.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Benedikt lékařský

29.06.2010
Čubet benedikt
Benedikt lekársky (s)
Cnicus benedictus L.
Blessed-Thistle (a)
s Benediktenkraut (n)
Chardon benit (f)
Cardo bendito (š)

Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)
popisek


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Čubet je jedno až dvouletá rostlina, bodlák s červenohnědým pakořenem a větvenou, pavučinovitě plstnatou lodyhou, dorůstající výšky asi 3/4 metru. Listy jsou střídavé, přisedlé, na okrajích zubaté, ostnaté, tmavě zelené. Žlutavé květy jsou sestaveny do úborů, jejichž listeny jsou také bodlinaté. Spodní semeník dozrává v podlouhlé, rýhované nažky, vybavené chmýřím.

 
 

Benedikt čubet je pěstovaná rostlina, původem ze Středomoří, která jen zcela ojediněle zplaňuje.

 
 

Drogou je nať (Herba cardui benedicti), sbíraná na přelomu června a července, tedy před úplným rozvitím, nejlépe kolem poledne.

Důležitými účinnými látkami jsou především třísloviny a silice, dále hořké glykosidy cnicin a benedictin, pryskyřice, flavonoidy, slizy, soli hořčíku, vápníku a draslíku, tanin, vitamíny skupiny B a jiné.

Droga je využívána jako stomachicum - amarum. Celkově posiluje, zlepšuje trávení, podporuje tvorbu a vylučování žluče, působí desinfekčně a antisepticky, má poměrně silné protivirové působení a účinně zasahuje proti některým bakteriálním kmenům.

Dále zlepšuje vylučování kyseliny močové a celkově urychluje a reguluje látkovou výměnu, je také močopudná. Optimalizuje složení a tvorbu žaludečních šťáv, potlačuje kvašení a hnití ve střevech.

Benedikt je zvlášť vhodný pro starší nemocné s atrofizujícím katarem sliznic trávicího traktu a špatnou asimilací výživných látek, jakož i pro rekonvalescenty po operacích trávicího ústrojí a při závažných metabolických poruchách.

Vhodnou lékovou formou je především nálev, připravovaný běžným způsobem. Jiné lékové formy jsou víceméně výjimečné. Je ovšem pravdou, že i v této na první pohled jednoduché aplikaci je veliké množství různých konkrétních návodů na složení a zhotovování nálevů, a tím i na jejich účinnost.

Čajová směs s benedyktem vhodná při žlučníkových obtížích. Rovný díl oddenku rebarbory a kmínu, 2 díly benedyktové natě, pelyňku, máty peprné a plodů ostropestřece mariánského. Podáváme 1 lžičku na dva šálky, zalijeme horkou vodou a necháme 20 minut vyluhovat. Pijeme 4 šálky denně.

Čerstvá šťáva benedyktu urychluje hojení ran, utlučený sušený benedykt hojí spáleniny.

V přiměřených, poněkud menších dávkách, je benedikt vhodný i pro podávání jak v pediatrii, tak i v geriatrii, tedy pro děti i staré lidi.

Droga je vhodná pro samostatné užívání, ale i pro nejrůznější kombinace, především se siličnatými drogami a dalšími metaboliky, jako jsou například pelyněk, zeměžluč, čekanka, islandský mech a vachta trojlistá. Diuretické účinky zvyšujeme kombinací s březovým listem, s listem černého rybízu, semenem petržele a kořenem jehlice.

Při předávkování může droga vyvolat nevolnost, spojenou s nutkáním na zvracení, a také podráždění ledvin. Při těžších ledvinových poruchách je její podávání kontraindikováno.

Tyto receptury jsou podle našich zkušeností velmi účinné, ovšem kromě toho můžete v literatuře najít celou řadu dalších a jistě také vynikajících receptur.

S drogou máme velmi dobré zkušenosti jak při vnitřním podávání, tak i při zevním použití. Přidáváme ji například do směsí na léčbu lupénky, ale i při léčbě srdeční slabosti.

Zevně obkládáme nebo vyplachujeme nehojící se rány a používáme jako jeden z léků při kožních afekcích - ekzémech, lupénce, kožních zánětech, při růži nebo i bércovém vředu.

Německý recept při nechutenství: Pět gramů sušené drogy přelijeme 0,5 litru vařící vody, necháme 15 minut vyluhovat a pijeme dvakrát denně šálek nálevu mezi jídly.

Polský recept na látkovou výměnu: Jednu až půldruhé lžíce drogy na sklenici vody povaříme 5 minut a pijeme 2 až 3krát denně 1/4 až 1/2 skleničky, buď před jídlem nebo mezi jídly. Kromě toho se uvádějí kombinace benediktu až s 22 bylinami, samozřejmě podle předpokládaného účinku, ale v podstatě sloužící vždy na látkovou výměnu.

 
 

Benedikt čubet je bylina dlouho a široce využívaná i v homeopatii. Její všeobecné využívání je totiž omezeno možností nadměrného zatížení ledvin a hormonální oblasti, a právě proto se pro svůj mírný účinek uplatňuje homeopatické zpracování této drogy.

Esence se vyrábí z vrcholků kvetoucí natě, sbírané před úplným rozkvětem, nejlépe mezi třináctou a čtrnáctou hodinou. Vyrábí se podle §3 s použitím lihu 90%. Esence se pak ředí dále až na potenci D4 lihem 50%. Obecně se užívá v ředění D3 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, po dobu šesti týdnů.

Kromě aplikace podle alopatie se tinktura užívá i při odtučňování a pro celkové posílení. Tinktura má celkově velmi široké uplatnění.

 
 

Nezajímavé nejsou ani staré recepty na tzv. benediktové víno nebo benediktové pivo, podobné jako u mařinky vonné. Působení se vedle kulinářského efektu udává hlavně pro regulaci látkové výměny, vnitřních pochodů, proti vředům žaludku a střev, na uklidnění apod. Používá se ovšem výhradně kořen a výroba je velice jednoduchá: Celý kořen nebo kořen práškovaný v textilním sáčku se ponoří do vína nebo do piva. Množství je dáno "silou" kořene a pak hlavně zkušenostmi výrobce. V každém případě to přinejmenším chuti vína vylepší.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz