.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Andělika lékařská

29.06.2010
Andělika, andělský kořen
Archangelika lekárska
Archangelica officinalis hoffm.
Angelica
e Wald-Brustwarz, e Engelwurz
Angelique sauvage
Angelica silvestre común

Čeleď miříkovité (Apiaceae)

Andělika lékařská, autor Michael Kesl Andělika lékařská, autor Michael Kesl Andělika lékařská, autor Michael Kesl


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Andělika je velmi statná trvalka s řepovitým, aromatickým oddenkem. Přímá, dutá, oblá a rýhovaná lodyha dorůstá až do výšky dvou metrů. Listy jsou velké, pochvaté, 2 až 3krát trojeně zpeřené, ostře pilovité. Vrcholové okolíky jsou polokulovité, husté, o průměru až 15 cm a mají průměrně 30 okolíčků. Plodem je vejčitá až podlouhlá dvounažka nahnědlé barvy. Kvete v červenci a srpnu. Oddenek má ostře kořenitou a nahořklou chuť.

 
 

Andělika u nás volně roste jen ojediněle, a to převážně ve vyšších polohách. Je řazena mezi ohrožené druhy. Pro léčebné účely se pěstuje.

 
 

Drogou je kořen (Radix angelicae), méně často i plody (Fructus angelicae). Pěstované rostliny jsou dvouleté, kořen se sbírá na podzim druhého roku a stejně tak i plody. Drogy mají ostrou kořennou vůni a hořkou chuť.

Rostlina je bohatá na účinné látky, obsahuje především tanin, silice, flavonoidy, kyselinu angelikovou a valerovou, další organické kyseliny, hořčiny, cukr, pektin, pryskyřice atd., celkem přes 40 účinných látek.

Droga tlumí menstruační bolesti, reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, potlačuje migrenózní příznaky včetně závratí a jiskření před očima, zpevňuje cévní stěny, chrání sliznice dýchacích cest i stimuluje činnost srdce. V trávicím systému působí spasmolyticky, tlumí nadýmání při poruchách slinivky břišní a pomáhá likvidovat kvasný nebo hnilobný proces při dyspepsii. Uklidňuje vegetativní potíže trávicího ústrojí známé jako žaludeční nebo střevní neuróza. Mírně tlumí vliv stresu na fyziologické funkce. Nezanedbatelný je také účinek drogy v koupelích, kde především ovlivňuje revmatické potíže a působí sedativně.

Drogu můžeme podávat ve formě prášku, a to 2 až 3krát denně na špičku kulatého nože, před jídlem. Vhodnou formou je i tzv. angelikové víno, což je vlastně macerát, připravený běžným způsobem. Doporučujeme je podávat 2 až 3krát denně asi po 75 ml, též před jídlem. Z vodných výluhů pak dáváme přednost nálevu. Pokud má být účinek jemný, pak použijeme homeopatické prostředky.

Drogu kombinujeme přednostně s hořkými nebo karminativně působícími bylinami. Například při potížích se slinivkou se osvědčuje kombinace 50 g anděliky, 30 g kmínu a 20 g fenyklu. Drogy dobře promícháme, pomeleme na prášek a podáváme po jídle na špičku kulatého nože. Zapíjíme vodou.

Při předávkování vzniká přecitlivělost na sluneční svit, protože účinné látky zbavují pokožku ochranných látek proti slunečnímu záření. Může také vzniknout bolest hlavy, nespavost, celkové svědění těla a zvýšené menstruační krvácení. Proto také užívání nedoporučujeme při zánětech ledvin, i krátce po jejich odeznění, a při vředových chorobách žaludku, dvanácterníku nebo tlustého střeva. Je třeba zvýšené opatrnosti i v těhotenství a při kojení.

Droga je vhodným analeptikem při úpadku tělesných i psychických sil, ale můžeme ji použít i v prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajících stresů. V těchto případech se zcela výjimečně osvědčila forma bylinného balzámu a také koupele s výrobky z anděliky.

 
 

Právě kvůli razantnímu účinku alopatických bylinných léků a také z důvodu malého výskytu vhodných rostlin se z byliny užívají léky homeopatické. V homeopatii se výjimečně užívá i list, trhaný v květu rostliny, jinak hlavně kořen a semena, která se sbírají v září po úplném dozrání. Semena a zejména kořen doporučujeme zpracovat ihned po sběru nebo pečlivě dosušit a vzduchotěsně skladovat, protože kořen často plesniví.

Zpracovává se silně rozmělněná droga macerací v lihu 50%, po dobu 14 dní. Dále se pak ředí lihem 45% až do potence D3. Užívá se nejčastěji v ředění D1, hlavně D2 a někdy i D3. V homeopatii se používá hlavně na zažívací potíže (podobně jako puškvorec), při nadýmání, na špatné a nedostatečné vylučování žluče, na podporu odkašlávání apod. Obecně se užívá tinktura D2 s dávkováním 3krát 10 kapek, před jídlem. Do koupelí se přidává 3 ml tinktury v ředění D2 na celou koupel. Doporučujeme přidávat do vody těsně před vstupem do lázně. Koupel by neměla překročit 15 minut a měla by se brát obden po dobu asi 14 dní. Celkové množství by nemělo překročit 10 koupelí.

 
 

Andělika se také lidově nazývá andělský kořen. V minulosti byla považována za léčivou bylinu snad proti všem nemocem. Je to dvou až tříletá bylina a vyskytuje se jak ve volné přírodě, tak i v pěstovaných kulturách. Najdeme ji většinou ve vyšších polohách, podél horských potoků a na pasekách. Ve druhém roce růstu vytváří oddenek s rozvětveným tmavohnědým kořenem. Kvete v červnu až srpnu.

V léčitelství se používá především kořen, bylina má typický kořenitý pach a hořkou chuť. Kořeny se sklízejí jako dvouleté buď v dubnu nebo na podzim, mají být tlusté, vřetenovité, svrchu tmavé a uvnitř bílé. Listy se sbírají v květnu a v červnu, plody v září.

Místa na pokožce potřísněná šťávou anděliky jsou extrémě citlivá na sluneční světlo, na slunci zarudnou a objeví se puchýřky. Je třeba ji sbírat v rukavicích a potřísněná místa okamžitě umýt. Zánět pokožky není vážný, k vyhojení dojde bez léčení, ale trvá relativně dlouho.

Kořen anděliky podporuje trávení, povzbuzuje nervovou činnost, je mírně močopudná, mírní křeče a zlepšuje chuť špatně chutnajících čajů. Používá se při onemocnění dýchacích cest, pomáhá při odkašlávání. Často se kombinuje s jinými léčivými rostlinami.

Při poruchách trávení se připravuje odvar ze stejného dílu anděliky a jahodových listů. Používá se jedna lžíce na 1/2 litru vody.

Při nechutenství se doporučuje prášek z kořene anděliky, který se bere 30 minut před jídlem na špičku nože nebo se 1 g prášku vylouhuje ve 2 dl vody.

Zevně se používá jako přísada do koupele pro celkové uklidnění a i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.

V potravinářství se andělika používá při výrobě likérů, zvláště chartreusky nebo benedyktýnky.

Sušený mletý kořen se může používat jako přídavek do bílého pečiva a také do masových omáček.

Čerstvé mladé výhonky se krájí syrové na tenké plátky a používají se k zlepšení vůně do polévek chvíli před dovařením.

Pěstováni na zahradě
Andělika se na zahradě pěstuje ze semene. Vyžaduje hlubokou lehčí půdu a dostatek vláhy. Vysévá se v listopadu a v prosinci, semeno musí přemrznout.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz