.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Máta peprná

29.06.2010
Máta peprná
Mata pieporná (s)
Mentha piperita L./galium odoratum /L. / scop.
Peppermint (a)
e Pfefferminze (n)
Menthe poivrée (f)
Menta piperita (š)

Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)

Máta peprná Máta peprná Máta peprná


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Máta peprná je trvalka s dřevnatým oddenkem a vysokými, čtyřhrannými, lysými až ochlupenými lodyhami, dorůstajícími výšky až 3/4 metru. Všechny listy má dlouze řapíkaté, kopinaté, zubovité, lodyhy nahoře větvené. Lichopřesleny květů ve vrcholovém, hustém, podlouhlém lichoklasu, koruny květů starorůžové až nafialovělé barvy. Plodem jsou vejčité tvrdky. Celá rostlina voní mentolem.

 
 

Máta peprná je křížencem máty vodní a máty klasnaté. V přírodě se vyskytuje spíše výjimečně, obvykle poblíž míst, kde bývala dříve pěstována. Nejbližším příbuzným druhem máty peprné je lesní máta dlouholistá (Mentha longifolia L.).

 
 

Předmětem sběru je především list (Folium menthae piperitae), případně kvetoucí nať (Herba menthae piperitae), sbíraná zpravidla na počátku květu v červnu až srpnu, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne.

Hlavní účinnou látkou je mentolová silice (s mentolem a jeho estery), dále zde nacházíme menton, sabinen, mentofuran, piperiton a konečně třísloviny, hořčiny a flavonové glykosidy.

Účinnost a směr použití drogy určuje především mentol svými silnými antiseptickými vlastnostmi. Místním drážděním citlivých receptorů vyvolává pocit chladu, který je schopen překrýt slabší nepříznivé podněty jako například úporné svědění. Tohoto efektu je možno účelně využít vnitřně i zevně.

Droga výrazně tlumí nadýmání a křečovité bolesti v trávicím ústrojí, zlepšuje trávení a příznivě ovlivňuje funkci žlučníku. Mírně snižuje krevní tlak a mírně stimuluje centrální nervovou soustavu. Při kataru horních cest dýchacích můžeme s úspěchem využít aromaterapii, tedy formu inhalace. Výrazně se osvědčily rovněž mátové koupele, a to při psychické labilitě, při revmatismu a při některých kožních onemocněních.

Běžnou lékovou formou je nálev, osvědčil se i bylinný balzám a Kloudův homeopatický čaj v potencích U3 až U5. Pokud se provádíme inhalace, neměla by jejich doba překročit 10 minut. Pro mátové koupele není nutná vysoká koncentrace, takže příprava může být úsporná. Na koupele rukou nebo nohou postačí obvykle tzv. malá hrst, tedy množství, které se vejde do dlaně bez prstů. Běžnou dávkou tinktury je 40 kapek pro jednotlivou dávku, Užíváme-li koncentrovanou silici, postačí dávka 3 až 5 kapek, doporučujeme však raději silici předem ředit destilovanou vodou.

Máta peprná je tedy naprosto nevhodná pro dlouhodobé užívání, zvláště pak při podávání vyšších dávek. Působí totiž jako mírné celkové anestetikum, ale tato jinak kladná vlastnost se posléze projevuje poklesem citlivosti organismu vůči jemnému působení bylin. Z tohoto důvodu doporučujeme mátu peprnou míchat především do směsí. Při předávkování se mohou totiž objevit toxické projevy provázené vznikem pocitu ošklivosti, celkovou ochablostí a křečemi. Možný je rovněž vznik alergie na mentol, která může mít i velmi bouřlivý průběh. Zvláště děti jsou na mentol velmi citlivé.

Arabové velmi rádi pijí pro povzbuzení pravý zelený čaj s příměsí 5% máty peprné. Na udržení tělesné kondice doporučoval světoznámý Maurice Messegué závodníkům Tour de France popíjení nálevu, připraveného ze 6 špetek máty a ze 3 špetek listu rozmarýnu na 1 litr čaje. Špetka je množství, které můžeme uchopit třemi prsty. Stejný autor měl velké úspěchy v boji proti frigiditě a impotenci se směsí 2 špetek máty peprné a 1 špetky saturejky na sklenici bílého vinného střiku, podávanou formou nálevu.

 
 

Máta peprná jako téměř nejčastěji užívaná léčivá bylina slouží i pro výrobu homeopatických přípravků, které jsou nakonec v mnoha případech vhodnější svou menší razancí účinku.

Surovinou pro homeopatické zpracování je list kvetoucí rostliny. List se trhá nejlépe dopoledne mezi desátou a jedenáctou hodinou a zpracovává podle §2 nebo 3 (podle obsahu vody) lihem 80%. Základní esence se pak ředí lihem 40% do potence D3. Obecně se užívá potence D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, po dobu 7 týdnů. Užíváme ji hlavně při potížích, kde máta jako taková pomáhá, ale nemůže být používána samostatně, tedy při nadýmání, zažívacích potížích, křečích v zažívacím traktu, ale také pro zlepšení funkce žlučníku.

 
 

Máta peprná má obrovský rozsah použití, a proto vybíráme jen několik zajímavých návodů:

Zápach z úst odstraníme směsí máty peprné, heřmánku a šalvěje. Hrst směsi dáme do 0,5 litru studené vody a pak zahřejeme a necháme 5 minut velmi opatrně vařit, necháme krátce vyluhovat a přecedíme. Kloktáme alespoň 2krát denně a občas vyplachujeme ústa.

Při nervové krizi se uklidníme nálevem ze směsi: Po 1 čajové lžičce máty peprné, meduňky a podrceného anýzu přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Je-li potřeba, pijeme 1 šálek oslazený medem, jinak během kritické doby 3 šálky denně mezi jednotlivými jídly.

Při zánětu dásní vícekrát denně vyplachujeme ústa nálevem z máty peprné nebo i šalvěje. Před spaním provádíme jemnou masáž dásní.

Oteklé a unavené nohy ošetříme koupelí, do které dáme nálev z máty peprné. Hrst listů máty peprné přelijeme 1 litrem vařící vody a přikryté necháme 15 minut vyluhovat a pak přecedíme. Doba koupele má být asi 10 minut.

Prášek, užívaný denně 1 až 2krát na špičku nože (ve vodě nebo nasypaný do jídla), nám udělá stejnou službu jako čaj.

Mátu pěstovali již staří Egypťané. Hlavní účinek této rostliny se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice
(spasmolytikum) a desinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků). Máta je vhodný
prostředek při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při
nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových
kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na
povzbuzení centrální nervové soustavy. Tiší bolest při menstruaci. Odstraňuje bolesti hlavy a zvonění v uších. Využívá se také hojně v aromaterapii.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz