.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 

Cinabarit

01.01.2018

Jméno cinabarit (anglicky cinnabar) pochází pravděpodobně od řeckého „kinnabari“ a odkazuje na šarlatovou a cihlově červenou formu rtuti, tj. sulfidu rtuťnatého, který je nejčastějším zdrojem pro získání elementárního kovu a dále zdrojem briliantové červeni (šarlatový pigment) zvaného rumělka. Stejně tak může být termín odvozen z latinského cinnabarina nebo cinnabarinum (rumělka, rumělkový) a některé zdroje uvádí, že pochází z perštiny a znamená „dračí krev“. Název cinnabar a cinabarit se používají pro jeden a tentýž minerál. Vyskytuje se např. v Nevadě, na Filipínách, ve Španělsku, v Kalifornii, v Toskánsku aj.

popisek

Historie minerálu cinnabaru (česky cinabarit či rumělka) sahá do dávných let před Kristem a poměrně brzy byly odhaleny jeho toxické účinky jako třes, extrémní změny nálad, a dokonce ztráta sluchu a zraku vedoucí k duševním poruchám a smrti. Průměrná délka života horníků byla 3 roky. Ještě horší to měli dělníci pracující u tavících pecí, kteří se dožívali pouhých 6 měsíců.

Rumělka se používala již ve starověku jako pigment na rty, v Číně k barvení lakovaných výrobků, zejména krabiček, nádobí a dokonce i schránek pro zemřelé. V rozvinuté mayské civilizaci byla rumělka použita k výzdobě královských pohřebních komor, např. v hrobce Červené královny ve městě Palenque (600 až 700 n.l.).

Cinnabar se těšil velké oblibě. Alchymisté se ho snažili přeměnit na zlato a vyrobit z něj elixír věčného života. Čínští taoisté se užíváním cinnabaru snažili dosáhnout čistoty těla a nesmrtelnosti.

Cinabarit, nazývaný též „kouzelný kámen“, je považován za kámen mystiky a transformace k vyššímu Já a podpoře vlastního duchovního potenciálu. Aktivuje a vyrovnává první, kořenovou čakru (Muladhara), šestou čakru, Třetí oko (Ajna) a druhou, sakrální čakru (Swadhisthana). Stejně tak cinabarit bývá označován jako „kámen obchodníků“, protože se tradičně používal pro podporu prosperity, hojnosti a bohatství. Je vhodný jako kámen pro meditace.

Cinabarit podporuje tvořivost, komunikaci a přístup k vrozenému vnitřnímu poznání sebe sama, čímž se zároveň podpoří sebevědomí. Povzbuzuje myšlení duchovně tvůrčím způsobem, může se používat pro vyrovnání čaker, tišení strachu a zášti.

Ovlivněním sakrální čakry podporuje energii kundalini, čímž cinabarit stimuluje sexuální pocity a může tak zlepšit i osobní vztahy mezi partnery.

Cinabarit je považován za velmi silný léčivý kámen s pozitivním vlivem na fyzické úrovni a k posílení životní síly. Tradičně se používal jako talisman a amulet ke zvýšení plodnosti a k zahánění sexuálních problémů.

Se kterými kameny je vhodné Cinabarit kombinovat?

  • K zesílení hojnosti a prosperity např. s citrínem, měsíčním kamenem, labradoritem, chalkopyritem, apatitem a jantarem.
  • K podpoře transformace je vhodná kombinace s cerusitem.
  • K zesílení tvůrčích schopností je možné kombinovat s oranžovým kalcitem, měsíčním kamenem nebo karneolem.
  • Pro posílení energie kundalini je vhodný serpentin.
  • Ke zlepšení osobních vztahů je vhodná kombinace s karneolem, ohnivým achátem, sardonyxem a červeným jaspisem.
  • Pro zesílení energie kořenové čakry je vhodný černý turmalín (skoryl), kuprit nebo granát, které navíc napomohou uzemnění.
  • K ovlivnění sakrální čakry je vhodný unakit a baryt, pro zesílení stimulace duševních a vizionářských schopností.

Tvrdost Cinabaritu podle Mohsovy stupnice je 2–2,5.
Barva a vlastnosti vyplývají z uspořádání, tj. rhomboedrická krystalická mřížka patřící do hexagonální krystalové soustavy. Krystaly vykazují dvojčatění, což znamená, že dva nebo více krystalů sdílí část jedné krystalové mřížky souměrným způsobem a jsou pravidelně prorostlé. Výsledkem je srůst krystalů v různých tvarech. Cinabarit vykazuje dvojlom a má nejvyšší index lomu ze všech minerálů.

Upozornění! Vzhledem k obsahu rtuti, je rumělka pro organismus toxická, avšak ne ve formě ohlazeného (tromlovaného) minerálu nebo cinabaritu zpracovaného ve formě šperku. V případě manipulace se surovým neopracovaným minerálem je doporučeno umýt si ruce.

Tento minerál byl velmi ceněný pro svoji červenou barvu a využíval se k různým dekorativním účelům, včetně výroby korálků a šperků. Byly do něj vyrývány klasické čínské motivy, např. ptáčci, květiny, symbol štěstí Fu apod. Avšak nošení šperků z cinnabru nebylo zdraví prospěšné. Číňané jako jedni z prvních realizovali kroky proti jeho toxicitě. Za dynastie Sung (960-1279), řezbáři vytvořili techniku, kterou imitovali šperky z cinabaritu. Jádrem šperku bylo dřevo, na které aplikovali až 500 vrstev laku. Každou vrstvu nechali uschnout a pak lehce naleštili. Potom do laku vyřezali motiv, což bylo lehčí než vyřezávat samotný cinnabar. Červenou barvu získali přimícháním drceného cinnabaru do laku. Těmto napodobeninám s dřevěným jádrem se říká „tsuishu“, čínsky 堆朱.

Dnes se v moderním šperkařství místo toxického cinnabaru používá speciální pryskyřice. Cinnabarové korálky vznikají vylitím vrstev přírodní nebo barvené umělé pryskyřice, do kterých je motiv ručně nebo strojově vyřezán. Zdrojem přírodní pryskyřice je šarlatově zbarvená míza stromů škumpovníku lakodárného (anglicky: Lacquer Tree, latinsky: Toxicodendron vernicifluum).

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz