.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Mateřídouška obecná

24.09.2009
Tymián
Thymus serpyllum L.

Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)

Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná


popis

oblast

léčitelství

zajímavosti

 

Mateřídouška je drobná bylina s plazivou, u země dřevnatějící lodyhou vysokou do 30 cm. Po rozemnutí je pro ni typická jemná vůně. Listy jsou tvarově rozlišné většinou však mají vejčitý tvar. Květy jsou drobné a fialové a uspořádané do hlavatého květenství. Kvete v květnu až srpnu.

U nás se vyskytuje v celé řadě navzájem si velmi podobných a blízce příbuzných malých druhů, mezi nimiž zatím farmacie nečiní rozdílu, i když z hlediska složení účinných látek nejsou zcela shodné.

K nám se dostala ze středozemních krajin v 11. století a v našich zahradách nacházíme rostliny, které nejdříve zplaněly a byly znovu kultivovány jako Thymus vulgaris. Na rozdíl od běžné mateřídoušky je až 50 cm vysoká. Obě však mají stejné účinky. Tymián byl znám již v antických dobách.

 
 

Roste na slunečných stráních, kolem pěšinek, při okrajích lesů a velmi ráda roste na mraveništích a na lukách. Potřebuje mnoho slunce a tepla, a proto se vyskytuje na kamenitých plochách pastvišť, kde půda vyzařuje hodně tepla. Při poledních slunečních žárech se z fialových kvítků šíří aromatická vůně, která vábí hmyz a včely.

 

 
 

Účinnou soužkou silice je thymol, mající silný antiseptický t.j. bakterie ničící účinek.

Mateřídouška se sbírá na počátku rozkvětu a v době květu od června do září, největší účinky má ta, která se sbírá v poledne. Sbírá se na bez zdřevnatělých spodních částí a bez kořenů. Musí se sušit pokud možno rychle ve stínu. Přímé slunce při sušení jí neprospívá. Její účinné obsahové látky, silice, nesnáší vyšší teplotu, než je 40 °C a při vyšších teplotách těkají a droga se stává bezcennou.

Hlavní užití mateřídoušky je především v prsních čajových směsích, používaných při katarech dýchacích cest a při dráždivém a černém kašli. Doporučuje se při chřipce a jiných onemocněních, při kterých je dobré se vypotit. Při nemocích dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem starým osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Připraví se čerstvý 4x až 5x za den. Tento čaj účinkuje bezpečně i při nebezpečí zápalu plic, tehdy se pije každou hodinu po doušcích.

Kdo ráno vypije šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, pocítí rychle jeho blahodárné účinky: duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku, nedostaví se ranní kašel a nastane všeobecný pocit blaha. Zhotoví-li se polštářek ze sušených rostlinek, mateřídoušky, řebříčku, heřmánku, nasbíraných za slunečného dne, a současně se pije z těchto bylinek čaj, pomáhá to při neuralgii trojklanného nervu. Přidá-li se k tomu křečovité stahování, použije se ještě polštářek se suchou plavuní.

Při křečích v žaludku a při menstruaci, jakož i při křečích v břiše můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně. Denně se vypijí dva šálky čaje. Zevně se přikládá při křečích polštářek z bylinek (květ i stonky) natrhaných přes poledne za slunečného dne a usušených. Před spaním se v hrnci polštářek nahřeje a přiloží se na žaludek nebo na břicho. Stejně je možno podušku s bylinkami doporučit při opuchlinách a pohmožděninách.

Dětem
Naštěstí mateřídouška ještě u mnohých matek neupadla do zapomenutí. Často se však zapomíná na to, že podávání nápojů hned po vyzvednutí z chladničky může u dětí vyvolat chronickou bronchitidu, která se v pozdějších letech může vyvinout až na rozedmu plic s těžkou dýchavičností. Tinktura z mateřídoušky se používá na vtírání k posílení údů u slabě vyvinutých dětí, i nemocní na sklerózu multiplex by měli užívat tyto masáže. Mnohé rodiny by byly ušetřeny mnohých trápení, kdyby své nemocné dítě včas léčily mateřídouškou, ať již pitím čaje nebo užíváním koupelí. Mnoho nepokojných a nervózních dětí mělo po koupeli opět zdravý spánek. Ale i dospělí lidé nervově podráždění nebo deprimovaní se po takových koupelích v krátkém čase cítí zdrávi.

 

Čaj proti opilství
Plná hrst se zalije jedním litrem vřelé vody, přikryje se a nechá dvě minuty vyluhovat. Čaj se slije do termosky a alkoholikovi se podává každou čtvrthodinu jedna polévková lžíce. Dostaví se nevolnost, zvracení, silné močení, pocení, provázené chutí a žízní. Na začátku se dostaví nevyhnutelné recidivy, později, když se kúra opakuje, se vracejí zřídkakdy.

Čajový nálev
Jednu vrchovatou čajovou lžičku spaříme v 1/4 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme.

Přísada do koupelí
Pro plnou koupel 200 g bylinek.

Tinktura
V poledne pří slunci nasbírané bylinky naplníme volně do láhve až po hrdlo a zalijeme 38-40 % režnou nebo jinou rovnocennou pálenkou. Necháme stát 14 dní na slunci.

Olej z celých rostlin
V poledne nasbírané bylinky naplníme volně do láhve a zalijeme olivovým olejem, který se lisoval za studena. Olej má být na dva prsty nad bylinkami. Necháme stát 14 dní na slunci nebo v blízkosti kamen.

Olej z květů
Láhev vyplníme květy až po hrdlo, zalijeme olejem, necháme vyluhovat na slunci v průběhu 10 dní. Olej z mateřídoušky nachází použití při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze chřadnutí svalů, při revmatismu a podvrtnutí.

Bylinný polštářek
Bylinky se napěchují do plátěného polštářku, který se zašije.

Sirup
Na slunci nasbíranou nať a květy při ukládání do sklenice mírně navlhčíme namočenou rukou. Vrstvy zasypeme přírodním cukrem a silně stlačíme. Celé necháme stát asi tři týdny na slunečném místě. Stonky a květy jsou po scezení prosycené cukrem, proto je propláchneme trochou vody a tu přilijeme do sirupu. Potom tekutinu na slabém ohni odpařujeme, nesmí se však při tom vařit. Sirup nesmí být řídký ani hustý, proto ho necháme jednou či dvakrát na zkoušku vychladnout. Při prochladnutí se užívá před jídlem. Doporučuje se i při záchvatu padoucnice.

 

 
 

Další užití
Užívá se rovněž při žaludečních a střevních potížích, proti nadýmání nebo k dezinfekci močových cest a zažívacího traktu a jako proti průjmový prostředek. Spařená nať mateřídoušky se používá zevně k obkladům, nebo ke koupelím při hnisavých ranách. Mateřídoušková silice se uplatňuje v kosmetice dutiny ústní a parfémují se jí mýdla a koupelové přísady.

Tymián
Podobné účinky a totéž použití má i příbuzný tymián, který je domovem ve Středomoří. U nás se pouze pěstuje v zahradách i v polních kulturách pro koření. Tymián je především ostrý, pálivý, reguluje vylučování moče a měsíčky, pomáhá při potratech, při normálním porodu urychluje výstup dítěte z těla matky. Čaj z tymiánu pročišťuje vnitřní orgány těla. Používal se proti malomocenství - onemocnění nervů.

 

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz