.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Truskavec ptačí

15.10.2010
Rdesno ptačí
Stavikrv vtáčí (s)
Polygonum aviculare L.
Knotgrass (a)
r Vogelknáterich (n)
Renouée des petits oiseau (f)
Centinodia (š)

Čeleď Čeleď rdesnovitých (Polygonaceae)

Truskavec ptačí Truskavec ptačí Truskavec ptačí


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Truskavec ptačí je jednoletá bylina s poléhavými lodyhami a stříbřitě bílými, žilkovanými botkami, dosahujícími až do poloviny lodyžních článků. Listy jsou kratičce řapíkaté, čárkovitě kopinaté až vejčité, celokrajné. Z úžlabin listů vyrůstají bělozelenavé nebo narůžovělé drobné květy ve dvou až pětikvětých vrcholících. Plodem jsou trojhranné, tmavé nažky. Kvete od června do září.

 
 

Rdesno ptačí je hojně rozšířený plevel, který nacházíme na cestách, v příkopech, na okrajích polí a luk i lesů. Libuje si na ušlapaných půdách a je variabilní, což z léčitelského hlediska není nutno rozlišovat.

 
 

Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba polygoni avicularis), sbíraná od konce května do konce září. Suší se ve stínu v tenké vrstvě.

K obsahovým látkám patří především flavonové glykosidy jako avicularin, hyperosid nebo kvercitrin, dále značné množství tříslovin, kyselina křemičitá a řada dalších minerálních látek, organické kyseliny, včetně kyseliny askorbové, sacharidy, pryskyřice, stopy silice a slizy.

Rdesno ptačí je bylina mimořádně univerzální. Droga poslouží jako velmi účinné jaterní detoxikans, je značně močopudná a indikujeme ji všude tam, kde potřebujeme zvýšit diurézu. Napomáhá k rozpadu močových kaménků. Drogu řadíme k rostlinám tzv. krev čistícím, protože podporuje metabolismus, zvyšuje vylučování odpadových látek a má vliv protirevmatický i mírně antidiabetický. Uvolňuje hlen, usnadňuje odkašlávání a na plicní a průduškovou tkáň má také účinek regenerační a hojivý. Podporuje hojení a tlumí krvácení, což lze využít jak ve vnitřní, tak i v zevní léčbě, například při bércových vředech nebo formou klyzmat při proktokolitidě apod.

Obvyklou lékovou formou je odvar, vařený však pouze 2 minuty, ale nevyhýbáme se ani přípravě nálevu. Osvědčil se také homeopatický čaj, připravovaný podle Kloudy, užívaný ve vyšších potencích U9 až U12. Podáváme zpravidla 4 šálky nebo sklenky denně, v urologických indikacích lze dávku ještě zvýšit.

Týdenní kůra s truskavcem
Odstraníme tím z jater mnoho škodlivin, které se nám dostaly do těla potravinami přibarvenými různými cukrářskými barvami, chlórem z pitné vody, přípravky používanými při přípravě uzenin. Čaje z truskavce mají pít děti, které často pijí barevné limonády nebo mlsají pestré bombóny.

Recepty:
Odvar truskavce v červeném víně
Čaj z truskavce ptačího

Droga je ideální do směsí i samostatně. Při detoxikaci organismu je vhodné spojení zejména s čekankou nebo s pampeliškou. Při "rozpouštění" močových kaménků doporučujeme kombinaci s přesličkou, vrbicemi a s natí máčky ladní. Při léčbě nemocí cest dýchacích volíme kombinace s anýzen, fenyklem, listem a květem podbělu, natí tymiánu, bazalky, yzopu a listem jitrocele. Podávání drogy nemá kontraindikace, a při aplikaci léčebných dávek nejsou známy ani žádné škodlivé vlivy.

Čajovina pro detoxikační, čistící a osvěžující kúru, vhodnou především na jaře, například před velikonocemi. Délka kúry je 3 týdny:

100 g nati rdesna ptačího
50 g květu vřesu
50 g nati čekanky
25 g kořene jehlice trnité
25 g nati tymiánu

Vrchovatou polévkovou lžíci směsi dáme do 0,4 litru studené vody, přivedeme k varu, vaříme 1 minutu a necháme 30 minut vyluhovat. Přecedíme a rychle vypijeme, užíváme celkem 4krát denně.

 
 

V homeopatii používáme čerstvou nať, trhanou nejlépe až od července mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Zpracováváme ji lihem 80% podle §3. Základní esenci ředíme lihem 30% až na potenci D3. V té se také tinktura podává, 3krát denně 6 kapek, po jídle, ve lžíci vody.

Rdesno ptačí v homeopatickém provedení slouží většinou v různých směsích, ale nejčastěji při všech potížích ledvin a močových orgánů. Často se také užívá při slizničních potížích dýchacích cest. Jinak lze užívat podobně jako v alopatii.

 
 

Zajímavou roli - a přesvědčili jsme se, že oprávněně - hraje rdesno ptačí spolu se vřesem ve staroindickém léčitelském umění - ayurvédě. U nás tuto kapitolu pečlivě rozpracoval Lubomír Klouda ve své práci Léčení pro každého, odkud citujeme:

Levá ruka ukazuje naši konstituci a kondici od početí do současného stavu, Pravá ruka pak napovídá o budoucnosti. Dlaně rukou ukazují podíl jangu, prostředníčky obou rukou podíl jinu. Poměr měříme obyčejným zlomkem, tedy A1/A2 = x a B1/B2 = y. Při harmonickém podílu jangu a jinu se x i y blíží k jedné.

Důležitý však není ani tak rozdíl mezi x (y) a 1, ale rozdíl mezi x a y, resp. jak daleko na číselné ose leží od "jedničky" čísla x a y.

Pokud leží dále x, je to bezvadné, jsme miláčkové štěstěny a bez vlastního přičinění se náš stav ke stáru nebude příliš zhoršovat. Jenže většina z nás je na tom samozřejmě opačně. Na čísle y totiž vidíme, jak nás čeká převažování jangu či jinu, tedy jangových nebo jinových nemocí.

A zde nám může pomoci především ptačí rdesno, kterým lze docílit vyrovnání směrem k jinu, nebo vřes, který vyrovnává spíše k jangu. Protože svůj stav nemůžeme změnit skokem, zařadíme obě byliny. Podíl vřesu a truskauce bude převrácenou hodnotou čísla y. Vezměme například tyto hodnoty: A1 = 87 mm, A2 = 112 mm a B1 = 90 mm a B2 =118 mm. Potom platí že x = 0, 78 a y = 0, 76. Z toho vyplývá, že klient spěje k jangovým chorobám. Převrácenou hodnotou čísla 0,76 je 1/0,76 = 1,32. Směs tedy bude obsahovat více ptačího rdesna, a to 132 g rdesna ptačího na 100 g vřesu. Čaj bychom měli pít dlouhodobě, alespoň 2krát týdně, ráno a večer po 125 ml nálevu.

Bohatý rejstřík indikací má následující čaj:
Čtyřicet gramů natě truskavce vaříme v l litru vína a podáváme 3krát denně malou skleničku, před jídlem. Užíváme při ledvinových potížích, potížích s močovými orgány, žaludečních vředech a žaludečním krvácení, narušeních žaludeční sliznice, bílém výtoku apod., ale musíme užívat dostatečně dlouho.

 


Při zadržování moče slouží výborně odvar z truskavce. Polévkovou lžíci necháme v šálku vody projít krátkým varem, 15 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 2 šálky denně.

 

 


Na rány je výborná čerstvá nať krátce namočená do vařící vody, nebo opláchnutá vařící vodou a pak jemně pomačkaná. Přikládáme na ránu jako obklad, který pravidelně obměňujeme.

 

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz