.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
autor Lastura.cz

Aloe stromovitá

29.06.2010
Aloe
Aloa stromčekovitá
Aloe arborescens milL.
Aloe
(e) baumartige Aloe
Aloés
Áloe

Čeleď liliovité (Liliaceae)

Aloe stromovitá Aloe stromovitá Aloe stromovitá Aloe stromovitá Aloe stromovitá


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

 

Rostlin rodu aloe existuje větší množství. Kromě aloe stromovité se u nás poměrně často vyskytují aloe pravá (Aloe vera L.) nebo aloe kapská (Aloe ferox Mill.), což jsou poměrně velké teplomilné keře, které se dají v našich podmínkách pěstovat jen ve skleníku. Aloe stromovitá je dnes vlastně běžnou pokojovou rostlinou. Listy všech druhů jsou dlouhé, úzké, masité, většinou ozubené, potažené ochrannou dužnatou vrstvou, chránící před suchem a vysýcháním.

 
 

Domovem aloe je tropické a subtropické pásmo, především Afrika a Středomoří. U nás volně neroste, známe ji pouze v pěstované podobě.

 
 

Hlavní léčivou drogou je šťáva z listů aloe. Používá se buď sušená, konzervovaná nebo čerstvá, jež se u nás aplikuje nejčastěji. Sušená šťáva se nazývá sabur.

Droga obsahuje především antracénový derivát aloin, dále pryskyřice, minerální látky, organické kyseliny, vitamíny, enzymy, hořčiny atd. Sabur je částečně rozpustný ve vodě, čerstvá šťáva je ve vodě prakticky nerozpustná.

Droga z aloe působí razantně, a proto by měl její vnitřní užívání určovat odborník. U domácky pěstovaných rostlin odřezáváme listy podle potřeby ze starších jedinců, které 6 až 8 dní před tím nezaléváme. Vrcholky listů pak můžeme využít jako štěp pro další pěstování. V takovém případě je nejvhodnější doba sběru srpen a září, kdy odnože především ze spodních listů zakoření lépe.

Droga působí především jako velmi účinné projímadlo. Má mírný, bezbolestný účinek, projevující se hlavně v tlustém střevě. Účinek nastupuje do osmi hodin po prvním podání. Droga se doporučuje zejména u chronické zácpy, která nereaguje na jiné terapie.

Čerstvá šťáva se užívá především zevně a oproti saburu působí také antibioticky. Kromě užití při zácpě se aplikuje při chronickém zánětu tlustého střeva, při nechutenství i při potížích s trávením. Zevně se s velkým úspěchem aplikuje na hnisavé rány, kožní záněty, popáleniny, jizvy i flegmony. Olejová emulze je vhodná pro léčení popálenin II. a III. stupně, ale může se použít i pro popáleniny po ozařování a jako prevence proti jejich vzniku.

Lze ovšem říci, že hlavní doménou vnějšího použití aloe jsou právě spáleniny. Někdy se používají rozřezané listy, předtím samozřejmě umyté, které se přikládají řeznou plochou přímo na spáleninu. Čerstvá šťáva je absolutně sterilní a podporuje růst nové pokožky.

Železitý sirup s aloe je výborným prostředkem proti chudokrevnosti. Aloe celkově působí jako posilující a podpůrný prostředek. Šťáva ve směsi s bílým vínem, vtíraná několikrát týdně k vlasovým kořínkům, výrazně brání vypadávání vlasů.

Obvyklé užívání prostředků z aloe:
- sabur 0,02 - 0,05 g na podporu metabolismu a chuti k jídlu, 0,1 - 0,2 g jako laxativum. Maximální denní dávka by měla činit jen výjimečně 1 g
- tinktura - 10 až 25 kapek denně v závislosti na druhu úpravy a konzervace
- čerstvá šťáva - 1/2 až 1 čajová lžička denně
- šťáva konzervovaná lihem - 1 až 2 čajové lžičky denně
- emulze - se nanáší na poraněnou pokožku a překryje gázou, při akutním zánětu se nanese silnější vrstva emulze bez gázy
- železitý sirup s aloe - 1 až 2 čajové lžičky šťávy do poháru vody

Vlastní užívání se stanovuje individuálně, ale obecně by zevní i vnitřní aplikace neměly překročit dávku 3krát denně a celková kúra s aloe pak 6 až 8 týdnů.

Čerstvá šťáva by měla být ihned spotřebována. Lze ji ale různým způsobem konzervovat, buď podle homeopatických pravidel nebo prostě lihem či vazelínou. Vždy by ale mělo mít přednost zpracování šťávy za studena, protože jen tak si zachová antibiotický charakter.

Emulzi připravujeme z 80 g šťávy z aloe, 10 g ricinového oleje, 12 g lanolinu a 10 kapek eukalyptové silice. Vše důkladně promícháme a uložíme v chladničce. Doporučuje se používat výhradně nerezové nástroje. Před uložením je vhodné rozdělit emulzi do malých lahviček.

Železitý sirup se připravuje tak, že převařenou šťávu vmícháme do železitého vína Maltoferrochin. Obsah láhve (650 ml) doplníme šťávou do l litru. Konzervaci provádíme tak, že přidáme 15 ml ředěné kyseliny chlorovodíkové (10%) a 0,5 g kyseliny citrónové. Skladujeme v lahvičkách do 200 ml.

S ohledem na razantní účinek aloe ji nedoporučujeme míchat s jinými drogami. Předávkování může přivodit značné nepříjemnosti, především překrvení břicha a pánve, ale také podráždění ledvin. Podávání drogy se nedoporučuje při krvácejících hemoroidech, při menstruaci, v těhotenství a při gynekologických potížích. S ohledem na razantní působení drogy je zde ještě nebezpečí překrytí setrvávajících potíží kladným účinkem aloe.

Doporučujeme kombinaci železitého vína s aloe a včelím pylem, fermentovaným podle dr. Jindřicha Stoklasy. Užívají se 2 až 3 čajové lžičky pylu a totéž množství sirupu ve sklenici vody. Doba léčby je 30 dní a účinky jsou vynikající zejména při chudokrevnosti.

Při zánětech uší u dětí doporučujeme šťávu z aloe smíchat s trochou jedlého oleje, nejlépe olivového, nakapat do vnějšího zvukovodu a ponechat asi 10 minut. Tento postup okamžitě uklidňuje veškeré záněty.

S ohledem na další možné aplikace doporučujeme pěstovat v domácnosti alespoň jednu rostlinu.

 
 

V homeopatii se převážně užívá usušená šťáva z listů, v Evropě takřka výhradně, ale podobně se dá využít i šťáva z čerstvých listů. Po okamžitém zpracování a správném skladování má pak životnost i několik let. Zatímco homeopatické prostředky z usušené šťávy se užívají prakticky výhradně vnitřně, u prostředků z čerstvé šťávy je tomu přesně naopak: užívají se pouze zevně ve formě roztoků, mastí i tinktur.

Prostředky z usušené šťávy (sabur) se užívají podobně jako v alopatii na střevní potíže, problémy s hemoroidy, se zácpou nebo i průjmy. Výchozí látkou je zahušťovaná mléčná usušená šťáva tuhé konzistence. Tvoří hranaté nebo zrnité kousky lasturnatého lomu, zelenavé, žlutohnědé až hnědočerné, průhledné až neprůhledné, podle místa, kde rostlina vyrostla. Léčivé prostředky, ať tinktura nebo tablety, se užívají v ředění D3 a D4, obecné dávkování je 3krát 5 kapek, před jídlem. Je ovšem možné používat i ředění D5, D9 a D11.

Výroba z čerstvé šťávy je velice jednoduchá a postupuje se podle klasických homeopatických receptur. Čerstvá šťáva se smíchá s lihem 70% v poměru 4:3 a vznikne ředění D0. Dále se ředí lihem 30% až do D2. Prostředky takto vyrobené si zachovávají především fytoncidní a obecně protizánětlivý charakter a užívají se především na veškeré kožní potíže, v podstatě tak jako u čisté šťávy, samozřejmě při maximálním zachování sterility.rnrnVzhledem k účinnosti prostředků z aloe je nedoporučujeme míchat s jinými prostředky.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz