.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Měsíček lékařský

29.06.2010
Měsíček
Nechtík lekársky (s)
Calendula officinalis L.
Pot Mangold (a)
e Garten-Ringelblume (n)
Souci officinal (f)
Calendula (š)

Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)

Měsíček lékařský Měsíček lékařský Měsíček lékařský Měsíček lékařský Měsíček lékařský


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Měsíček lékařský je letnička, dorůstající asi půlmetrové výšky, s vřetenovitým kořenem. Má hranatou, rozvětvující se lodyhu s přisedlými listy, které mají celokrajnou čepel. Složnokvěté květenství se skládá ze zeleného kalichu, vnitřních rourkovitých a jazýčkovitých obvodových květů temně oranžové barvy, uspořádaných do dvou nebo tří kruhů. Plodem je srpovitě zkroucená nažka.

 
 

Měsíček je pěstovaná bylina, občas zplaňující. Vedle plnokvětých, temně oranžových forem můžeme vidět i květy světle oranžové až žluté, výjimečně i bílé. Pro farmaceutické účely jsou žádány především tmavě oranžové květy.

 
 

Drogou je květ, přesněji řečeno obvodové okvětní jazýčky (Flos calendulae sine calice), případně i celý květ s kalichem (Flos calendulae cum calice).

V droze nacházíme karotenoidy, silici, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčinu calenden, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice, sliz, flavonoidy, seskviterpen calendin a další, méně známé a neznámé látky.

Sbíráme plně vyvinuté květy od poloviny června do konce srpna, někdy i počátkem září, nejlépe krátce před polednem. Ty bývají žluté až oranžové. Oranžovým dáváme přednost. Obsahují více léčivých trojterpenových sloučenin, flavonidů, fytosterolů, slizů a hořčin.

V lidovém léčitelství se sbírají a používají i listy a stonky.

Měsíček je třeba sbírat jen za slunečného počasí, neboť tehdy jsou léčivé účinky největší. V zahradě měsíček můžeme sbírat až do pozdního podzimu, pokud jej nenapadne padlí.

Měsíček je jednou z nejúspěšnějších léčivých bylin. Při vnitřním podávání příznivě ovlivní činnosti jater a žlučníku; droga se uplatní v léčbě astmatu, kašle, při bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i vnější záněty, můžeme ji užít i při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě (zánět tlustého střeva s tvorbou vředů). Droga působí také mírně sedativně a snižuje reflektorní dráždivost, zlepšuje práci srdce při mírném poklesu krevního tlaku a působí antibioticky.rnrnJe to jedna z mála léčivek, které vykazují kancerostatický efekt i při normálním podávání formou čaje, zejména v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů. Droga hojí ušní a oční záněty a lze ji užít i pro přípravu kloktadla ústní dutiny. Přestože její sedativní působení je mírné, ovlivňuje odolnost nervové soustavy.

Čerstvá bylina, jemně naklepaná, aby pustila šťávu, omotaná kolem nohou přes noc, má velmi příznivý vliv na křečové žíly. Obklad musíme zafixovat, aby v noci nespadl. Efekt je patrný během týdne.

Vhodnou čajovou formou je odvar, připravovaný obvyklým způsobem, doba varu však nesmí překročit 1, maximálně 2 minuty. Pro vnější užití (klyzma, výplachy pochvy apod.) doporučujeme dvojnásobnou až trojnásobnou koncentraci než pro vnitřní užití.

Droga je ideální do směsí i pro samostatné použití. Při jejím užívání se nevyskytují žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Čaj
Jedna vrchovatá lžička na 1/4 litru vody.

Odvar
Jedna čajová lžička sušené drogy se krátce nechá přejít varem, vody použijeme 100 až 150 ml. Pijeme 2 až 3x denně.

Tinktura 1
Plnou hrst květu na 1 litr pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.

Tinktura 2
Jeden díl květů měsíčku zahradního zalijeme devíti díly alkoholu, nejlépe vodkou nebo starorežnou. Necháme 3 týdny na slunci, pak obvyklým způsobem přefiltrujeme. Užíváme denně 30 kapek rozdělených do dvou nebo tří dávek. Tinktura se osvědčila při potírání bolestivých žláz. Do čaje se přidává dvakrát denně patnáct kapek tinktury. Tento způsob nám ušetří čas při vaření odvaru ze sušených květů. Tinktura zředěná převařenou vodou pomáhá jako obklad bolestivých natržených svalů.

Měsíčková mast 1
Roztavíme půl kilogramu sádla a do taveniny dáme 2 hrsti čerstvého květu měsíčku s kalichem. Necháme ztuhnout a dáme do chladničky. Za 2 až 3 dny znovu roztavíme a přidáme hrst čerstvých květů. Necháme ztuhnout a uložíme do chladničky. Za další 2 až 3 dny opět roztavíme a přidáme hrst čerstvých květů. V jiné nádobce roztavíme asi 25 gramů včelího vosku. Bylinnou taveninu přecedíme přes kovové sítko, vyplněné dvěma vrstvami gázy a přidáme roztavený včelí vosk. Do roztavené hmoty vmícháme za stálého ohřevu na vodní lázni obsah 1 tuby "červené" Indulony DEZ a 1 tuby "heřmánkové masti" nebo Dermazulenu a dokonale promícháme, až se všechny složky spojí. Roztavenou hmotu za stálého míchání aromatizujeme 5 g levandulového oleje nebo levandulové silice. Vlijeme do kelímku, necháme pomalu ztuhnout, pečlivě uzavřeme a uschováme v chladnu. Dobře uskladněná mast má trvanlivost 2 roky.

Měsíčková mast 2
Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se nadrobno posekají, 500 g sádla ze střev vepře krmeného přirozeným způsobem, nebo dobré vepřové sádlo se ohřeje na takovou teplotu, jako když se smaží řízek. Do této vřelé masti nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.

Měsíčková mast 3
Rozpustíme 500 g sádla, do něj pak vhodíme tři hrsti čerstvých květů měsíčku zahradního. Necháme zatuhnout a uložíme na 2 dny v chladu. Pak směs znovu rozpustíme a přihodíme další hrst květů. Necháme odpočinout do druhého dne. Znovu roztavíme a krátce necháme přejít varem. Nakonec přecedíme a ukládáme do menších kelímků.

Čerstvá šťáva
Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu. Odstraňuje bradavice. Stejně dobře se osvědčila při potírání jaterních skvrn.

Měsíčkový olej
získáme, když čerstvé květy (okvětní lístky) nacpeme do láhve, vzduchotěsně ji uzavřeme a vystavíme na 14 dní na slunci. Květy pustí zlatově oranžovou šťávu - olej, který se usadí na stěnách láhve. Do láhve nalijeme líh, ve kterém se olej rozpustí nebo po opatrném vysypání květů olej jinak konzervujeme. Můžeme ho použít ve všech jmenovaných případech, ale hlavně na vnější rány. Jeho použitím dosáhneme maximálního účinku.

Obklady
Na obklady si připravíme silnější odvar. Pokud máme k dispozici čerstvé květy, pomeleme je celé i se stonky, zabalíme do pláténka a přikládáme jako obklad.

Sedací koupel 1
Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100 g suchých bylin na jednu koupel.

Sedací koupel 2
Celou rostlinu kromě kořenů povaříme asi tři minuty ve větší nádobě a přecezený odvar nalijeme do vany. Dokáže udržet v klidovém stavu i těžší formy onemocnění hemeroidy.

Umývání
Na půl litru vody vrchovatá polévková lžíce.

Měsíčkové víno
50 g měsíčku se maceruje 14 dnů v litru bílého přírodního vína. Pít nejdříve 2x denně po 1 dl, pak 2x denně po 2 dl a střídat tak množství vždy po dvou dnech po dobu celého měsíce. Dále je nutné přejít na vidní maceráty, jehož základem je měsíček a doplní se např. smetankou, čekankou, pýrem nebo kopřivou. Měsíčkové víno je podpůrný prostředek při nádorových onemocněních ženských orgánů, tlumí vnitřní záněty, u žen ovlivňuje hladinu hormonů.

Poznámka: Má-li někdo odpor k vepřovému sádlu, může na přípravu masti použít i rostlinný tuk. Při tomto způsobu přípravy masti přidáme v teplém stavu trochu oleje, tak se stane mast vláčnou.

 
 

Měsíček je jedna z nejoblíbenějších bylin i v homeopatii, zpracovává se na celou řadu různých prostředků.

Základní surovinou je čerstvá kvetoucí nať, květ i s kalichem nebo okvětní lístky trhané z čerstvé byliny. Nedá se říci, že by jedna esence byla lepší než druhá, protože každá má své specifické určení. V každém případě se díky homeopatickému zpracování zachovávají obsahové látky, které se sušením ztrácí. Podle našich zkušeností je nejvhodnější tinktura z květů (okvětních lístků). Vyrábí se celkem jednoduchou macerací v lihu. Do 1/5 láhve dáme květy a zalijeme lihem 90%. Macerujeme 14 dní za občasného protřepávání. Dále ředíme až do potence D4 lihem 40%. Obecně se užívá potence D4 při dávkování 3krát denně 8 kapek, před jídlem.

 
 

Tinktura se užívá vnitřně i zevně k obkladům na zhruba stejné potíže jako v alopatii. Její využití je velmi široké.

Ze široké palety prostředků z měsíčku uvedeme jen některé. Při spáleninách používáme nálev z měsíčku na obklady: Asi 20 až 30 gramů květů přelijeme 0,5 litru vařící vody a přikryté necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Jemně přefiltrujeme a nepříliš horké přikládáme na postižená místa.

Měsíčková tinktura, nejlépe s přídavkem arnikové tinktury, je nenahraditelnou při ranách, u nichž hrozí zánět, čerstvých krvácejících ranách, léčbě rakoviny, zejména prsů a dělohy, a to vnitřně i zevně. Velice jednoduše můžeme tinkturu vyrobit také tak, že 1 objemový díl květů přelijeme 10 díly lihu a necháme 14 dní vyluhovat při občasném protřepávání. Před použitím můžeme tinkturu podle potřeby zředit..

Měsíček zaujímá mezi domácími léčivými rostlinami důležité místo. Patří mezi rostliny, které dovedou léčivě zasáhnout i při rakovinných nádorech. Na venkově ho najdeme v mnohých zahradách, někdy i planě roste na rumištích. Pro jeho léčivou moc jej lidé opětně objevují a vyhledávají, a tak se již nevyskytuje jen v zahradách, ale i na polích. Dosahuje výšky 30 až 60 cm, jeho květy jsou žluté a oranžové, stonek a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Rozkvétá v červnu a kvete prakticky až do pozdního podzimu. Je více forem a všechny mají stejné léčivé účinky. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet. V minulých dobách ho proto pokládali za předpovídače počasí.

Příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, uplatňuje se v léčbě astmatu, působí proti infekčním nemocem, léčení kašle, bušení srdce, hojí vnitřní rány a záněty. Dobré výsledky přináší i při tlumení střevních a břišních křečí. Působí i sedativně, zlepšuje práci srdce při mírném poklesu krevního tlaku. Hojí ušní a oční záněty a významě ovlivňuje odolnost nervové soustavy.

Měsíček se podobá naší arnice (Prha chlumní), která má však silnější léčivé účinky. Arniku můžeme vnitřně užívat jen pod lékařským dohledem, protože čaj může způsobit u lidí s nemocným srdcem více škody než užitku. Naproti tomu měsíček můžeme pít, protože je celkem neškodný. Je to krev pročišťující rostlina a je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence. Působí až divy, pije-li se přes den jeden nebo dva šálky čaje. Měsíček pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran a jizev.

Mast z měsíčku pomáhá při křečových žilách, při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, u fistulí, omrzlin a spálenin. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme při vředech prsů, i když mají rakovinný původ. Měsíčková mast je výborným pomocníkem i tehdy, když nohy napadne plíseň. Při této nemoci je možné s úspěchem používat i výluh z čerstvé rostliny. Když plíseň napadne okolí pochvy, je vhodné omývání a koupele s výluhem měsíčku. Pro sedací koupel dáme 50 g sušených květů nebo dvě dvouhrstě dobře naplněné čerstvými květy.

Kromě masti bychom si měli připravit i tinkturu z měsíčku. Tato tinktura, zředěná převařenou vodou, je velmi vhodná na obklady při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, ba dokonce při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech

Měsíček pomáhá i při rakovině kůže. Když se denně delší dobu natírá čerstvou šťávou, tak může zmizet i cévní jádro (angiom), stejně se ztratí pihy a stařecké skvrny. Tak lze odstranit i drsné rakovinné skvrny na kůži.

Při rakovině se pije čaj z měsíčku a to i při onemocnění žaludku a střev, při žaludečních křečích a vředech, stejně jako při zánětu tlustého střeva, vodnatelné a krvavé moči. Pomáhá i při virových onemocněních a při výměšcích z baktérii (toxemii).

Měsíček vykazuje dobré výsledky při infekční žloutence a je vynikajícím léčebným prostředkem při chorobách jater. Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený. Při výše uvedených onemocněních možno pít během dne tři až čtyři šálky čaje a to polévkovou lžíci každou čtvrthodinu. Když spaříme lžíci květu ve 1/4 litru vody, dostaneme lék vyhánějící škrkavky. Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab. Převařený čaj z nálevu odstraňuje lišeje a otoky žláz, jestliže v něm koupeme příslušná nemocná místa. Pravidelné pití čaje pročišťuje krev. Kdo si omývá opatrně vlažným čajem oči, zlepší se mu ostrost zraku. Nálev ze stejných dílů měsíčku a přesličky, používaný na umývání, pomáhá při rakovinových vředech a nádorech, zánětu kostní dřeně (kostižer), bércových vředech, dokonce i při zlých hnisavých a nehojících se ranách. Používáme jednu plnou polévkovou lžíci na půl litru vody. Škraloupovité povlečení nosu je také možné vyléčit měsíčkovou mastí.

Natíráme-li měsíčkovou mastí pooperační jizvy, hojí se rychleji. Stejně účinná je proti křečovým žilám. Na plátno naneseme vrstvu masti, přiložíme na postižená místa a necháme několik hodin působit. Velmi výrazně se podílí na odstranění pih, stařeckých skvrn, bradavic, opatrování dětských ekzémů ap. Aplikována na drsnou pokožku, podílí se výrazně na jejím zjemnění a vyhlazení, výborných výsledků je dosahováno i při ošetřování rozpraskané pokožky na rukou. Rovněž ji lze s úspěchem použít i při dalších kosmetických potížích, zejména k uklidnění pokožky podrážděné nadměrným sluněním, dále při omrzlinách, opruzeninách, popáleninách aj. Účinná je i při plísňových onemocněních, zejména nohou a též v oblasti třísel. Při nadměrné únavě svalů ji lze doporučit k masážím.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz