.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Podražec křovištní

01.11.1999
Podražec
Vlkovec obyčajný (s)
Aristolochia clematitis L.
Birtwort (a)
(e) Aufrechte Osterluzei (n)
Aristoloche clématite (f)
Aristoloquia clematidea (š)

Čeleď Čeleď podražcovitých (Arisotolochiaceae)

Podražec křovištní Podražec křovištní Podražec křovištní


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Podražec křovištní je trvalka s plazivým oddenkem a nevětvenou lodyhou, dorůstající výšky až jednoho metru. Listy má střídavé, dlouze řapíkaté, široce vejčité, okraj čepele je celokrajný až drobně zubatý. Špinavě žluté květy vyrůstají po dvou až třech v úžlabní latě, jsou krátce stopkaté, na bázi mírně nafouklé. Plodem je tobolka, dlouhá 20 až 50 mm. Kvete od konce května do července a nepříjemně páchne.

 
 

Podražec sleduje zhruba výskyt vinné révy, nacházíme jej tedy v teplejších oblastech na okrajích lesů, ve světlých hájích, na vinicích a v houštinách. Hojný je například na Břeclavsku.

 
 

Drogou je kvetoucí nať (Herba aristolochiae). Má charakteristickou balzamickou chuť a zvláštní, ne příliš příjemný pach.

Droga obsahuje kyselinu aristolochovou, alkaloid aristolochin, silici, třísloviny, hořčiny, barviva, minerální látky atd.

Bylina působí mimořádně silně hojivě, podporuje epitelizaci bez nadměrné tvorby granulací. Mimořádně vhodné je její použití v ušní chirurgii k doléčení po radikálním chirurgickém zákroku. Při vnitřním užívání zlepšuje imunitu a posiluje celkovou obranyschopnost organismu. Působí také spasmolyticky - protikřečově, zejména v oblasti trávicího ústrojí.

Vnitřně podáváme nálev z poloviny čajové lžičky na šálek vařící vody, maximálně 4krát denně. Pro zevní aplikaci připravujeme nálev silnější. Vhodné je i užití tinktury, kterou dávkujeme 10 až 20 kapek, obvykle 2 až 3krát denně, maximálně však 4krát denně. Nejvyšší jednotlivá dávka by neměla překročit 25 kapek.

Droga je pokládána za prudce působící až toxickou. Při překročení dávky se například dostaví u žen prodloužení menstruačního krvácení. V graviditě by mohlo lehce dojít k potratu. Postižena bývají játra a také ledviny. Také dlouhodobé podávání není vhodné, protože při delším užívání se začíná prosazovat kancerogenní působení kyseliny aristolochové.rnrnZ těchto důvodů se také droga nesmí podávat těhotným a kojícím ženám, ani menším dětem. I podávání dospělým je nutné dobře uvážit. Nežádoucími účinky léčby mohou být pocity ošklivosti a nutkání na dávení. Vnitřní používání by se mělo vždy projednat s odborníkem.

Podražec používáme téměř výhradně k hojení větších a nehojících se ran, například bércových vředů.

 
 

V homeopatii se používá čerstvá kvetoucí nať, která se zpracovává podle §2 lihem 80%, dále se potom ředí lihem 40% až do potence D12. Obecně se užívá v potenci D11 s dávkováním 3krát denně 6 kapek do vody nebo do čaje, po jídle.rnrnUžívání je téměř jednoznačně určeno, protože jinak je aplikace pro jedovatost značně omezená. Tinkturu nebo jiné prostředky z podražce (tablety, globule, ampulky) podáváme při veškerých potížích v oblasti pánve, hlavně u ženských pohlavních orgánů. Jediná oblast, kde je můžeme ještě použít, je hojení ran. Obecně účinkuje podražec podobně jako koniklec a pak také jako echinacea.rnrnUžívá se například při opožděné a nedostatečné menstruaci, což je většinou spojeno s psychickými poruchami, při výtoku, při přechodu, sterilitě, cystitidách, ale také při podrážděném močovém měchýři, nočním pomočování, při prostatitidě nebo zánětu nadvarlete. Jinak jako v alopatii léčí většinu nehojících se ran. Jako zvláštní se dá označit účinek při podráždění močových cest, při kterých se mohou vyskytnout průvodní jevy jako bolesti kloubů a ekzémy.rnrnLéčbu je možné doplnit a tím i potencovat úpravou vyměšování, pohybem a čerstvým vzduchem.

 
 

Droga byla velice oblíbena ve veterinární medicíně, kde se užívala především pro hojení ran. V této oblasti působí podražec obzvlášť spolehlivě.

Podražec křovištní - nať se sbírá od května do července, oddenky pozdě na podzim - vnitřně odstraňuje křeče, upravuje menstruační cyklus, zvyšuje obranyschopnost organismu. Zevně pomáhá při hojení ran, ekzémů a vředů, včetně vředů bércových. - homeopatický lék se připravuje z čerstvé nati Při vnitřním předávkování vyvolá podražec silný průjem, u žen krvácení do dělohy, u těhotných může způsobit potrat. Při velkém předávkování dojde k zánětu ledvin, k zástavě dechu a srdeční činnosti. U postiženého je třeba vyvolat zvracení, podat živočišné uhlí, minerálku a sledovat jeho dech. V případě komplikací začít neprodleně s umělým dýcháním.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz