.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Řebříček obecný

29.06.2010
Řebříček
Rebríček obyčajný
Achillea millefolium L.
Yarrow
(e) Gemeine Schafgarbe
Mille feuilles
Abrofia

Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)

Řebříček obecný Řebříček obecný Řebříček obecný Řebříček obecný


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Řebříček obecný je složnokvěté trvalka s oboupohlavními květy. Má asi půlmetrovou rozvětvenou lodyhu a chocholičnatou, složitou květní latu s drobnými úbory. Listy jsou tmavozelené, 2 až 3krát peřenodílné, s krátce kopinatými úkrojky. Květy jsou bílé nebo bleděrůžové. Rostlina kvete od června do listopadu. Plodem je zploštělá, bezžeberná, šedá nažka bez chmýru. Podzemní část tvoří plazivý oddenek, vytvářející hustou spleť drobných kořínků.

 
 

Bylina je neobyčejně hojná, roste zejména na suchých loukách, u cest, v příkopech a při okraji lesů.

 
 

Předmětem sběru a použití je nejčastěji nať, někdy jen květ (Herba et Flos millefolii). Bylinu můžeme sbírat do pozdního podzimu, což dále zvyšuje její hodnotu. Podobné, ale silnější působení vykazuje droga, připravená z příbuzného řebříčku bertrámu (Achillea ptarmica L.), který se od řebříčku obecného liší především mohutnějšími květy a nedělenými listy.

Droga obsahuje glykosidickou hořčinu, dále silici, poněkud připomínající silici heřmánkovou, ale se značně kolísavým obsahem azulenů, který se pohybuje od 0 až do 40 %. Přítomny jsou též jisté alkaloidy, cholin, flavony, třísloviny, kumariny, aldehydy, z organických kyselin pak kyselina mravenčí, octová a salicylová.

Drogy řebříčku patří k nejužívanějším bylinným léčivům vůbec. Již farář Kneipp před více než 100 lety nazval řebříček "králem v léčbě ženských nemocí", a rozhodně nikoli neprávem. Bylina účinně tlumí krvácení, nejenom gynekologická, a potlačuje křečovité bolesti při menstruaci a jakýchkoli bolestech v trávícím traktu. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Pro účinky močopudné a desinfekční je vhodná i do urologických čajovin. Působí protiskleroticky, protiastmaticky a osvědčila se i v řadě případů nežádoucího pomočování. Mírně též snižuje krevní tlak. Je to jedna z mála drog tlumících krvácivost nejen pouhým smršťováním kapilár, ale zásahem do faktorů, podmiňujících srážlivost krve. U klasické těžší hemofilie je její vliv nedostatečný, u mírných forem však může pomoci. Pro použití v hematologii by však bylo vhodné a potřebné vyvinout přípravek pro nitrožilní podávání.

Droga má též výrazné působení při zevní aplikaci, ve formě výplachů a koupelí na různé nehojící se rány, kožní defekty a zanícenou ústní dutinu. Květy jsou bohatší na obsah flavonoidů a silice a mají proto poněkud razantnější působení než nať.

Základní lékovou formou je nálev, při samostatné aplikaci jej podáváme v menších dávkách, obvykle 2 až 3krát denně po 150 ml. Větší množství nedoporučujeme. Zevně užíváme nálev zhruba o dvojnásobné koncentraci. Velmi vhodné je i použití tinktury, kterou podáváme 2 až 3krát denně v dávce 20 až 25 kapek. V žádném případě nepřekračujeme jednotlivou dávku 35 kapek a denní dávku 100 kapek.

Protože působení drogy je poměrně silné, zvláště při užití bertrámu, používáme ji samostatně především zevně nebo v tinktuře. Jinak dáváme přednost míchání do směsí, zejména s květem měsíčku, s natí kontryhele, s natí tymiánu nebo s jinými drogami, podle požadovaného terapeutického směru působení. Droga není vhodná pro dlouhodobé podávání a vyvarujeme se i překročení dávek, uvedených pro jednotlivé podání. V těhotenství a při kojení lze drogu užívat, ale pro jednotlivou dávku raději nepřekračujme 125 ml čaje nebo 15 kapek tinktury.

Kneippův "královský" čaj ze 40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhele, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje připravujeme jako bylinářský čaj, v množství 500 až 750 ml denně při běžných ženských potížích.

 
 

Homeopatické zpracování řebříčku je velmi oblíbené, ale protože řebříčkové drogy nejsou zcela neškodné, je toto zpracování dokonce žádoucí. Používá se kvetoucí nať, ale také jen vrcholky natě s květy, sbírané těsně před rozkvětem byliny, nejlépe kolem poledne. Nať s květem zpracováváme podle §3 lihem 96%. Dále ředíme lihem 40% až do potence D5. Obecně užíváme v ředění D4 2krát denně ráno a večer 10 kapek, před jídlem, maximálně 30 dnů.

Také v tomto provedení slouží tinktury většinou jako složky do směsí tinktur. Samostatně se užívá málo, buď jako hořčina spolu s jaterními směsmi a nebo pro vnější aplikaci. Účinkuje skvěle zejména při potížích zažívání, proti zánětům, křečím, jako desinfekční prostředek a proti vnitřnímu krvácení.

 
 

Řebříček je jednou z nejdůležitějších magických rostlin. Od pradávna je využíván například při věštbách pomocí tajuplné čínské knihy I Ting neboli Knihy proměn. V Číně jej nazývají rostlinou s' (čti ššš). Držen v ruce, zbavuje řebříček strachu a dodává odvahy, chrání svého nositele. Bývá též součástí nápojů lásky.

Při poruchách prokrvování pomáhá odvar z 20 gramů sušené kvetoucí natě na 0,5 litru vody. Přivedeme k varu, odstavíme na 10 minut a přecedíme. Pijeme po šálcích přes den.

Při křečových žilách užíváme nálev ze směsi řebříčku, slézu a listů pampelišky: Jednu polévkovou lžíci směsi přelijeme sklenicí vařící vody a necháme přikryté 5 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme 2 až 3 šálky denně, před jídlem.

Při poruchách menstruace přelijeme jednu polévkovou lžíci natě šálkem vařící vody, přikryté necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 2krát denně šálek, mezi jídly. Pít začínáme 2 až 3 dny před očekávanou menstruací.

Unavenou a zvadlou pokožku zpevní nálev z 1 polévkové lžíce pokrájené natě, kterou přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut přikryté stát. Po přecezení provádíme patnáctiminutové obklady, zejména obličeje.

Při zubních neuralgiích můžeme použít k opakovaným pětiminutovým výplachům nálev ze směsi máty, jitrocele, řebříčku a kozlíku, všeho stejným dílem. Jednu polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat.

Mladá děvčata, která mají nepravidelné měsíčky nebo starší ženy v přechodu nebo jej mají již za sebou, pro každou, ať mladou či starší je důležité občas si vypít šálek čaje z řebříčku. V každém směru výborně působí na lůno ženy.

Hojně roste na lukách a polních cestách, na okrajích lesů a polí. Kvítky jsou bílé až růžové a na slunci voní hořce aromaticky. Květy bychom měli sbírat jen za slunečného dne, neboť tehdy mají nejvíce éterických olejů a také větší léčivou moc.

Při zánětu vaječníků odstraní bolesti často už první sedací koupel, zánět pomalu mizí. Tyto koupele jsou též úspěšné při nočním pomočování dětí a starších lidí a stejně při výtoku. V těchto případech se mají pít navíc dva šálky čaje denně. Při poklesu či výhřezu dělohy se též delší dobu používají sedací koupele. Kromě toho se pijí po doušcích denně čtyři šálky čaje z kontryhelu a tinkturou z kokošky pastuší tobolky se masíruje od dělohy směrem vzhůru celé břicho. Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy (myomy). Nepříjemné svrbění v pochvě je možné odstranit umýváním a sedacími koupelemi.

I v klimaktériu by měla žena pravidelně užívat čaj z řebříčku. Nepřijde na ni vnitřní nepokoj a jiné podobné stavy. I sedací koupele jsou v té době velmi prospěšné. Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti.

Čaj z řebříčku je doporučován při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, pří závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, při pichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.

Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí nebo jižním suchým a teplým větrem, odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.

Protože staré „bylináře“ označují řebříček za 'spásu všech chorob', můžeme ho použít všude tam, kde je už všechno ztraceno. Svou krev pročišťující mocí vyžene z těla mnohé chronické choroby. Jde vždy jen o to, abychom to zkusili.

Zřejmě není všeobecně známé, že řebříček dobře a přímo účinkuje na kostní dřeň a podněcuje tam krvetvorbu. Pomáhá proto při chorobách kostní dřeně, když již selhaly všechny jiné léky, ba i při zánětu kostní dřeně (kostižeru), když aplikujeme čajovou kúru, koupele a masáže s řebříčkovou tinkturou.

Řebříček je dobrým prostředkem na zastavení krvácení plic a spolu s oddenkem puškvorce pomáhá léčit rakovinu plic. Kořen puškvorce se v průběhu dne žvýká a ze řebříčku se pije ráno a večer jeden šálek čaje.

Čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy. Při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku. Normalizuje funkci ledvin, odstraňuje nechutenství, nadýmání a žaludeční křeče, poruchy jater, záněty trávicího traktu, podporuje činnost žaludečních žláz a tak udržuje pravidelný chod stolice. Protože pomáhá i při poruchách krevního oběhu a křečích cév, lze ho vřele doporučit i při angíně pectoris.

Proti hemoroidům se z květů řebříčku vyrábí účinná mast.

Způsoby užívání

Čaj: Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.

Tinktura: Láhev naplníme po hrdlo květy řebříčku nasbíraného za slunečného dne a zalejeme 38 až 40 % samožitnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Necháme stát čtrnáct dní na slunci nebo u kamen.

Mast: Dobře zahřejeme 90 g nesoleného másla nebo sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů řebříčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku, to celé necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Druhý den to celé lehce zahřejeme, vylisujeme přes lněnou látku do připravených nádob. Uskladníme v chladničce.

Sedací koupel: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilejeme do koupele.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz