prostřednictvím kontroly.

Když pacienti dokážou otevřeně hovořit a uvolnit se, vede to ke snížení krevního tlaku a techniky, které to umožňují, by měly být nedílnou součástí léčby na všech kardiologických odděleních.

12) Hypotenze (nízký krevní tlak)

O hypotenzi hovoříme, když je hodnota systolického tlaku nižší než 90 mm rtuti a diastolického nižší než 60 mm rtuti. Jak už bylo řečeno v předchozích bodech, je v takových případech vliv duše na tělo slabý, a to se projevuje tak, že člověk přizpůsobuje svůj život potřebám ostatních zanedbává své vlastní vnitřní nároky.

Lidé s těmito potížemi potřebují povzbudit k tomu aby svedli svou energii dolů do země a šli pevně svou cestou

13) Impotence

Vnější pohlavní orgány jako penis nebo klitoris jsou také ovládány základní čakrou. Mohou být stimulovány, aniž by došlo k uvolnění v partnerském vztahu a aktivují ohnivou energii ze spodní části páteře. S touto energií se často setkáváme v útlém dětství, dlouho předtím, než se začnou úplatňovat sekundární pohlavní znaky. Sexuální akt však není jediným prostředkem, jak probudit „hada“ dřímajícího v základní čakře, což vrcholí orgasmem v korunní čakře; mnoho zážitků přinese podobné vzedmutí energie, pokud člověk dovolí sám sobě těšit se ze života.

K impotenci dochází buď tehdy, když jsou pocity pod příliš silnou kontrolou nebo když je úroveň sebehodnocení tak nízká, že to vede také k selhání. Čím častěji člověk selhává, tím více předpokládá, že zase selže.

Ve vztahu k potvrzení mužnosti se klade na sexuální akt tak velký důraz, že není divu, že v dnešním soutěživém světě impotence přibývá. Pokud sebehodnocení závisí na sexuálním aktu, pak to ukazuje, jak je člověk zoufalý. Ocenění sebe sama na všech úrovních a schopnost připustit si svou nedokonalost pomáhá lidem si vytvořit vyváženější pohled na své výkony. Nikdo nám nemůže dodat pocit vlastní hodnoty... ten vychází pouze z nás.

14) Vaginismus

Je to stav, kdy je vaginální svalstvo tak sevřené, že nelze uskutečnit sexuální styk nebo ho to alespoň velmi znepříjemní. Tato porucha má různé příčiny, ale mezi nejobvyklejší patří sexuální zneužívání v dětství nebo v dospívání. Prožitek minulé bezmocnosti způsobuje, že žena později uplatní veškerou svou sílu, kterou disponuje, aby uzavřela místo vstupu. Zneužívání se projevuje také v oblasti křížové a krční čakry a souvisí se strachem se vyjádřit a pocitem viny za to, co se stalo. V mnoha případech se ženy chrání tím, že potlačí sexuální potřeby a v pánevní oblasti dojde ke snížení aktivity. Ženy s těmito problémy potřebují odbornou pomoc a ohleduplného partnera, který sám cítí jistotu a je schopen nechat energii sexuálního aktu rovnoměrně rozdělit mezi oba účastníky.

15) Vrozené deformace chodidel

Chodidla jsou místem, kde se duch setkává s hmotou. Když vidím někoho, kdo má vybočená chodidla (koňskou nohu) nebo vysoký nárt, většinou pak zjistím, že jsem se potkala s velice citlivou duší, která si není jistá tím, zda chce přijít na tuto zem. Většinou má strach a obavy, což se projevuje už během porodu dlouhým a obtížným průběhem, problémy s dýcháním nebo přenášením. Nechuť se narodit může v prvních letech života vystřídat období protestu s projevy jako je křik, záchvaty vzteku nebo tělesné potíže. Děti s těmito problémy potřebují pevné, ale láskyplné vedení s povzbuzováním, aby pokračovaly ve své cestě. Většinou až po svém 28. roce (první návrat Saturna) dovolí energii duše, aby vstoupila do těla a zanechala stopu na povrchu země.

Doporučení, jak harmonizovat základní čakru

1) Nebuďte natolik pyšní a snažící se vše kontrolovat abyste ztratili schopnost si připustit nějaký problém. Uvědomte si, že to, co se vám nelíbí u jiných lidí, je odraz vaši vlastní vnitřní bytosti, která se na sebe snaží upozornit

2) Odložte osten, který vás stále popichuje, že nejste dost dokonalí... přestaňte si znepříjemňovat život. Mějte sami sebe rádi.

3) Buďte rádi, že nejste dokonalí a děláte chyby. Dokonalost není vyvážený stav. Vyváženosti dosáhnete, když přijmete své dokonalé i nedokonalé stránky.

4) Uvědomte si svou jedinečnost. Z tohoto poznání vyplývá, že není žádný důvod se s někým poměřovat a soutěžit. Duše sama bude udržovat potřebný tlak, který je třeba, abyste šli kupředu.

5) Vybírejte si pro volný čas sporty, kde není cílem dosáhnout určitého výkonu za určitou časovou jednotku jako např. přeplavat 20x bazén za 10 minut. Stanovte si buďto vzdálenost nebo čas, ale ne obojí najednou.

6) Učiňte vlastní rozhodnutí, že budete žít na této zemi a těšit se ze života. To neznamená, že život bude vždy snadný, ale lépe se s tím vypořádáte s plnou podporou duše než když jste částečně mimo tělo.

7) Vhodné „uzemňující“ aktivity jsou práce na zahrádce, v kuchyni, výroba keramiky, umělecká tvorba nebo procházky. Když je to možné, postavte se na zem bosýma nohama a pociťte energii země, jak vás přitahuje do středu této planety.

8) Pořiďte si nějaký oděv pokrývající oblast základní čakry, t. j. boty, kalhoty, ponožky, sukni nebo kalhotky, v červené barvě. Nezapomeňte však, že příliš mnoho červené barvy vvtváří v oblasti základní čakry velké množství energie a proto ji v případě, ze jste dobře svázaní se zemi, střídejte s tmavšími odstíny červené nebo s jinými barvami.

9) Opřete se o strom a prociťte energii stromu, který je tu na zemi už třeba několik tisíc let. Představte si, že vaše nohy jsou kořeny takového stromu, vrostlé hluboko do země, a vaše hlava a ruce se vztahují za světlem. Tímto cvičením aktivujete základní i korunní čakru.

10) Udělejte něco zábavného a dovolte svému vnitřnímu dítěti si hrát. Opět je nejvhodnější, když taková aktivita zahrnuje zemi nebo vodu, ale může to být cokoli, na co jste už zapomněli a co jste odložili ve snaze „být dokonalí“.

11) Postavte se pevně na zem s lehce ohnutými koleny a řekněte: „Mám zde na zemi své jedinečné místo a proto cítím jistotu a bezpečí.“


2. čakra - křížová (sakrální) čakra

Stavba vaječníků a varlat

U plodu vznikají varlata nebo vaječníky v podbřišku; varlata pak před narozením sestupují do šourku. K produkci spermií je totiž nutná nižší teplota než je v těle.

Ezotericky se éterické spojení s varlaty vytváří během těhotenství, a proto vychází z křížové čakry, ačkoli po narození se varlata nacházejí v oblasti základní čakry.

Funkce pohlavních žláz

Jádro mužské buňky obsahuje chromozom XY a ženské buňky chromozom XX. To způsobuje základní anatomické a funkční odlišnosti mužského a ženského jedince.

V době puberty začnou u dívek vaječníky produkovat pohlavní hormony estrogen a progesteron. U chlapců produkují varlata testosteron. Tyto hormony ovlivňují anatomii, fyziologii i psychiku a dochází tak k vývoji druhotných pohlavních znaků.

Vztah mezi duchovním a fyzickým tvořením

Vajíčka ve vaječnicích a spermie ve varlatech představuji zárodky zaručující další pokračování lidského pokolení. Z tohoto pohledu lze říct, že vajíčko a spermie jsou nositeli tvořivé životní síly uložené do hmoty.

Během sexuálního styku se uvolní ze základní čakry energie spojená s duchem a vstoupí do hmoty. Toto vzájemné působení mezi duchem (otcem) a hmotou (matkou) vede ke stvoření syna (duše), jejímž konečným cílem je zaručit pokračování života. Dochází k tomu vždy, když na sebe působí dva opačné póly, t. j. duch a hmota, muž a žena, převládající a ustupující, jin a jang. Vytvoří se nový celek, který v sobě zahrnuje podstatu původních částí, ale nová forma je přitom na vyšší úrovni vědomí. V tom tkví podstata všech vztahů, t. j. naším úkolem je nejen se najít, ale prostřednictvím tohoto vztahu vytvořit něco, co přerůstá pouhý součet původních částí. A tak původní zdroj života neustále roste a dokazuje, že vše v tomto vesmíru je neustále v pohybu.

Po oplodnění vajíčka spermií (symbolizující duchovní interakci) se vytvoří jedna buněčná zygota. Během několika minut se zygota rozdělí a vytvoří vícebuněčnou formaci. Tento proces symbolizuje dělení původní duše.

U člověka trvá těhotenství devět měsíců, během nichž se prohlubuje vztah mezi duchem a hmotou. Mezi oběma těmito póly se vytvoří spojení fungující jako prostředek komunikace. Toto spojení je nezbytné pro tok životní energie a bez něj nastává smrt. Slova jako „komunikace, komunita“ pocházejí ze stejného kořene a mají význam „podílet se rovným dílem na něčem.“ K nalezení rovnocennosti v nějakém vztahuje třeba sebeúcty a úcty k partnerovi. A to je j duchovní aspekt křížové čakry. Při narození je těsné spoje-ní se Zdrojem přerušeno, ale vzájemná součinnost ducha a hmoty je již do podstaty člověka hluboce vepsána. A tak člověk následuje tento hlas a jde po cestě směrem k sebeuvědomění, aby nalezl části sebe sama, které nejsou dosud plně projeveny. Vede k tomu cesta přes vztahy s ostatními na této planetě a poznání, že nám druzí lidé slouží jako zrcadlo, v němž vidíme sami sebe. Někdy jsme s tím, co vidíme, spokojení, ale jsou chvíle, kdy se pravdě vyhýbáme.

Vztahy

Všechny významné vztahy v našem životě jsou klíčem k odhalení skrytých částí nás samotných. Celistvost a zdraví dosáhneme tím, že si tyto části naší bytosti uvědomíme, přijmeme je a budeme je milovat.

Nemůžeme nalézt vše, co hledáme, u jednoho člověka, protože jediné místo, kde je ukryta naše nevyjádřená stránka, je uvnitř nás samotných.

Každý z nás má svou „ideální spřízněnou duši“, která je s námi totožná a byla stvořena s naší duší ve stejný okamžik. Ale potkat svou spřízněnou duši je velmi vzácné, protože by bylo naprostým plýtváním cenných zdrojů, aby dva lidé dělali na stejném místě zcela stejnou práci. Žít s takovým duchovním dvojčetem by vedlo k zastavení růstu.

Pravděpodobnější je, že cítíme blízkost s někým, kdo je ze stejného „okruhu duší“, což znamená, že nás spojuje společný cíl, kterého máme zde na zemi dosáhnout. je běžné, že nacházíme něco z nás u mnoha lidí. To bychom si měli uvědomit, abychom byli shovívavější ke svým partnerům,na které máme vysoké nároky a často se cítíme zklamáni, když nesplňují naše očekávání.

Vztahy mezi lidmi jsou různého typu a stupně blízkosti:

a) Se svojí rodinou jsme spojeni krevním poutem a tyto vztahy bývají nejpevnější, i když můžeme být rozdílní.

b) Cítíme silnou spřízněnost k osobě, se kterou jsme se potkali během minulých životů a nedokončili jsme svůj spojný úkol. Z vnějšího pohledu můžeme mít jen málo společného, ale působí tu přitažlivá síla, které nelze odporovat.

c) Je nám dobře s lidmi, se kterými nás spojují na vědomé úrovni stejné názory. Potvrzují náš hodnotový systém a poskytují nám pocit bezpečí a jistoty. Něco společně sdíleného je nutné pro komunikaci v jakémkoli vztahu. Nemusí se přitom jednat o pozitivní společný zájem, protože dva lidi může spojovat i to, že se vzájemně nesnášejí. Takové spojení je může připoutat těsněji než pouta lásky.

d) Důvod, proč s některými lidmi špatně vycházíme, může být na nevědomé úrovni. To, co nás rozčiluje u ostatních, je často i v nás. Je důležité se dívat na svět jako na učebnu.

Každý člověk pro nás má určitou zprávu, která nám má pomoci na naší duchovní cestě.

Příklad

Rozčiluje mě agresivní jednání mého nadřízeného. Cítím se vedle něj malá a bezvýznamná. Kritizuje mě před ostatními. Chtěla bych mu říct, co si myslím, ale necítím se na to dost silná. Můj nadřízený vyjadřuje prostřednictvím agresivního chování svou vlastí nejistotu. Moje nejistota mně zabraňuje jednat. Oba máme nevyváženou základní čakru což se projevuje nedostatkem vnitřní síly.

e) Problematický vztah míváme k někomu, kdo vyjadřuje něco, co je pro nás obtížné. Např. dívka, která se rozpláče při sebemenších potížích a říká si tak o soucit, jde na nervy schopnému silnému typu člověka, který by ve skrytu duše také stál o pozornost ostatních, ale bojí se odhalit svou zranitelnost. Takový vztah nás má něčemu naučit.

f) Jiným případem je, když nás přitahuje osoba, která má vlastnosti nebo postoje, které obdivujeme. Ve většině případů nám to ukazuje, že stejná vlastnost je i uvnitř nás samotných -jen vědět, kam se podívat.

g) Přitahují nás jedinci opačného pohlaví, kteří mají rysy představující naše vlastní „skryté pohlaví„. My všichni jsme muži i ženy nehledě na vnější vzhled, a hledáme tedy svou „druhou půlku“, a často to vede k navázání partnerství. Duše je bezpohlavní a k tomuto stavu směřujeme i my: nikoli potlačením maskulinity nebo femininity, ale skrze jejich vzájemné spojení, aby se vytvořila nová, obě části zahrnující forma.

h) Často nás přitahuje někdo, kdo uspokojuje oblasti našeho života, ve kterých cítíme určitý nedostatek. To vede k tomu, že si vezmeme někoho, kdo má peníze, inteligenci nebo širokou rodinu - něco, co v našem životě chybí. Také můžeme hledat někoho, kdo je silný a můžeme se o něj opřít. Nebo si můžeme vybrat člověka s duchovními zájmy které nám chybí.

Mnoho soužití má symbiotickou povahu, vzájemně se doplňující, kdy každý přináší to, co druhému chybí. Bohu žel toto příjemné uspořádání života může způsobit stagnaci růstu duše, jelikož nepřináší potřebu usilovat o své sebeuvědomění. Po smrti partnera pak může být člověk neschopný žít bez pomoci své „druhé poloviny“. Zármutek pak může u opuštěného partnera vést k předčasné smrti, doslova k tomu, že mu pukne srdce žalem. Někdy smrt druha přiměje pozůstalého partnera začít žít svůj vlastní život v souladu se svou vnitřní podstatou a objevit sílu, o které by nikdy nevěřil, že ji má.

Ideální vztah je založen na lásce, úctě a upřímnosti, kdy oba partneři jsou schopni zůstat sami sebou a tak dosáhnout jednoty.

Jak řekl Prorok (podle Chalíla Džibrána), když hovořil o manželství:

„Dejte své srdce, ale ne proto, abyste jej vzájemně vlastnili.
Neboť jen ruce života mohou držet vaše srdce.
A stůjte spolu, ale ne příliš blízko sebe:
Neboť sloupy chrámu nejsou vedle sebe,
A dub a cypřiš nevyrostou ve stínu toho druhého.“

Duchovní aspekt: sebeúcta

Sebeúcta znamená udělat místo vlastní tvořivé síle a umožnit tak jednotu ducha a hmoty. Bez toho nemůžeme růst a vede to k zášti vůči těm, o kterých předpokládáme, že nám bráni ve vývoji naší vlastní vnitřní podstaty.

Rozšířeným problémem společnosti je zneužívání, ať už emoční, sexuální nebo tělesné. Vychází z nedostatku úcty k potřebám druhého člověka, ale podstatou je nedostatek úcty k sobě samému. Tento kruh je možné přetnout jen vybudováním vyšší úrovně vnitřní sebeúcty splňující potřeby duše a ne vyhovující jen osobnosti. Pro dítě je obtížné toho dosáhnout, a proto potřebuje lásku, podporu a vedení lidí, kteří se nesnaží vyhovět jen vlastním potřebám.

Křehká rovnováha mezi vzájemnou závislostí a nezávislostí, což je cílem každého vztahu, záleží na poznání, úctě a lásce vyslané k duchovní podstatě obou partnerů.

Jedním z nejdůležitějších prostředků, jak si udržet vzájemnou účtuje komunikace. Bez ní je vztah odsouzen k zániku. Může to sice znamenat, že se partneři rozejdou, ale mohou z ní mít oboustranný užitek, pokud dojdou ke vzájemné shodě.

Analogie

V Arktidě žili dva dikobrazi. Byla tam zima a tak se rozhodli, že se k sobě trochu při tulí, aby se zahřáli. Když popošli trochu blíž, popíchali se vzájemně svými bodlinami. Tak se zase vzdálili a byla jim zima. Přiblížili se a bolelo je to.

Trvalo dlouhou dobu, než nalezli tu správnou vzdálenost Blízko natolik, aby se zahřáli, ale ne tak těsně, aby si působili bolest.

Emoce

Křížová čakra je spojena s prostorem a jeho ohraničením. Matčina děloha poskytuje teplo a všemožnou podporu a má zároveň schopnost se zvětšovat, aby se přizpůsobila růstu dítěte.

Tato flexibilita v rámci určitého omezení je podstatná pro každý partnerský vztah. Příliš málo prostoru znemožňuje vývoj; partner, který si tak počíná, bývá neodbytný, majetnický a závislý. Skrytým problémem je v takovém případě nejistota a nízké sebehodnocení. Vlastní hodnotu člověk často přímo odvozuje z partnerského vztahu.

Lze to pozorovat v manželství, ve vztahu rodičů k dětem i mezi přáteli. Závislost dusí růst obou partnerů a může partnerství rozbít. To pak vede často k pocitu ublíženosti a opuštěnosti a ke strachu navázat další vztah. V takové situaci se projeví opačný pól, tedy nechuť se nějak v partnerství zavazovat, silná touha po nezávislosti a rozhodnutí se už nikdy nenechat zranit. Stejně jako dikobrazi, kteří hledali dlouhou dobu tu správnou vzdálenost, můžeme i my strávit mnoho životů tím že se učíme, jak plně pečovat o svou vlastní podstatu a přitom respektovat a uznávat potřeby druhých.

Křížová a krční čakra jsou vzájemně propojeny, protože mají obě vztah ke tvořivosti. Krční čakra se často úspěšně využívá ve snaze uvolnit bloky v křížové čakře.

Projevuje se to např. tak, že žena neustále sekýruje svého muže, aby ji pomohl s domácími pracemi a pak se zaměří i na dospívajícího syna, jehož pokoj popisuje jako „veřejnou skládku odpadků“. Veškeré to sekýrování je podle ní prováděno v dobrém úmyslu, ale ve svých důsledcích vede k potlačení vývoje. Pokud člověk věnuje něčemu takovému 90% své pozornosti, zbývá jen 10% na odezvu partnerů. Pokud sekýrující žena omezí svou aktivitu na 50%, dovolí svému muži přijít s nějakou nabídkou. Podobně když ponechá svému dospívajícímu synovi možnost vlastního rozhodování, buďto si uklidí nebo se nechá úplně zavalit hromadou oblečení, časopisů, neumytých talířků a šálků atd.!

Neustálé poštěkávání není komunikace... je jednostranná a potlačuje vývoj. Buďto něco udělejte nebo situaci přijměte. Nejlepší partnerské vztahy jsou ty, kde oba dávají 100% a oba 100% dostávají... 50% a 50% je taky dobrý začátek!

Sekýrováním ostatních a trávením času snahou ostatní změnit se často připravujeme o možnost vlastního růstu, což patří do oblasti krční čakry. Napřed musíme změnit sami sebe a pak doufat, že se změní i ostatní.

Pupeční šňůra je velmi silným poutem mezi rodiči a dětmi. Pokud láska procházející pupeční šňůrou je bezpodmínečná, pak je toto spojení čisté. Ale pokud je toto pouto (láska) svázáno s podmínkami, pak může být přerušeno dřivé, než se vytvoří nové.

Takové oddělení může být mnohem těžší než odstřihnutí fyzické pupeční šňůry během porodu. Negativní podmínky drží vztah pevně pohromadě. Patří sem třeba pocity viny, strach z osamělosti, strach, že nebudu milován a strach z odmítnuti.

jenže pouta tohoto typu nakonec partnerství udusí, protože oddělí oba účastníky od životní energie, kterou potřebují- Opravdová láska dává druhému svobodu. Každý je sám za sebe a dává nepodmíněnou lásku a podporu.

Změna rolí

V minulých padesáti letech se dramaticky proměnily role zen a mužů. Obě světové války prověřily, že ženy jsou schopny pracovat stejně dobře jako muži. Dnes ženy pracují z finančních důvodů i z potřeby naplnit své představy.

Podobně je dnes stále více mužů, kteří na sebe berou odpovědnost za výchovu dětí a zůstávají s nimi doma. Tento trend dokládá rovnost obou pohlaví a potřebu uvědomit si a přijmout ženskou stránku přítomnou v každém muži a mužské vlastnosti v každé ženě.

Se zvyšováním počtu neúplných rodin jsme svědky toho, že role živitele a pečovatele se spojuje v jedné osobě. To může být důležitým krokem směrem k androgynnímu, obou-pohlavnímu stavu, pokud energie vedoucí k tomuto stavu, přichází z úrovně duše.

V lidském vědomí dochází k obrovské proměně tím, že se ženy učí být energické a logické a muži používají svou intuici a city. To přirozeně vyústí ve splynutí obou oblastí.

Po letech kladení si podmínek není vůbec snadné opustit starý způsob jednání a nevyhnutelně dochází k odporu vůči takové změně, ať už ze strany společnosti nebo jednotlivců.

A tento odpor se často projeví ve fyzickém těle jako nemoc V dnešní době jsem si všimla, že tato změna zašla někdy tak daleko, že mnoho výkonných pracujících žen ztrácí kontakt se svou ženskou stránkou a pro mnoho citlivých mužů je velmi obtížné se zapojit do mužsky orientované společnosti. Jako u každého výkyvu, nakonec se i v otázce rolí dosáhne rovnováhy. Přechodné období bude daleko snadnější, když se naučíme přijímat všechny své stránky se stejnou důležitostí.

Nerovnováha v křížové čakře je často spojena s tendenci „být silný“, což vede k pocitům nepatričnosti, t. j. „nejsem dost chlap“ nebo „nejsem dobrá manželka nebo matka“. Tyto pocity jsou většinou založeny na obecně sdílených představách, jak má dokonalý muž nebo žena vypadat.

Naštěstí se časy rychle mění, i když „mužští šovinisté“ a „hospodyňky“ jsou stále skrytí uvnitř nás a potřebují být uznáni a oceněni, než konečně zmizí.

Řeč těla

Zde je rozhodující oblast nad křížovou čakrou. Představuje schopnost tvořit a mít prostor pro tvoření. Někdy je tu nechuť k tvoření vedoucí k touze po vlastnění, což vede k nadýmání nebo zvýšenému ukládání tuku v oblasti nad podbřiškem.

U žen to bývá strach posunout svou tvořivost od tvoření dětí k tvoření něčeho vycházejícího z jejich vlastního já. Mnoho žen jsou prostě jen něčí dcery, něčí matky a něčí manželky. Být jen sama sebou může být ohrožující a proto se drží toho, co je vyzkoušené.

U mužů se touha něco vlastnit projevuje v oblasti rodiny nebo majetku.

Položení rukou na oblast podbřišku může být buď dodržováním společenské etikety nebo výrazem strachu z citového zranění nebo odmítnutí. Tyto věci je třeba mít na paměti, když jednáme s někým, jehož řeč těla má vztah k oblasti křížové čakry. Takový člověk potřebuje bezpečný prostor spojený s nepodmíněnou láskou, aby se mohl plně projevit.

Příklady nemocí souvisejících s křížovou čakrou

1) Dráždivý tračník

Jde o velmi rozšířený stav. Postihuje obě pohlaví, ale je častější u žen. Střeva sama o sobě jsou v dobrém stavu, ale problém je ve špatné koordinaci nervového systému v této oblasti. Po určitém podnětu se střeva dostávají do křeče, což se projevuje bolestí podbřišku, nadýmáním a zácpou, a pak uvolněním stolice a plynatostí. To vede k narušení vnitřního prostředí střev a může to způsobit zvýšený výskyt určitých mikrobů jako je např. „kandida“ nebo přecitlivělost na určité potraviny. Tyto následné potíže vyžadují léčení, ale je třeba vzít do úvahy i možnou psychologickou a duchovní příčinu potíží.

Problém je v tom, že si člověk přeje nezávislost (uvolněni), ale přitom zůstává emočně závislý (sevření). Často to pozorujeme tehdy, když je vztah mezi dítětem a rodičem nevyjasněný, např. při návštěvě nevlastní matky nebo když dítě odchází z domu. Lidé trpící těmito potížemi bývají často starostliví a svědomití, se sklonem nechávat si své pocity za všech okolností pro sebe. Starají se spíše o potřeby jiných, než aby sami požádali o to, co potřebují. Jejich vnitřní nelibost ale často způsobí, že se v nich doslova „všechno sevře“ a dochází ke křečím.

Nakonec se lidé tohoto typu musí rozhodnout, že nebudou přizpůsobovat své chování pocitům ostatních lidi ale že budou jednat z pozice své vlastní sebeúcty. Prostřednictvím krční čakry se naučí vyjádřit své potřeby a pocity a uvědomí si, že nenesou odpovědnost za reakce svého okolí

2) Problémy ženského rozmnožovacího ústrojí

Menstruační cyklus

Pod toto označení se zařazují různé potíže a je třeba posuzovat každou odděleně. Hlavní charakteristikou je však souvislost s tvořivou energií života, jak bude dále řečeno.

Menstruační cyklus probíhá podle vzoru tvořivého procesu, přičemž první část cyklu symbolizuje energii proudící do ducha (vajíčko) a druhá část, poté, co dojde k ovulaci, symbolizuje přijetí vajíčka hmotou (děloha). Když nedojde k oplodnění, vajíčko a děložní sliznice se vyloučí (menstruace) a tato „smrt“ umožňuje, aby došlo k novému zrození, když dozraje další vajíčko. Každý cyklus ochraňuje a obohacuje životní sílu zvýšením energie v křížové čakře.

A) Premenstruální syndrom

se projevuje podrážděností, těžkopádností, chutí na určitá jídla, přáním být sama, plačtivostí, napětím prsou, nadýmáním a souvisí s nerovnováhou v druhé části cyklu. I když je to totiž čas vyhrazený na přípravu hnízda, v dnešním moderním světě je pro takové ženské záležitosti jen málo času, což vede k narušení identity a frustraci. Je to však opravdu určité odlišné období, kdy by se mělo místo pojídání sladkostí, aby se potlačily ženské potřeby, věnovat více času péči a komunikaci s vlastní senzitivitou.

B) Potíže s menstruačním krvácením

Když je menstruace příliš slabá nebo silná, ukazuje to na novy váženost ženské složky. Může to být způsobeno prožitými traumaty, zvláště pokud zasahovaly oblast sebeúcty.

a) Menoragie (silné menstruační krvácení)

symbolizuje slzy zklamání, když je ženské části upřen

její tvořivý projev. Je důležité navázat kontakt se svou vnitřní ženskou podstatou a pečovat o ni a uvědomit si její krásu.

b) Amenorea (vynechání menstruace)

může nastat z mnoha důvodů, ať už morfologických nebo hormonálních. U některých žen dochází k vynechání menstruace v období stresu, kdy jsou nadstavbové tělesné funkce vyřazeny sympatickým nervovým systémem.

V jiných případech k tomu dochází spolu s jinými projevy, které symbolizují vysokou hladinu mužských hormonů v krvi, t. j. zvýšené ochlupení, přibývání na váze a změny hlasu. Tyto ženy ztrácejí své spojení s ženskou stránkou, protože je to ve světě, v kterém žijí, negativně hodnoceno. Jc třeba je povzbudit a pomoci jim se naučit, jak vyjádřit své ženství a vážit si jej.

Amenorea je také příznakem mentální anorexie, což je problém zasahující do oblasti více čaker a budeme o něm hovořit v kapitole o krční čakře.

C) Děložní fybroid (nádor)

V děloze dochází k nárůstu děložní svaloviny a vytvoří se kruhový útvar. Fibroidy mohou dosáhnout značné velikosti, než jsou objeveny a většina žen ve fertilním věku má obvykle jeden nebo více fíbroidů. Výskyt děložní svaloviny je způsoben napětím, které není uvolněno. Děloha je místem péče a růstu a popisované potíže jsou běžné u žen které pečují o růst ostatních s výjimkou své vlastní potřeby rozvoje. Otázkou, který většinou vyvolá citovou reakci je - „A kdo pečuje o vás?“

Reakcí je vyslovená lítost a touha udělat si v životě čas i na vlastní potřeby a zvláště na potřeby své vnitřní podstaty Pokud se nám nedostává péče v našem vnějším světě, je třeba, abychom se obrátili dovnitř a naučili se sami o sebe pečovat.

Výskyt fíbroidů dává příležitost se oprostit od závazků které nejsou nutné a pohlížet na dělohu symbolicky jako na prostor obklopený tím, co dává teplo a péči. V čínské medicíně se lítost dává do souvislosti s energetickými meridiany jater, která by se měla také léčit.

D) Cysty na vaječníkách

Jakákoli cysta představuje zranění nebo bolest, která nebyla zpracována. Tekutina v cystě symbolizuje slzy. Cysty na vaječníkách mají různou velikost a mohou být benigní i maligní. Většinou rostou nenápadně a jsou doprovázeny neurčitými příznaky, které se mohou objevovat u mnoha jiných nemocí.

Pokud se cysta vytvoří v oblasti tvořivé životní síly, napovídá to, že došlo k něčemu, co brání jejímu projevu. Je běžné, že mnoho žen, u kterých vznikne cysta, bylo někdy zneužíváno, ať už citově nebo tělesně. Mají pocit, že jejich přání nejsou respektována a cítí se bezmocné. Proto je velmi důležité jim opět vrátit jejich sílu a sebeúctu a zpracovat stará zranění a bolesti.

Endometrióza

U této poruchy se endometrium (děložní sliznice) objevuje mimo dělohu, nejčastěji v pánvi, především v oblasti mezi vaječníky a vejcovody. To znamená, že během každé menstruace dochází v této oblasti také ke krvácení a způsobuje to bolesti a srůsty. Není známo, proč k tomu dochází, ale z psychologického pohledu je zjevné, že mnoho takto postižených žen mělo nedostatečnou sexuální výchovu, především negativně zaměřenou a líčí menstruaci jako „těžký ženský úděl“.

Naštěstí je dnes pozitivnější přístup k informacím ohledně menstruačního cyklu. Ale dokud nebudou ženy samy sebe plně uznávat, bude tento problém stále přetrvávat. Těhotenství často způsobí, že nemoc na mnoho let ustoupí, což potvrzuje předpoklad, že když ženy používají své tělo k účelům, pro které je určeno, odstraní se tak negativní představy.

3) Problémy mužského rozmnožovacího ústrojí

A) Nemoci varlat

Nejrozšířenější potíží jsou tumory varlat. Stejně jako u vaječníků, i varlata obsahují životní sílu, v níž má začátek veškerý život. Jestliže je z jakéhokoli důvodu blokována, pak jej i vzedmutí může vést ke změnám na buněčné úrovni. Setkala jsem se s muži, kteří se za své sexuální aktivity styděli a za několik měsíců se u nich objevila rakovina varlat.

Jak už bylo řečeno, musí být rovnováha mezi úctou a láskou k druhým a úctou a láskou k sobě.

B) Nemoci prostaty

V prostatě se vytváří kapalina a potřebné živiny pro transport spermií. Lze říct, že to odpovídá vyživujícímu prostředí dělohy.

Jsem přesvědčena, že zbytnění prostaty, ať už benigní nebo maligní, souvisí s pocitem zanedbávání v útlém dětství což si může člověk později vynahrazovat sexuálním stykem. Protože však chybí základní pocit bezpečí, zanechává to v nás pocit prázdnoty a chladu. Schopnost dovolit si prožit vášeň vyžaduje, abychom se vzdali některých svých vnitřních bariér.

60% šedesátiletých mužů má kvůli zvětšení prostaty problémy s močením a současná medicína ještě stále příčinu těchto potíží neobjevila.

Cvičení na harmonizaci křížové čakry

1) Rozhodněte se respektovat sami sebe. To znamená vytýčit si určité hranice, ale dát si prostor pro svobodné vyjádření.

2) Uvědomte si, že součástí této úcty je schopnost volit si svou roli v každém partnerském vztahu.

3) Naučte se komunikovat, což znamená jak mluvit, tak naslouchat (zapojit krční čakru). Směřujte k nalezení kompromisu nebo společného východiska, z kterého může mít partnerský vztah užitek.

4) Když prožíváte partnerské problémy, tiše se posaďte a představte si stanovisko svého partnera. Pak namalujte mezi vámi trojúhelník s třetím vrcholem stejně vzdáleným od vás i partnera. Dovolte energii vašich vyšších já vstoupit do tohoto bodu. Vyšší já stojí nad osobností a může komunikovat věcněji. Požádejte vyšší já svého partnera, co od vás potřebuje. Řekněte mu, co vy potřebujete. Zkuste najít vzájemně vyhovující řešení vašeho problému. Pokud takové řešení nelze nalézt, přijměte to a prostřednictvím vašeho vyššího já požádejte duchovní energie, které pečují o vašeho partnera, aby se k němu přiblížily a pomohli mu, protože vy nemůžete ve vztahu zůstat. Zabalte je do „růžového láskyplného obalu“ a nechte jej odejít.
Toto cvičení využívá některé prvky používané při oddělení pout mezi lidmi, která jsou svazující a doporučuji jej každému, kdo má nějaký problém v oblasti křížové čakry („Cutting the Ties that Bind“ od Phyllis Krystal).

5) Abyste aktivovali v této oblasti více energie, používejte oranžovou barvu. Modrou barvu symbolizující krční čakru lze také využít k tomu, abyste snadněji vyjadřovali pocity náležející do oblasti křížové čakry.

6) Použijte svou vizualizaci a představte si lidi nebo zvířata, kteří představují Vaši mužskou a ženskou stránku. Pozorujte jejich vlastnosti a to, co vám říkají. Najděte společný motiv, který by mohl být symbolizován třetí osobou nebo zvířetem. Uvědomte si jejich klady.

7) Přijímejte a oceňujte svou mužskou i ženskou stránku. Dovolte vnitřnímu dítěti ve vás, aby si hrálo. Starejte se a uctívejte ženu ve vás vonnými oleji, koupelí, vůněmi, oblečením atd.; dovolte síle muže ve vás se projevit.

8) Chápejte křížovou čakru jako dělohu pro tvořivost duše.


3. čakra - čakra solar plexu

Stavba slinivky

Slinivka se nachází pod žaludkem v ohybu dvanácterníku. Játra a žlučník leží vedle její horní části v pravém hypochondriu; slezina je u její dolní části v levém hypochondriu.

Funkce slinivky

Slinivka je jak žlázou s vnitřní sekrecí, která produkuje inzulín, glukagon a somatostatin, tak žlázou s vnější sekrecí, která vylučuje trávicí enzymy.

Inzulín je nezbytný pro vstřebání glukózy do buněk, kde se využívá jako zdroj energie pro většinu procesů, které tam probíhají. Inzulín také umožňuje uložení glukózy do jater a svalů v podobě glykogenu. V období zátěže se glukóza uvolní do krevního oběhu působením adrenalinu a kortizolu Tyto hormony mají tedy opačnou funkci než inzulín.

Síla přitažlivosti

Srdeční čakra a solar plexus jsou centra přání reagující na energie, které přicházejí z astrálního nebo emočního těla. Dokud je hlavním cílem našeho života naplnění potřeb osobnosti, prochází srdeční čakrou jen minimální energie a větší část míří dolů do solar plexu. Když však dojde k rozvoji vědomí duše, vzrůstá energie procházející srdeční čakrou a snižuje se v nižších čakrách. Solar plexus funguje jako slunce; přitahuje k sobě vše, co je třeba k dokončení procesu tvoření, který začal v oblasti základní a křížové čakry. Když se „vše potřebné“ shromáždí, dojde k transformaci a nasměrování energie tak, aby bylo dosaženo cílů osobnosti. Na úrovni tělesného procesu se to nazývá asimilací.

Slunce vysílá elektromagnetické záření, které dává světlo a teplo; světlo je přitažlivá síla, zatímco teplo funguje jako transformátor.

Glukóza jako zdroj energie je podstatná pro vytvoření transformační kapacity ve fyzickém těle. To nám umožňuje přežít, obnovovat se a tedy i růst.

 

Pokračování příště...


Zdroj: Christine R. Page - Léčivá síla čaker

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz