.
   
pondělí 16. září
svátek slaví Ludmila, Kornélie , zítra Naděžda, Naďa
 
 KUAN JIN alias AVALÓKITÉŠVARA
autor Lastura.cz

AVALÓKITÉŠVARA

12.01.2010

sanskrt अवलोकितेश्वर

v Číně Kuan-jin 觀世音

v Japonsku Kannon 觀音

v Tibetu Čänräzig སྤྱན་རས་གཟིགས

Kuan-jin Kuan-jin Kuan-jin

Je v mahájánovém buddhismu jeden z nejvýznamnějších bódhisattvů. Ztělesňuje soucit (sanskrt karuná), jednu ze dvou nejvýznamnějších složek buddhovství (druhou je moudrost (sanskrt pradžňá), kterou zastupuje Maňdžušrí. Čínská podoba Avalókitéšvary se nazývá Kuan-jin, v Tibetu je znám jako bódhisattva v podobě Čänräzig.

V Číně patří mezi čtyři velké bódhisattvy Ti-cchang, Maňdžušrí, Samantabhadra, Kuan-jin.

Doslovný význam složeniny Avalókitéšvara bývá vykládán různě, na jedné straně jako „Pán, jenž shlíží shůry“, přičemž poslední část jména je chápána jako „íšvara“, „pán“, na druhé straně jako „Ten, jenž vnímá (vyslyší) zvuky (výkřiky) světa“ nebo též jako „Zvuk, který ozařuje svět“, kdy za poslední část slova je pokládán výraz 'svara', 'zvuk'.

Jeho přízvisko zní Padmapáni („Ten, jenž má v ruce lotos“).


Ikonografické ztvárnění bódhisattvy soucitu je velmi široké. Většinou se hovoří o třiceti třech různých podobách. Zpravidla bývá vyobrazen jako tisíciruký či čtyřruký, ale nezřídka i jako dvouruký. Množství rukou má zobrazovat jeho schopnost působit ve prospěch mnoha trpících bytostí ve stejném okamžiku. Na hlavě mívá umístěný šperk se zobrazením buddhy Amitábhy, jelikož Avalókitéšvara slouží jako jeden z jeho průvodců. Často drží v ruce modrý lotos (odtud přízvisko Padmapáni).


Kuan Jin je ve světě zpodobňována v různých podobách. Obecně se dá říci, že používá takovou podobu, která je blízká kultuře daného místa.

  • Kuan Jin soucitu - v levé ruce drží nádobku s rosou soucitu
  • Kuan Jin se sútrou - požádej ji o podporu, pokud budeš potřebovat porozumět duchovnímu textu
  • Kuan Jin s modrým krkem - ochraňuje vnímající bytosti před účinky jedů
  • Kuan Jin s košem ryb - puštění chyceného zvířete přináší velkou zásluhu
  • Kuan Jin matka - milující matka vnímajících bytostí

Jedna z legend praví, že když Avalókitéšvara shlížel seshora na zemi a viděl všechny bytosti, pukla mu hlava nad vším tím jejich utrpením. Buddha Amitábha sesbíral kousky puklé hlavy a sestavil z nich jedenáct menších hlav. Proto je často zobrazován i s jedenácti hlavami.

V tibetském buddhismu je Avalókitéšvara znám pod jménem Čänräzig (dosl. „Zřící pronikavým zrakem“), který je emanací buddhy Amitábhy. Tibeťané jej spojují s událostmi vzniku tibetského národa. Za emanaci Čänräziga je považován král Söngcän Gampo, Gesar z Ling, Tára, dále karmapové a především dalajlámové. V tibetském buddhismus mají bódhisattvové svůj ženský protějšek. U Čänräziga je jím Tárá, která se podle legendy zrodila z Avalókitéšvarovy slzy.

Asi nejznámější buddhistická mantra Óm Mani Peme Hung je věnovaná právě Čänräzigovi. Mantra je velmi rozšířena i mezi laiky, kteří věří, že když je vyřčena v nebezpečí nebo nutné potřebě, Čänräzig může zakročit v jejich prospěch, avšak je vyslovována i zcela běžně, „pro blaho všech trpících bytostí“.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz