.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
autor Lastura.cz

Len setý

29.06.2010
Len
Ľan siaty (s)
Linum usitatissimum L.
Cultivated Flax (a)
r Saat-Lein, r Flachs (n)
Lin cultivée (f)
Liňo (š)

Čeleď lnovité (Linaceae)

Len setý Len setý Len setý Len setý Len setý


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Len setý je letnička, dorůstající asi 3/4 metru. Má jednoduchou, nahoře se větvící lodyhu, s jednoduchými, úzkými, celokrajnými listy se třemi žilkami, které jsou k lodyze přisedlé. Květy rostou ve vloženém hroznu, před rozvitím visí dolů, po rozkvětu se vzpřímí. Jsou blankytně modré a jejich kalich i koruna jsou pětidílné. Plodem je pětipouzdrá tobolka s deseti semeny.

 
 

Len je pěstovaná, kulturní rostlina, vyžadující mírné, vlhčí podnebí a hlinitou nebo hlinitopísčitou půdu, vhodná pro podhorské a nižší horské oblasti.

 
 

Drogou je semeno (Semen lini).

Semeno obsahuje především velmi účinný sliz, hydrolyzující na galaktózu, arabinózu, xylózu, ramnózu, fukózu, kyselinu galakturonovou, manuronovou a glukuronovou. Vysýchavý olej je složen převážně z aglycerolů kyseliny linolenové, linolové a olejové. Dále v droze nacházíme protiny, fosfatidy, steroly a kyanogenní glykosidy linamarin a lotaustralin. Přítomny jsou i kyseliny myristionové, stearová a palmitová , některé enzymy a vitamín F.

Semeno se sbírá v době, kdy nať začíná žloutnout v srpnu a září.. Len pěstovaný pro vlákno se sklízí ihned po odkvětu, v tomto případě nelze získat semeno.

Droga je velmi užitečná při zácpě, při zánětu žaludku a střev, při vředech žaludečních a dvanácterníkových, zevně pak při kožních zánětech, na spáleniny a jako kosmetikum při přesušené pokožce.

Poměrně vzácnou vlastností je skutečnost, že v "žaludečních" indikacích přídavek této drogy prolonguje (prodlužuje) dobu, po kterou je čajovina účinná.

U málokteré drogy tak záleží na podávané lékové formě jako právě u lněného semene. Chceme-li, aby droga působila v žaludku nebo ve dvanácterníku, podáváme slizovitý macerát, obvykle v dávce 1 až 4 poháry nebo šálky denně. V případě, že potřebujeme zajistit působnost drogy ve střevech, podáváme lněné semeno syrové, bud celé nebo čerstvě mleté. Mleté semeno neobvykle rychle žlukne, a proto se musí mlít těsně před spotřebováním. Doba přípravy macerátu nemusí být dlouhá, obvykle postačí 1 hodina.

Droga se obyčejně podává samostatně, avšak její užití ve směsích je možné. Pro zvýšení účinku je vhodné drogu kombinovat se slézem nebo s proskurníkem. Pokud chceme zvýraznit laxativní účinek, volíme spíše kombinaci s oddenkem reveně nebo krušinovou kůrou. Při konzumaci syrového lněného semene existuje teoretická možnost otravy kyanovodíkem. Zatím však nebyl takový případ popsán. Zde uvedené dávky jsou zcela bezpečné.

Jako projímadlo podáváme lněné semeno podle tohoto receptu:

1. den 3x denně 1 polévkovou lžíci syrového semene, rozkousat a sníst. 2. a 3. den 3x denně 2 polévkové lžíce semene (nedobrou chuť můžeme vylepšit například marmeládou). 4. den se dostaví efekt a od tohoto dne podáváme pouze udržovací dávku 2x denně 1 polévkovou lžíci, a to po dobu 2 až 3 týdnů.

Pak pomalu dávky snižujeme "do ztracena" až na nulu. (Nesmí se najednou vysadit!) Po ukončení léčby semenem přecházíme na dobu nejméně jednoho měsíce na užívání 4 polévkových lžic naklíčené pšenice denně.

Zevně užíváme "mouku" ze lněného semene. Uvaříme ji formou krupicové kaše, případně zahustíme hladkou moukou. Používáme pak jako změkčující kataplazma - obklady.

Studený čaj ze lněného semene je výborným lékem proti spáleninám. Obklady musíme ovšem častěji vyměňovat.

 
 

Mnohostranná účinnost lněného semene se samozřejmě týká i jeho použití v homeopatii. Používá ho ve dvou podobách: Jako esence vyrobené z čerstvé kvetoucí natě a jako tinktury vyrobené ze semene.

Čerstvá kvetoucí nati se sbírá v době maximálního květu, těsně před polednem, nejlépe mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou. Nati se rozmělní a dále zpracovává podle §1 nebo 2, podle obsahu vody v nati s lihem 90%. Získaná esence D0 se pak dále ředí lihem 30% až na potenci D4. Užívá se obecně potence D4 3x denně 10 kapek, po jídle, maximálně 5 týdnů.

Tinktura se vyrábí z přesušovaných semen, která se rozemelou a zpracovávají podle §4 lihem 80%. Získaná tinktura D1 se dále ředí až do potence D6 lihem 50%. Obecně se pak užívá potence D4 a D5 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, maximálně 2 měsíce.

Užívá se prakticky stejně jako v alopatii, ale s daleko menší razancí a časovým účinkem, hlavně tam, kde by alopatické působení bylo příliš silné a kde na alopatickou přípravu není dost času.

 
 

Zajímavý je způsob použití lněného semínka pro zbavování se cizích tělísek v oku. Semínko se vloží mezi oko a víčko, cizí tělísko se rychle objeví a může být lehce odstraněno.

Užitečné je lněné semeno i při astmatu: Po 20 gramech mateřídoušky (nebo tymiánu) a lněného semene přelijeme jedním litrem vařící vody a necháme 2 hodiny přikryté stát. Pak osladíme medem a pijeme celý den po šálcích.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz