.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Bez černý

15.10.2010
Černý bez
Baza čierna (s)
Sambucus nigra L.
Elder (a)
(r) schwarzer Holunder (n)
Sureau noir (f)
Saúco (š)

Čeleď zimolezovité (Loniceraceae)

Bez černý Bez černý Bez černý Bez černý Bez černý


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Bez černý je známý keř nebo stromek, dorůstající výšky několika metrů. Má šedohnědou borku a bílou porézní dřeň. Dvou až tříjařmé listy jsou na bázi celokrajné, pak nestejně pilovité, náhle zašpičatělé. Květenství malých, bělavých kvítků je ploché, chocholičnaté, známé jako tzv. kosmatice. Plodenství je nicí, stopky červeně fialové, plody jsou peckovice se třemi semínky, červenofialové až tmavé, známé jako bezinky. Důležitým rozpoznávacím znakem od bezu chebdí jsou tyčinky. Pět tyčinek u květu černého bezu je poléhavých, zatímco tyčinky chebdí jsou rovné.

 
 

Černý bez je velmi hojný druh rostliny pustých míst, hájků, křovin, neošetřovaných plotů, luk a remízků.

 
 

Drogou je především květ (Flos sambuci), sbíraný v květnu a červnu, nejlépe kolem poledne. Květy sklízíme vždy jen za suchého počasí a sušíme je nejlépe zavěšené.

Plody (Fructus sambuci) se sbírají v srpnu až říjnu, dobře vyzrálé, s co nejmenšími stopkami, usušíme je a po usušení stopky odtrhneme.

Někdy se sbírá list i mladá kůra, list na jaře, kůra po celý rok. Sběr kořene je pracný, proto se od něj upustilo.

Květ obsahuje stopy silice, důležité flavonoidy, mezi nimi rutin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, minerální látky atd. Plody obsahují volné aminokyseliny, pektin, antokyany, organické kyseliny, třísloviny, vitamíny (provitamíny), zejména vitamín A, skupinu B a vitamín C. Obsahové látky listů a kůry jsou zatím málo probádané, takže se uvádějí pouze alkaloidy, pryskyřice, organické kyseliny a glykosidy.

Květ je vynikající potopudnou drogou a má i účinky močopudné. Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny. Podáváme jej většinou při nachlazení a při nemocech cév, ale jinak mají prostředky z černého bezu široké spektrum působení, protože ovlivňují kontaktní ekzémy, podporují vykašlávání, podporují tvorbu mateřského mléka atd.

Plody působí jako účinné analgetikum při neuralgiích, například při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i účinek protizánětlivý. Plody také působí mírně projímavě a mírně snižují krevní tlak. Čaj ze samotné kůry se nepoužívá, protože může vyvolávat dávení.

List se dá využít na tzv. suché zábaly, kdy se do čerstvých listů balí klouby při revmatických bolestech. List ve formě čaje tzv. čistí krev a pokožku a pomáhá i jako součást čajů proti akné. Navíc pomáhá i proti nepříjemnému tělesnému pachu.

Podle Čermáka má list značný účinek protinádorový, zejména u nádorů zevně přístupných. Zde se volí forma obkladů, připravených namáčením gázy nebo flanelu do tinktury z listů s přídavkem asi 15 % kůry. Obklady se musí přikládat několikrát denně, tinktura se může poněkud zředit.

Čerstvé plody mají projímavý účinek, sušené působí zcela opačně. Jsou močopudné, mírní bolesti nervů a léčí neuralgie, zvláště v kombinaci s alkoholem.

Květ černého bezu se podává zásadně v nálevu, v obvyklých dávkách, bezinky můžeme usušit a podávat ve formě odvaru, ale nejlépe působí zřejmě šťáva, kterou připravíme následovně: Čerstvě připravenou šťávu převaříme a smícháme s lihovinou asi 40%. K tomuto účelu se používá brandy či vodka. Na každých 850 ml šťávy se přidává 150 ml lihoviny a ještě na špičku kulatého nože kyseliny citrónové, cukr se nepřidává. Takto upravenou šťávu 15 minut sterilizujeme jako běžný kompot.

Dávkování šťávy je 8 až 10 polévkových lžic denně, obvykle ve čtrnáctidenních až třítýdenních kůrách. Jednotlivci, kteří nesnášejí ani kapku etanolu, mohou užívat šťávu bez alkoholu přibližně ve dvojnásobných dávkách. Účinek je ovšem mírnější a jeho nástup bude pomalejší.

Obě hlavní bezové drogy se mohou kombinovat s celou řadou dalších bylin. Květ často kombinujeme s květem lípy, s natí brutnáku, s vrbovou kůrou nebo s květem tužebníku. Suché bezinky je vhodné před namícháním do směsi podrtit. Květová droga nemá žádnou kontraindikaci ani vedlejší účinky. Nepřevařená bezová šťáva a vyšší dávky plodů (zvláště v syrovém stavu) způsobují žaludeční nevolnost a zvracení. Vyšší dávky květů mohou být příčinou bolestí hlavy. Někdy doporučovaná kůra a listy vyvolávají silné zvracení a průjmy. Otrava odezní bez léčení.

Skutečně nebezpečná je však záměna bezinek s plody bezu chebdí, které vykazují poměrně prudké působení.

Z plodů černého bezu je možné připravit celou řadu potravinářských výrobků jako povidla, kompoty, víno nebo likéry, které při rozumném požívání mají stejný léčivý účinek jako ostatní drogy, a také cukrářské výrobky apod.

Bezový list může překvapivě pomáhat i při bolestech kolena, kdy pomůže i "vytáhnout z kolena vodu". Čerstvé listy se rozdrtí, pomelou či naklepou, až pustí šťávu, a nemocný kloub se jimi obloží, přeloží se kouskem plátna a ováže. Doba zábalu je asi jedna hodina. V zimě se může použít kašovitě upravený suchý list, spařený horkou vodou. Hmotu můžeme ještě vylepšit například strouhaným celerem (muži) nebo petrželí (ženy).

 
 

Černý bez patří mezi byliny s velmi širokou a pestrou paletou uplatnění, a to platí samozřejmě i v homeopatii. Pro zhotovení tinktur se používají stejným dílem květy a listy a někdy i čerstvá kůra. Podle toho se také tinktura vyrábí podle §3 s použitím lihu 80%. Základní tinktura se ředí až do potence D6 lihem 30%.

Obecně se užívají všechny potence od D1 do D3, pouze ředění D6 se užívá pro speciální účely. Obecné dávkování potencí D1 až D3 je 3krát denně 10 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. Potence D6 se dávkuje individuálně při nádorových onemocněních, při revmatismu, pro podporu tvorby mateřského mléka apod. Potence D1 až D3 mají v podstatě stejné uplatnění jako v alopatii, ale účinek je mírnější, což je v tomto případě výhodné, protože černý bez sice není droga jedovatá, ale při nevhodném dávkování může způsobit dost nepříjemností.

Homeopatický lék z bezu se užíval na černý kašel, astma a zánět mandlí.

 
 

Intenzívní pocení je možno vyvolat i tak, že si za teplého dne lehneme pod kvetoucí bezový keř.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz