.
   
čtvrtek 19. září
svátek slaví Zita, Konstantýn , zítra Oleg, Helmut
 
 Hloh ostrotrnný alias Hloh obecný
autor Lastura.cz

Hloh obecný

23.09.2009
Hloh, trn, luhovec, hložinky
Hloh obyčajný (s)
Crataegus laevigata (poir.) d.c.
Midland Hawthorn (a)
(r) Zweigriffeliger Weissdorn (n)
Aubépine commune (f)
Espino (š)

Čeleď růžovité (Rosaceae)

Hloh obecný Hloh obecný Hloh obecný Hloh obecný


popis

oblast

léčitelství

homeopatie

zajímavosti

 

Hloh obecný (také hloh dvousemenný, či hloh ostrotrnný - Cratageus oxyacantha L.) je vytrvalý strom nebo košatý dvoudomý keř, dorůstající výšky 5 a více metrů. Větve jsou trnité. Stopkaté listy jsou tří až sedmilaločné (podle druhu), na okrajích jemně pilovité, sytě zelené. Bílé nebo lehce narůžovělé květy tvoří bohatá květenství formou chocholíků, značně zapáchají. Kvete v květnu a červnu. Kulovité plody o velikosti cca 1 cm jsou granátově červené malvice - hložinky, obsahující dvě jednosemenné pecičky.

 
 

Hloh je hojně rozšířený keř lesů a remízků. Je součástí příkopů a strání jako plevelný keř. Se stromovitou formou se můžeme setkat v parcích, kde se vysazuje a pěstuje.

 
 

Drogou je nejčastěji květ (Flos crataegi), méně často list (Folium crataegi) nebo i hložinky (Fructus crataegi).

Účinné látky jsou u květů, listů i plodů v podstatě stejné.

Obsahuje flavonoidy (hlohové barevné látky 0,8 až 1,6 %: flavonový glykosid hyperosid a vitexin-ramnosid, aglykony kvercetin a vitexin a další látky působící na srdce), triterpenické kyseliny (kyselina krategolová, kyselina ursolová a kyselina oleanolová), koronární a oběhově účinné aminopuriny (denin, adenzid, gvanin), aminy (acetylcholin, trimetylamin, kolamin), katechinové třísloviny (epikatechiny), antokyany (červené barvivo), kyselina askorbová, skupina vitaminů B (hlavně vitamín B1), saponiny, třísloviny a pektiny.

Stejné obsahové látky má hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).

V květnu se sbírá květ nebo květ s listem. Suší se rychle, ale ve stínu. Plody se sbírají v září a říjnu.

Suší se rychle, ale ve stínu. Pokud je květ nesprávně sušen, snadno hnědne. Jestliže málo prosušíme, má květ i plod tendenci plesnivět.

Nejvhodnější lékovou formou je tinktura z květů, dávkovaná v léčbě 3krát denně, po 30 až 50 kapkách, a v prevenci dvakrát denně, kolem 15 kapek.

Může se podávat i nálev, macerát a bylinný hlohový balzám. Obvyklou dávkou čaje jsou 3 šálky denně. Jednotlivou dávku plodů představují asi 2 g.

Droga rozšiřuje věnčité tepny, a tím působí i proti angíně pectoris a má všeobecně příznivý vliv na práci srdce a na zlepšení krevního oběhu. Působí také protiskleroticky, snižuje krevní tlak a současně mírně uklidňuje.

Hloh je vhodným léčivem zejména pro starší lidi. Jeho podávání má také vliv při otocích jak srdečního, tak i ledvinového původu. Zklidňuje srdeční neurózu, tlumí i harmonizuje srdeční arytmie. Léčí i některé typy závratí. Je vhodné jej použít při léčbě následků po infarktu myokardu a v prevenci ischemické choroby srdeční. V některých případech až nečekaně důrazně tlumí klimakterické potíže.

Droga je velmi vhodná pro geriatrické použití. Její síla se násobí s účinkem náprstníku a digitalisových přípravků při společném užívání, ovšem zde je třeba zvýšené opatrnosti. Lihový roztok se vstřebává naprosto hladce, vodní výluhy mají vstřebatelnost a tím i účinnost poněkud menší.

Při dodržování terapeutických dávek nebyly zjištěny žádné vážnější nežádoucí účinky a nejsou ani známy žádné kontraindikace. Podáváním hlohu hned po prvních srdečních potížích se rozhodně oddálí vážnější potíže se srdcem nebo se někdy dokonce odstraní. Hloh můžeme kombinovat do směsí a můžeme jej dokonce podávat i dlouhodobě.

Ale vzhledem k tomu, že je to silně působící bylina, doporučuje se užívat pouze na doporučení lékaře. Při současném užívání drogy s kardiotoniky dochází k nežádoucím kumulativním účinkům.

Osvědčená je směs, připravená z 50% hlohové tinktury, 30% kaštanové tinktury a 20% tinktury z jinanu dvoulaločného. Dávkujeme obvykle 4krát denně, od 20 do 35 kapek. Léčivo harmonizuje srdeční chod, zlepšuje kvalitu a pružnost cévních stěn a zlepšuje prokrvení periférie.

Mírně snižuje krevní tlak. Působí positivně na srdeční činnost. Rozšiřují věnčité tepny, a tak zlepšují průtok krve. Pomáhá při bodavých bolestech v boku, při kolikách a průjmech. Léčí močové kameny pomáhá při silné menstruaci.

Snižuje hladinu cholesterolu.

Používá se ve formě čaje. Lidově se používá při klimakterických potížích a migréně. Plody se používají v sedativních čajovinách. Extrakty z rostlin ve formě tablet se používají u mírných forem srdeční nedostatečnosti, u chronických forem bradykardiálních arytmií a dalších forem u stařeckého srdce.

 
 

Hloh je v homeopatii známý jednak pro svůj účinek a jednak proto, že se užívají jak homeopatické prostředky z květů, tak z květů s listem, ale i z čerstvých zralých plodů. Všechny se zpracovávají podle §2 s použitím lihu 80% u plodů a lihu 90% u květu. Základní tinktury se označují D1 a ředí se dále lihem 30% až do potence D8 u květů a D7 u plodů. Obecně se užívá v potenci D3 a D4 při dávkování 3krát denně 6 kapek, po jídle. Užívání může být dlouhodobé. Nejlepší ovšem je stanovit užívání individuálně.

Použití má obrovský rozsah od všech problémů srdečních až po klimakterium. Většina aplikací je stejná jako v alopatii, hloh ovšem kromě toho zajišťuje například nástup reakce na srdeční glykosidy. Infekcí poškozený myokard reaguje na hloh mnohem lépe než na náprstníkové glykosidy.

 
 

Jako obecně fungující čaj proti všem srdečním potížím, zejména ale při srdečních neurózách, platí čaj z hlohu. Jednak podporuje krevní oběh a jednak tím zlepšuje zásobování srdce kyslíkem. Návod je jednoduchý.

Jedna čajová lžička květu hlohu se přelije šálkem vařící vody a nechá 5 minut pod pokličkou vyluhovat. Pije se 3 až 4krát denně a doporučuje se vypít dva šálky před spaním. Může se osladit, ale pouze medem, nikoli cukrem.

Čaj z hlohu také velice příznivě ovlivňuje stavy, kdy "se srdce svírá" nejprve strachem a pak obavami ze srdeční příhody. Jedna čajová lžička květů hlohu se přelije šálkem vařící vody a nechá se 5 minut přikryté stát. Přecedí a pije se vždy jeden šálek před jídlem a před spaním.

Na vysoký krevní tlak je dobrá jednoduchá tinktura z hlohu: Deset gramů květů hlohu se naloží do 100 ml lihu 60% a nechá se 2 týdny stát. Pak se přecedí, květy se vylisují a tekutina se pečlivě přefiltruje přes papírový filtr. Skladuje se v malé lahvi a užívá 20 až 40 kapek vždy před obědem a večeří, případně i před spaním.

Velice se doporučuje také užívat nálev z hlohu podle výše uvedeného receptu 3krát denně, mezi jídly nebo před jídlem při klimakterických potížích.

 

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz